25 marca 2013, 13:38
Autor: Krzysztof Gudowski
czytano: 9424 razy

Handy Photo - test aplikacji. Oto nowy król edycji zdjęć

Handy Photo - test aplikacji. Oto nowy król edycji zdjęć

Handy Photo to aplikacja edycyjna na urządzenia mobilne, działające pod kontrolą systemów iOS i Android. Już jej pierwsza wersja pokazuje, że jest to potężne narzędzie, które pod wieloma względami pokonuje Photoshopa Touch. Proszę Państwa, oto nowy król edycji!

Cechy charakterystyczne, interfejs

Kiedy po raz pierwszy patrzy się na Handy Photo, można odnieść wrażenie, że jest to aplikacja jak każda inna. Dodatkowo, interfejs tej aplikacji wydaje się być na początku nieco zagmatwany. Jednak już po paru minutach ze zdumieniem można stwierdzić, że jest to obecnie najprawdopodobniej najlepszy program do edycji fotografii na urządzeniach mobilnych.

Cechy charakterystyczne

Handy Photo pozwala na edycję zdjęć o rozdzielczości do 36 megapikseli, co sprawia, że bez problemu można rozważyć import fotografii wykonanych nie tylko aparatem w telefonie komórkowym. Jest to aplikacja nastawiona głównie na standardową edycję zdjęć przy wykorzystaniu dość niestandardowych funkcji. To bezpośredni konkurent mobilnej wersji Photoshopa.

Wszystkie zdjęcia edytowane przy pomocy Handy Photo eksportowane są do plików JPG o takiej samej rozdzielczości jak materiał wejściowy. Brakuje nieco bardziej zaawansowanych opcji zapisu i udostępniania. Oprócz obsługi zapisu efektów pracy do galerii telefonu, aplikacja pozwala również na wysłanie ich przy pomocy wiadomości e-mail oraz udostępnienie przy pomocy Facebooka czy Twittera. Brakuje nieco wsparcia dla  Google Plus oraz usług ukierunkowanych na fotografię, jak na przykład Flickr. Twórcy postarali się natomiast, aby wewnątrz aplikacji dostępne były bogate informacje na temat możliwości programu - zarówno w trakcie edycji zdjęcia, jak i w postaci przewodników dostępnych z ekranu głównego.

W programie brakuje możliwości zapisania edytowanego pliku do własnego formatu, co mogłoby pozwolić na jego dalszą edycję lub dokonanie zmian w późniejszym czasie.

Interfejs

Handy Photo cechuje się bardzo ciekawym interfejsem, który jest zdecydowanie bardziej dostosowany do urządzeń mobilnych niż ten, który można znaleźć na przykład w Photoshopie Touch. Stanowi on połączenie rozwiązań znanych na przykład z niektórych programów do malowania na iPadzie z tymi, które znaleźć można w Snapseed. W trakcie edycji zdjęcia interfejs składa się w sumie z czterech oddzielnych pasków narzędziowych. Pierwszy z nich, umieszczony na górze ekranu, odpowiedzialny jest zawsze za te same czynności - dostęp do historii edycji zdjęcia (wraz z możliwością cofnięcia się do wybranego momentu), podgląd oryginalnej wersji fotografii, cofanie lub powtarzanie czynności oraz dostęp do pomocy. Wybór narzędzi edycyjnych odbywa się przy pomocy ikony umieszczonej w lewym, górnym rogu ekranu. Po jej kliknięciu wyświetlane jest duże menu, działające na zasadzie karuzeli.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Układ interfejsu Handy Photo, fot. ŚwiatObrazu.pl

