29 października 2010, 14:42
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2114 razy

I Przegląd Portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010

I Przegląd Portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii na pierwszy przegląd portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010 w Gdańsku. Przegląd portfolio to szansa zaprezentowania swoich prac profesjonalistom w dziedzinie fotografii. Poddanie portfolio merytorycznej ocenie recenzentów pozwoli skonfrontować swoje dokonania na polu fotografii oraz uzyskać wskazówki dotyczące dalszych perspektyw rozwoju, w tym zawodowego czy artystycznego.



 

Udział w pierwszym przeglądzie portfolio w ramach Międzynarodowego Festiwalu Transfotografia 2010 jest otwarty dla wszystkich miłośników fotografii, zarówno doświadczonych, jak i tych na początku drogi fotograficznej. Każda osoba biorąca udział w przeglądzie, ma możliwość odbycia indywidualnej rozmowy z dwoma wybranymi przez siebie ekspertami. Czas pojedynczej sesji ograniczony jest do dwudziestu minut. Zapisy do konkretnych recenzentów odbywają się online. Godziny przeglądu to 11:00–13:00 i 14:00–17:00. Planowana jest jednogodzinna przerwa.

W gronie recenzentów znajdą się:

 

W celu zgłoszenia swego uczestnictwa, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.transfotografia.com  i przesłać go na adres aksiezopolska@transphoto.net. Formularze należy nadsyłać do 3 listopada. Do wypełnionego formularza zgłoszeniowego należy dołączyć pięć autorskich zdjęć w formacie JPG i w rozmiarze maksymalnym 1024 pikseli na dłuższym boku. Pliki powinny być tytułowane imieniem i nazwiskiem autora!

Uczestnicy będą przyjmowani według kolejności zgłoszeń. W przypadku ograniczenia liczby miejsc, organizator zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia zgłoszenia.

Gwarancją przyjęcia zgłoszenia jest otrzymanie odpowiedzi potwierdzającej uczestnictwo.

 

Biogramy recenzentów:

Waldemar Śliwczyński
Redaktor naczelny i wydawca "Kwartalnika Fotografia", członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Dokumentalista i teoretyk fotografii. Jego najbardziej znane cykle, to "Cisza" (o znikających z polskiego krajobrazu dawnych zabudowaniach folwarcznych) oraz "Topografia niepamięci" (o zapomnianych i niszczejących siedzibach ziemiańskich w Wielkopolsce). Na swoim koncie ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne, m.in: Transformation du territoire, festiwal Transphotographiques, Lille (wystawa indywidualna, 2004), W roli głównej trzeci plan, w ramach Ogólnopolskiego Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia", kino Trójka, Września (wystawa indywidualna , 2002), Widzialne a niewidzialne, 3. Biennale Fotografii, Poznań (wystawa zbiorowa, 2003), Schwarz aus Weiss, Hause der Fotografie, Hannover.

Leszek J. Pękalski
Fotografik i dydaktyk fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, wieloletni wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Instytutu Dziennikarstwa w Gdyni, Sopockiej Szkoły Fotografii WFH, Fotomediów oraz Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Wystawiał w Polsce i zagranicą, min. w galerii B&B w Bielsku-Białej, na festiwalu “Transphotographiques 2005" w Lille oraz na "Art Trail 2006" w Leigh-On-Sea, Anglia, w ramach "Art Trail". Wziął też udział w ponad 200 wystawach zbiorowych na wszystkich kontynentach. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych m. in. w Anglii, Francji, Luksemburgu, USA oraz w Polsce, publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej a także w wielu wydawnictwach książkowych i albumowych. Wielokrotnie zapraszany do udziału w jury konkursów fotograficznych. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury d/s fotografii artystycznej oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury. Zainteresowania zawodowe i artystyczne: portret, reportaż, dokument społeczny, pejzaż, architektura.

Michał Szlaga
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2003 r. uzyskał dyplom w Pracowni Fotografii Medialnej. Mieszka w Gdańsku. Jest uznanym fotografem, pracującym zarówno w obszarze artystycznym, jak i w  domenie fotografii prasowej. Na stałe współpracuje z czasopismami Przekrój, Newsweek, MALEMEN, Twój Styl, Viva, publikował swoje zdjęcia w kilkunastu tytułach prasowych. W 2007 r. Szlaga został nagrodzony w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów świata “Photo Awards 2007" (tzw. Oskary Fotografii), zdobył  dwie pierwsze nagrody w kategoriach Architektura-Budynki i Ludzie-Autoportret. Jest również laureatem większości  krajowych konkursów w dziedzinie fotografii prasowej.  Od 2000 r. dokumentuje przemiany zachodzące na terenie Stoczni Gdańskiej. Są to zmiany wynikające z restrukturyzacji (zanikanie zawodów stoczniowych), nowych planów urbanistycznych, związanych z rozbudową "Młodego Miasta" czy przemian  politycznych.  W każdym cyklu pojawia się inny klucz do odczytywania sfotografowanych obrazów. Technologia, ludzie czy symbol ‘Solidarności’ to niektóre z tematów, które ilustrują zdjęcia Szlagi. Od połowy 2008 roku tworzy projekt "Polska – Dziennik", osobisty  pamiętnik fotograficzny który obecnie zawiera kilkaset fotografii i stale się powiększa, całość publikowana jest regularnie na www.szlaga.com. Działalność artystyczna Szlagi została udokumentowana przez zagraniczne telewizje publiczne, takie jak niemiecka ARD, NDR i ZDF, francuska ARTE, angielska AJ1, Euronews  i krajowa TVP1. Wystawiał między innymi w IS Wyspa, CSW Zamek Ujazdowski, Fotofestiwal w Łodzi.

Marta Eloy Cichocka
Fotografka, poetka i dziennikarka fotograficzna z dyplomem doktora iberystyki, współpracowała z "Biuletynem Fotograficznym", "Foto Pozytywem", kwartalnikiem "Fotografia", a także internetowym "Tygodnikiem Fotograficznym". Ma na koncie wystawy indywidualne: "Cykady na Cykladach" (Kraków 2001), "Wejście ewakuacyjne" (Dekada Fotografii Krakowskiej 2003), "cross-roads" (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2003), "Entrée de secours" (Douai 2004), "w mieście" (Dekada Fotografii Krakowskiej 2004) oraz projekt "Déjà vu" (Foto Euro Party - Kraków 2003) razem z francuskim artystą Kevinem Quennessonem. W 2005 roku jej wystawa "Lieux communs" została pokazana w ramach międzynarodowego festiwalu Transphotographiques w Lille. jest redaktorką działu fotograficznego w "Tekstyliach bis", słowniku młodej polskiej kultury; obecnie związana z nowo powstającym portalem magnesPHOTO.

Paweł Olearka
Urodzony w 1977 roku w Rzeszowie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na wydziale operatorskim, specjalizacja fotografia; dyplom magisterski u prof. Józefa Robakowskiego. Obecnie wykładowca fotografii w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych art_core. Uczestnik i organizator wielu wystaw w kraju i za granicą. Od lat z żelazną konsekwencją tworzy cykl efemerycznych fotografii ukazujących otaczającą go rzeczywistość. Potrafi w genialny sposób, przy pomocy kamery fotograficznej, wydobyć z tej rzeczywistości elementy, których przeciętny śmiertelnik nie jest w stanie zauważyć. Laureat wielu konkursów fotograficznych. Indywidualna wystawa Pawła Olearki, jako jedynego polaka, została wybrana spośród 600 nadesłanych, do Programu Grand Prix Fotofestiwal 2009 w Łodzi.

Transfotografia 2010 I Przegląd Portfolio

 



www.swiatobrazu.pl