10 sierpnia 2008, 12:01
Autor: Anna Cymer
czytano: 7300 razy

Hieny nagrodzone

Hieny nagrodzone

Niedawno w rubryce „Sylwetki fotografów” opisałam postać pochodzącego z RPA fotografa Pietera Hugo. Dwa tygodnie temu młodego twórcę wyróżniono nagrodą dla największego odkrycia roku.

Co roku fotografom wręczane są rozmaite nagrody. Można je podzielić na dwie grupy – jedne wyróżnienia przyznawane są w konkursach dla najlepszej fotografii, spełniającej konkursowe warunki; drugie – to nagrody „za całokształt”, czy to dla młodych – obiecujących, czy dla mistrzów, jako podsumowanie ich twórczości.
Nagrody wręczane za ogólny dorobek, nie za konkretną pracę, to albo wyróżnienia lokalne, które twórca dostaje we własnym kraju, albo te, do których startują fotografowie z całego świata – i te nagrody rzeczywiście potrafią przyspieszyć karierę danego artysty.
Stosunkowo rzadko wręcza nagradza się młode talenty – za debiut czy świeży pomysł. Gros wyróżnień – to nagrody dla twórców ze znaczącym dorobkiem, których nagradza się np. za konsekwencję twórczą, za penetrowanie miejsc, w których fotografia dotąd nie istniała lub po prostu za dobrą, wartościową fotografię.

Jedną z bardziej znanych nagród, wręczanych przez międzynarodowe jury fotografom z całego świata jest The Hasselblad Foundation International Award in Photography. Przyznawana co roku, w rocznicę urodzin założyciela fundacji, Victora Hasselblada, czyli 8 marca, honoruje twórców, których dorobek wyróżnia się na tle światowej fotografii. Od poczatku istnienia nagrody, czyli od 1980 roku, jej laureatami zostali m.in. Ansel Adams, Henri Cartier-Bresson, Richard Avedon, Josef Koudelka, William Eggleston, Cindy Sherman, Bernd i Hilla Becher. Rok temu nagrodę dostała Nan Goldin, której twórczość rzeczywiście przekracza stereotypowe granice fotografii i niesie ze sobą treść o wiele głębszą niż tylko to, co widać na zdjęciu. W tym roku pół miliona koron szwedzkich (tyle wynosi nagroda) dostała Meksykanka Graciela Iturbide. Jury uznało ją za najbardziej obecnie wpływową artystkę z krajów łacińskich, a jej prace doceniono za przemyślaną formę i ponadczasowe piękno.

Inna znana i ceniona międzynarodowa nagroda, wręczana za całokształt twórczości – to fundowana przez producenta aparatów Leica – Oskar Barnack Award. Nagrodę przyznaje się od 1979 roku, także w dniu urodzin jej fundatora (i twórcy najsłynniejszego aparatu świata). W tym wypadku jury bierze pod uwagę fotografów, którzy w najlepszy, najciekawszy sposób w swojej twórczości dotykają zagadnień związków człowieka z otaczającym go środowiskiem, a formą ich docenienia jest 10 tys. euro w gotówce oraz najnowszy, najlepszy model cyfrowej Leiki. W 2008 roku tą nagrodą wyróżniono 31-letnią Słowaczkę, Lucię Nimcovą. Fotografka od lat konsekwentnie i w bardzo swobodny sposób dokumentuje ludzi, głównie Słowaków. Rok wcześniej nagrodę dostał Julio Bittencourt, Brazylijczyk, który sportretował mieszkańców zasiedlonego przez bezdomnych ogromnego, zrujnowanego domu na przedmieściach Sao Paulo.

 


fot. Lucia Nimcova, źródło: www.luco.sk

Dwa tygodnie temu ogłoszono nazwisko laureata Discovery Award, przyznawanej w ramach The Rencontres d'Arles Awards – czyli podczas najważniejszego festiwalu fotografii w Europie. Nagrodę zdobył pochodzący z RPA Pieter Hugo. Jury uznało, że jego zdjęcia najlepiej spełniają w tym roku warunek konkursu: są „niedawno odkrytymi i zasługującymi na międzynarodowy rozgłos”. Hugo otrzymał za to 25 tys. euro.

 


fot. Pieter Hugo, http://www.pieterhugo.com



 

Linki:
sylwetka Pietera Hugo
Oscar Barnack Award

The Hasselblad Foundation International Award in Photography
The Rencontres d'Arles Awards
Strona Lucii Nimcovej



www.swiatobrazu.pl