Dostęp do poszczególnych narzędzi odbywa się poprzez obracanie wyświetlonego koła. Rozwiązanie to nie tylko zajmuje niewiele miejsca i jest przejrzyste, ale również bardzo wygodne. Ułatwia również zapamiętywanie ułożenia poszczególnych narzędzi. Ostatecznie pozwala to na niemalże bezwzrokowe korzystanie z aplikacji. Po wybraniu menu narzędzi wyświetlane są również opcje pozwalające na otworzenie innej fotografii, zapis aktualnej, dostęp do ustawień aplikacji oraz powrót do ekranu głównego (zamknięcie edycji). Po wybraniu któregoś z narzędzi aktywuje się ikona w prawym dolnym rogu ekranu. Tak samo działa ona na zasadzie karuzeli i udostępnia poszczególne funkcje w ramach aktualnie wybranej opcji. W przypadku narzędzi operujących na pędzlach, wyświetlane jest dodatkowe menu po prawej stronie ekranu, w którym można ustalić szerokość pędzla oraz jego gładkość. Zmiany ustawień tych wartości dokonywane są poprzez przesuwanie palca w dowolnym miejscu ekranu w lewo (mniejsza wartość) lub w prawo (większa wartość). Na środku ekranu wyświetlana jest graficzna reprezentacja wielkości. W aplikacji zaimplementowano także lupę, która aktywowana jest w momencie dłuższego przytrzymania palca na fotografii. Jest to rozwiązanie znane z desktopowych rozwiązań edycyjnych. Lupa wyświetlana jest również w trakcie zaznaczania elementów zdjęcia, co pozwala na większą dokładność bez dodatkowych działań ze strony użytkownika.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Interfejs Handy Photo oparty jest na karuzeli narzędzi, fot. ŚwiatObrazu.pl

  Dostępne narzędzia

 

Dostępne narzędzia

Ilość i jakość narzędzi oferowanych przez Handy Photo stawia tę aplikację na samym szczycie wśród tego typu rozwiązań. Wszystkie funkcje są dopracowane w każdym calu, działają niemalże magicznie i usprawniają te czynności, które zazwyczaj zajmowały więcej czasu lub wymagały korzystania z komputera i o wiele bardziej dokładnego narzędzia do zaznaczania.

Magic Crop to funkcja kadrowania, która jednak wyróżnia się na tle innych rozwiązań tego typu. Jeżeli sądzicie, że w kwestii kadrowania nie można już wiele wymyślić - mylicie się. Twórcy Handy Photo poszli bowiem o krok dalej i pozwalają użytkownikom na kadrowanie zdjęcia poza jego realnymi granicami. W takiej sytuacji aplikacja automatycznie dodaje brakujące fragmenty na podstawie analizy zdjęcia. Jest to świetny sposób na przykład na zwiększenie ilości nieba na zdjęciu. W większości przypadków funkcja ta działa wyśmienicie i odbiorca nie ma szans zorientować się, że coś zostało na zdjęciu dodane. Twórcy oprócz trybu dowolnej edycji przewidzieli również predefiniowane ustawienia kadrów.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Magiczne kadrowanie, fot. ŚwiatObrazu.pl

Tone & Color pozwala na edycję zdjęcia pod kątem jego kolorystyki i światła. Do dyspozycji użytkownika oddawane są automatyczne ustawienia poziomów oraz opcje: jasności, kontrastu, temperatury barwnej, saturacji, cieni oraz ostrości. 

Retouch to inteligentne narzędzie do automatycznego usuwania niechcianych obiektów ze zdjęcia. Efekty jego zastosowania są tak dobre, że można je swobodnie porównywać do manualnych działań w desktopowym Photoshopie. Zaznaczanie elementów odbywa się przy pomocy lassa lub pędzla. Potwierdzeniem chęci usunięcia obiektów jest jednokrotne dotknięcie ekranu. Jeżeli w trakcie zaznaczania najedziemy niechcący na inny obiekt, możemy skorzystać z gumki, która cofa dane fragmenty zaznaczenia. Przykładowy efekt zastosowania funkcji Retouch możecie zobaczyć poniżej.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Efekt zastosowana funkcji Retouch, fot. ŚwiatObrazu.pl

Clone Stamp oferuje dwa rodzaje stempli. Pierwszy z nich to stempel tradycyjny, który powiela poszczególne fragmenty zdjęcia w wybranych przez użytkownikach miejscach. Drugi to z kolei stempel deseniów. Pozwala on na wybranie faktury dowolnej powierzchni i jej powielanie w innych miejscach.

