III OFFO - cały Śląsk w fotografii otworkowej

III OFFO - cały Śląsk w fotografii otworkowej

Od 6 do 30 listopada cały Śląsk przejmą we władanie miłośnicy i autorzy fotografii tworzonej bez udziału aparatu fotograficznego. Rozpoczyna się bowiem trzecia edycja OFFO - Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.


Fotografia otworkowa to, przynajmniej w teorii, jedna z najprostszych technik fotograficznych. Bazuje ona na urządzeniu zwanym camera obscura. Najczęściej  jest ono konstruowane przez artystów samodzielnie (nie wymaga to szczególnych zdolności manualnych), choć można również zakupić gotowe aparaty. Aparat otworkowy to zazwyczaj szczelne pudełko lub puszka z wywierconym z przodu małym otworem (ok. 0,6 mm. średnicy). Poprzez  dziurkę światło wpada do wnętrza pudełka i tworzy obrócony obraz na  jego tylnej ścianie, gdzie znajduje się materiał światłoczuły (negatyw bądź papier fotograficzny). Oczywiście, ten krótki „przepis” budowy camery obscury nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Jej konstruktorzy ograniczeni są tylko własną wyobraźnią  –  „dziurek” może być więcej niż jedna, a sam wygląd aparatu, jak i materiał, z którego jest zrobiony, jest zależny wyłącznie od upodobań autora.  Główną różnicą między aparatem otworkowym a klasycznym aparatem fotograficznym stanowi brak obiektywu – jego rolę spełnia właśnie ów „otworek”. To proste urządzenie pozwala uzyskać obraz o niemal nieskończonej głębi ostrości oraz niespotykanej  „optyce”. Fotografowane przedmioty, jak również perspektywa, ulegają charakterystycznym przekształceniom, co sprawia, że fotografia otworkowa uważana jest zwykle za bardzo subiektywną formę wypowiedzi.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem