21 stycznia 2021, 16:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2074 razy

Zajrzyj za kulisy powstawania filmów Ilforda

Zajrzyj za kulisy powstawania filmów Ilforda

Od 1928 roku Ilford produkuje materiały światłoczułe w swoim zakładzie w Mobberley w Anglii (sama firma ma dłuższą tradycję) - Na YouTube został opublikowany 18-minutowy dokument, który pokazuje, jak wygląda praca w fabryce odpowiedzialnej za tworzenie kultowych produktów. Jest to zatem szansa na zobaczenie wnętrza fabryki i posłuchanie naukowców oraz techników odpowiedzialnych za tworzenie filmów.

Odwiedź fabrykę Ilforda

Ilford to producent filmów fotograficznych, papieru i chemii ciemniowej ,pochodzący z Wielkiej Brytanii. Chociaż firma została założona już w 1879 roku, to obecną nazwę przyjęła dopiero w 1902 roku. Produkcja filmów w fabryce w Mobberley rozpoczęła się natomiast w 1928 roku. Zanim firma zaczęła nazywać się Ilford, znana była pod nazwą Britannia Works, która pierwotnie produkowała płyty fotograficzne. 
 
Obecna nazwa wywodzi się od lokalizacji firmy Britannia Works czyli Ilford w Anglii. Jest to dzielnica Londynu. W 1900 roku firma zaprezentowała swój pierwszy aparat z serii Falling Plate. Przez wiele lat firma konsekwentnie tworzyła materiały dla pasjonatów fotografii tradycyjnej. Udawało się jej działać niemal bez przerwy - z drobnymi wyjątkami, jak np. w zeszłym roku, gdy nastąpiła 10-tygodniowa przerwa w produkcji, spowodowana pandemią wirusa COVID-19. 
 
Poniżej można obejrzeć film, który w bardzo szczegółowy sposób prezentuje od środka fabrykę Ilforda. Będzie to z pewnością ciekawa wycieczka dla wszystkich - zarówno fanów produktów Ilforda, jak i ogólnie entuzjastów tradycyjnej fotografii. 
 www.swiatobrazu.pl