Move Me to jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi z jakimi dane mi się było spotkać na telefonie komórkowym. Pozwala ono na zaznaczenie dowolnego obiektu i jego przemieszczenie w inny obszar zdjęcia. O potędze tego rozwiązania świadczy jednak wiele usprawnień, których dostarczają twórcy. Każdy obiekt może być zaznaczony przy pomocy pędzla lub lassa. Trudno jednak spodziewać się, że na małym ekranie telefonu zaznaczenie obiektu będzie dokładne. Dlatego też po pobieżnym jego określeniu skorzystać można z narzędzia optymalizacji zaznaczenia. Dzięki niemu aplikacja automatycznie dostosuje zakres wyboru do obiektu. Następnie użytkownik może wyciąć go ze zdjęcia lub powielić. W przypadku pierwszej funkcji wszystkie luki w fotografii po przeniesieniu obiektu są automatycznie uzupełnianie. Co ciekawe, wycięty fragment można przenosić nie tylko w ramach jednego zdjęcia, ale również pomiędzy innymi, znajdującymi się w telefonie. Zaznaczenie można dowolnie transformować: powiększać, obracać, zmieniać jego przeźroczystość. saturację oraz ostrość. Daje to wiele ciekawych możliwości, jak na przykład desaturacja jednej osoby z tłumu lub jej zamiana w ducha.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Zaawansowane zaznaczanie w ramach funkcji Move Me, fot. ŚwiatObrazu.pl

Oprócz standardowych narzędzi edycyjnych, w aplikacji znaleźć można również zestaw predefiniowanych filtrów o wysokiej jakości, tekstur oraz ramek. Stosowanie niektórych filtrów może chwilę potrwać, nawet na najnowszych urządzeniach. Twórcy mogliby postarać się również o udostępnienie większej ilości ramek. Same filtry i tekstury są natomiast na naprawdę wysokim poziomie.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Przykład zastosowania filtra i tekstury w Handy Photo, fot. ŚwiatObrazu.pl

Wrażenia z użytkowania aplikacji, podsumowanie

 

Wrażenia z użytkowania aplikacji

Ze względu na obsługę zdjęć o rozdzielczości do 36 megapikseli aplikacja może wymagać  od użytkownika nieco cierpliwości przy stosowaniu różnego rodzaju filtrów czy narzędzi edycyjnych. Czas oczekiwania na efekty z reguły nie przekracza jednak kilku sekund. Warto podkreślić, że twórcy wyraźnie informują użytkownika o tym, że trwa przetwarzanie, co w przypadku aplikacji mobilnych nie jest aż tak oczywiste. 

W trakcie tygodniowych testów aplikacja raz niespodziewanie się wyłączyła - w trakcie zapisu efektów pracy. Co ciekawe, proces ten zakończył się powodzeniem, więc nie doszło do utraty danych.

Wspomnieć należy o sporym zapotrzebowaniu aplikacji na zasoby telefonu - szczególnie na przestrzeń pamięci flash. Dla zobrazowania, edycja pojedynczego zdjęcia zapisała w telefonie ponad 120 megabajtów danych. Jest to związane z możliwością dostępu do zdjęcia na różnych etapach jego edycji. Na szczęście funkcję zapisu historii można wyłączyć.

Brakuje nieco dostępu do ustawień programu z poziomu ekranu głównego. Aby je zmienić trzeba wczytać dowolne zdjęcie.

Handy Photo test recenzja iOS Android
Aplikacja stale informuje o postępie prac, fot. ŚwiatObrazu.pl

Podsumowanie

Nie sądziłem, że kiedykolwiek to napiszę, ale Handy Photo to aplikacja idealna. Bez problemu deklasuje ona inne tego typu rozwiązania, wraz z Photoshopem Touch na czele. Jest to program nie tylko intuicyjny, ale również niezwykle bogaty w funkcje. Niweluje on wszystkie problemy występujące w konkurencyjnych rozwiązaniach i jest dostępny w cenie, która nie pozostawia żadnych złudzeń - Handy Photo to coś, co każdy fotograf musi mieć na swoim telefonie. 

Wersja opisywanej aplikacji: 1.0.0
Wersja językowa: angielska

Jednostka testowa: iPhone 4S
Cena aplikacji: 1,79 euro

Handy Photo w Apple App Store.

Handy Photo w Google Play.

Handy Photo test recenzja iOS Android

 www.swiatobrazu.pl