18 maja 2022, 08:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1018 razy

Influencer celowo rozbił swój samolot, aby nagrać film

Influencer celowo rozbił swój samolot, aby nagrać film

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) cofnęła licencję pilota influencerowi Trevorowi Jacobowi po tym, jak odkryła, że celowo rozbił swój samolot, aby nakręcić viralowe wideo na YouTube.

Decyzja FAA w sprawie Trevora Jacoba

W grudniu ubiegłego roku Trevor Jacob opublikował wideo, w którym pokazuje, jak wyskakuje ze swojego samolotu w trakcie lotu. Jacob twierdzi, że zrobił to po tym, jak samolot uległ awarii. Zrealizowane przy okazji nagranie stało się viralem i do tej pory zgromadziło niemal 2 miliony wyświetleń. 

Jednakże Federalna Administracja Lotnictwa nie zgadza się z relacją influencera, twierdząc, że mężczyzna celowo porzucił swój samolot, pozwalając mu się rozbić w Los Padres National Forest w południowej Kalifornii w celu nagrania materiału wideo z zamiarem późniejszego opublikowania go w sieci. 
 
Według New York Timesa 11 kwietnia FAA wysłało Jacobowi list, w którym stwierdzono, że naruszył federalne przepisy lotnicze i użytkował swój jednosilnikowy samolot w "nieostrożny lub lekkomyślny sposób, narażając tym samym życie i mienie osób postronnych". 
 
Na filmie można zobaczyć jak influencer przeklina, gdy śmigło przestaje się obracać.  Następnie otwiera lewe drzwi samolotu i wyskakuje ze spadochronem, porzucając samolot w locie. Podczas tego Jacob trzyma kijek do selfie, tak aby sfilmować swoją ucieczkę. W samolocie jest też wiele innych kamer - co najmniej dwie kamery zamontowane na zewnątrz na skrzydłach i w środku kabiny. To wszystko może prowadzić do założenia, że cały lot został zaplanowany tak, aby uchwycić to konkretne zdarzenie. 
 
Samo rozmieszczenie wielu kamer w samolocie nie przesądza sprawy, jednakże FAA zwróciło uwagę na szereg działań, które różnią się od zachowania odpowiedzialnego pilota w przypadku awarii samolotu. Administracja stwierdziła, że Jacob otworzył lewe boczne drzwi pilota, zanim stwierdził, że silnik uległ awarii i nie próbował kontaktować się z kontrolą ruchu lotniczego na kanale alarmowym. Nie próbował także ponownie uruchomić silnika ani nie szukał miejsca do awaryjnego lądowania pomimo wielu takich miejsc w zasięgu szybowania. FAA dodaje także, że Jacob odzyskał, a następnie pozbył się wraku. W wyniku tych ustaleń Federalna Administracja Lotnictwa cofnęła licencję pilota Jacoba. 
 
Sam autor filmu opublikował nagranie, w którym wydaje się nie być jeszcze świadomy decyzji FAA. Zdradził w nim jedynie, że jego adwokat doradził mu nieomawianie sytuacji z FAA. Influencer dodał, że prawda o tej sytuacji "wyjdzie na jaw z czasem". 


www.swiatobrazu.pl