2 czerwca 2022, 11:08
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2062 razy

Ujęcie pełni Księżyca w oprawie Łuku Triumfalnego

Ujęcie pełni Księżyca w oprawie Łuku Triumfalnego

Francuski astrofotograf Thierry Legault zawsze szuka wyjątkowych ujęć - Jego najnowszy projekt pokazuje, że dobry pomysł i dbałość o szczegóły mogą przynieść niesamowite efekty. Wykonał ujęcie ukazujące pełnię Księżyca w oprawie paryskiego Łuku Triumfalnego.

Niesamowite ujęcie Księżyca pod Łukiem Triumfalnym

Żółto-pomarańczowa barwa tarczy Księżyca wygląda oszałamiająco, a dodatkowo możliwe jest nawet wyróżnienie poszczególnych obszarów i kraterów na powierzchni. Jednocześnie całość dopełnia zdumiewające oprawa w postaci Łuku Triumfalnego w Paryżu i rzędów drzew rosnących wzdłuż Pól Elizejskich. Całość jest nie tylko świetnie skomponowana, ale również doskonale naświetlona.
 
astrofotografia
 
fot. Thierry Legault
 
To imponujące i trudne do uwierzenia, ale ta scena jest efektem pojedynczej ekspozycji. Według autora efekt nie powstał wskutek umiejętnego łączenia różnych obrazów. Thierry przyznaje, że często sprawdza drogę wschodów i zachodów Księżyca, aby dowiedzieć się, czy nie będzie znajdował się pod Łukiem Triumfalnym. W tym konkretnym przypadku przebywał poza Paryżem spędzając Wielkanoc z rodziną. Wcześniej sfotografował Księżyc przecinający swoją trajektorią Wieżę Eiffla. W trakcie swojej nieobecności w mieście zdał sobie sprawę, że Księżyc znajdzie się dokładnie pod Łukiem Triumfalnym w wielkanocny wieczór o godzinie 22.10. Wiedział, że musi być wtedy z powrotem w Paryżu.
 
Pociąg powrotny pozwolił mu wrócić tego dnia, ale o 20:15 był dopiero na południowych przedmieściach Paryża. Udało mu się jednak wsiąść do auta i dostać pod Łuk Triumfalny na czas. Kiedy już znalazł się na miejscu musiał podjąć decyzję. Albo mógłby stać na środku ulicy tak, aby mieć idealnie wyśrodkowany kadr, jednocześnie ryzykując że w kadrze na samym środku pojawią się także światła drogowe, albo stanąć nieco poza środkową osią Łuku. W końcu jednak zdecydował się przesunąć nieco w prawo, aby uniknąć rozpraszania się świateł. 
 
Fotograf ma nadzieję, że jego zdjęcia przypomną ludziom piękno Księżyca, niezależnie od tego czy jest obserwowany w otoczeniu słynnych budowli czy gdziekolwiek indziej. 


www.swiatobrazu.pl