Hubble i jego rekordowe zdjęcie gwiazdy oddalonej o 12,9 mld lat świetlnych

Hubble i jego rekordowe zdjęcie gwiazdy oddalonej o 12,9 mld lat świetlnych

Chociaż ostatnio głośno jest głównie o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba, to sędziwy Kosmiczny Teleskop Hubble’a wciąż pokazuje, że pracuje tak samo dzielnie i nie powinno się go pomijać - W ostatnich dniach ustanowił kolejny z licznych swoich rekordów. Otóż sfotografował gwiazdę, która istniała gdy wszechświat miał zaledwie 7% swojego obecnego wieku.


Kosmiczny Teleskop Hubble'a wciąż aktywny i przynosi kolejne fenomenalne odkrycia

Gwiazda ta jest najodleglejszą spośród tych, jakie Hubble kiedykolwiek sfotografował. Jej światło potrzebowało 12,9 miliarda lat, aby dotrzeć do aparatury. Kosmiczny teleskop pobił swój własny rekord ustanowiony w 2018 roku, kiedy sfotografował gwiazdę, która istniała, gdy wszechświat miał około 4 miliardów lat czyli 30% obecnego wieku. Ten czas nazywa się przesunięciem ku czerwieni 1,5. Terminu tego naukowcy używają ponieważ w miarę rozszerzania się wszechświata światło z odległych obiektów jest rozciągane lub "przesuwane" do dłuższych, bardziej czerwonych długości fal. Pod taką właśnie postacią dociera do nas. 

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem