5 czerwca 2013, 11:08
Autor: Krzysztof Gudowski
czytano: 1441 razy

Intel prezentuje port Thunderbolt 2 z przepustowością 20Gb/s

Intel prezentuje port Thunderbolt 2 z przepustowością 20Gb/s

Intel przedstawił informacje dotyczące drugiej wersji standardu Thunderbolt, skierowanego do profesjonalistów zajmujących się między innymi obróbką materiałów wideo.

Thunderbolt po raz pierwszy pojawił się w 2011 roku w komputerach MacBook Pro i przez około rok było dostępne wyłącznie w urządzeniach firmy Apple. Z czasem trafiło jednak również do komputerów PC. Port Thunderbolt pozwala na niezwykle szybką wymianę informacji między komputerem a urządzeniami zewnętrznymi, takimi jak dyski, monitory, kamery wideo czy aparaty fotograficzne. Przepustowość tego standardu wynosi aż 10Gb/s.

Dwa lata po premierze tego rozwiązania, firma Intel poinformowała o opracowaniu jego drugiej wersji, opartej na kontrolerze Falcon Ridge, która pozwala na osiągnięcie dwukrotnie większej przepustowości - 20Gb/s. Ponadto Thunderbolt 2 przygotowany jest na obsługę przesyłu i odtwarzania materiałów wideo, nagranych w standardzie 4K.

Osiągnięcie takiej przepustowości stało się możliwe dzięki zamianie dotychczasowych dwóch kanałów przesyłu danych i obrazu na jeden, dwukierunkowy 20Gb/s dla obrazu i danych.

Intel Thunderbolt 2
Źródło: materiały producenta

 

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które wspierają profesjonalną technologię Intela. Z perspektywy zwykłego użytkownika jest ona raczej mało przydatna i służyć może raczej wyłącznie do podłączenia dysku czy monitora. Natomiast profesjonaliści, zajmujący się obróbką materiałów filmowych o ogromnej rozdzielczości, otrzymają narzędzie, które pozwoli im na wydajną i bezproblemową pracę.

Wdrażanie nowego rozwiązania powinno rozpocząć się jeszcze w tym roku, a pierwsze urządzenia z Thunderboltem 2 powinny trafić na rynek w roku 2014. Intel nie udzielił takich informacji, jednak można się spodziewać, że urządzenia z pierwszą generacją portu będą mogły działać również z nowymi komputerami.

Źródło: Intelwww.swiatobrazu.pl