10 lipca 2008, 12:06
Autor:
czytano: 36487 razy

Inteligentna propozycja dla amatorów. Test Panasonic Lumix DMC-LS80

Inteligentna propozycja dla amatorów. Test Panasonic Lumix DMC-LS80

Lato to czas urlopów. Każdy chce przywieźć jak najpiękniejsze zdjęcia z wakacji. Jednak nie zawsze nadwyrężony urlopowymi wydatkami domowy budżet pozwala na zakup bardzo drogiego sprzętu. Ponadto część wczasowiczów potrzebuje aparatu, którym w każdym wypadku zrobią ładne zdjęcie, który będzie łatwy w obsłudze i niezbyt drogi. Panasonic wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, prezentując model Lumix DMC-LS80, który - według zapewnień producenta - jest solidnym, a ponadto inteligentnym aparatem.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

    Jak wszystkie aparaty kompaktowe z linii Lumix, LS80 jest starannie wykonany. Producent tyle samo uwagi poświęca solidnej budowie bardziej zaawansowanych kompaktów, co tych z niższej półki, dla początkujących fotografów.
    Aparaty kompaktowe Lumix wyróżniają się bardzo poręcznym kształtem. Z prawej strony obudowa jest nieco szersza, aby można było wygodnie trzymać aparat. Nie jest on najmniejszym aparatem w swojej klasie, producent postawił na wygodę użytkowania. Jest natomiast bardzo lekki – waży ok. 129 g (ok. 177 g z bateriami i kartą pamięci) przy wymiarach 95,7 x 62,0 x 31,2 mm.
    Układ przycisków na obudowie jest prosty i intuicyjny. Na górnej części obudowy znajduje się migawka. Wokół przycisku migawki, po okręgu obsługuje się zoom. Na tylnej części obudowy znajduje się przycisk do szybkiej zmiany z trybu REC (fotografowanie/nagrywanie) na PLAYBACK (odtwarzanie), przycisk MODE (do szybkiej zmiany tryb normalny fotografowania/tryb inteligentny fotografowania/film) DISPLAY (służący do zmiany ilości informacji wyświetlanych na ekranie) oraz Q.MENU (wejście w tzw. szybkie menu umożliwiające błyskawiczną zmianę podstawowych funkcji; w trybie playback działa jako kosz). Ponadto z tyłu obudowy znajdują się przyciski w kształcie okręgu służące do nawigacji oraz umożliwiające szybkie wejście do podstawowych funkcji (korekcja ekspozycji/lampa błyskowa/makro/samowyzwalacz) oraz przycisk centralny zatwierdzający wybory i otwierający wejscie do pełnego menu aparatu.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


    Każdy użytkownik, nawet osoba, która nigdy nie miała styczności z aparatem cyfrowym, z łatwością obsłuży menu Panasonica DMC-LS80. Podzielone jest ono na trzy główne zakładki: ustawienia fotografowania, ustawienia aparatu, ustawienia techniczne. Szybkie menu pokazuje tylko kluczowe funkcje i zmienia się wraz ze zmianą trybu fotografowania.

OCENA W KATEGORII: BUDOWA (6/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic2. REKLAMA A REALIA


Oto fragment informacji prasowej Panasonica, dotyczący aparatu Lumix DMC-LS80:
Panasonic Lumix DMC-LS80 jest niezwykle łatwy w użyciu dzięki zastosowaniu Inteligentnego Trybu (Intelligent Mode), który łączy cztery funkcje niezbędne do wykonania doskonałych zdjęć. Pierwszą z nich jest optyczny stabilizator obrazu Mega O.I.S., który eliminuje efekt poruszonych zdjęć na skutek drżenia rąk fotografa. Drugim elementem jest tryb Inteligentnej Kontroli Czułości ISO niwelujący rozmycie zdjęć powstające, gdy fotografowany obiekt znajduje się w ruchu. Kolejną funkcją jest tryb Auto Macro, która powoduje automatyczne przełączenie się aparatu w tryb makro, w chwili gdy użytkownik przybliża aparat do fotografowanego obiektu. Natomiast dzięki systemowi Quick AF aparat zaczyna ogniskowanie fotografowanego obiektu bez naciskania spustu migawki do połowy. Wszystkie te funkcje działają automatycznie, więc nie trzeba regulować ustawień za każdym razem, kiedy zmienią się warunki fotografowania.

Najnowszy aparat Panasonic dzięki funkcji Intelligent LCD rozpoznaje panujące warunki oświetleniowe i wybiera jeden z 12 poziomów jasności, co gwarantuje uzyskanie maksymalnie wyraźnego obrazu. Z kolei funkcja Easy Zoom pozwala na szybkie uzyskanie największej wartości powiększenia 3x, za pomocą jednego przycisku. Wykorzystany w modelu DMC-LS80 procesor Venus Engine III pozwala na rejestrację obrazów w najwyższej rozdzielczości przy czułości ISO 6400.


Trzeba przyznać Panasonicowi dużego plusa za wbudowanie stabilizacji optycznej – funkcji dostępnej głównie w bardziej zaawansowanych aparatach – do kompaktu, który dedykowany jest początkującym. Dzięki zastosowaniu stabilizacji optycznej oraz trybu Inteligentnej Kontroli Czułości możemy fotografować obiekty znajdujące się w ruchu, a zdjęcia będą ostre, nawet jeśli nie ma zbyt dużo światła – fotografujemy w cieniu lub w pochmurny dzień. Ponadto, jeśli chodzi o zdjęcia w ruchu, aparat oferuje funkcję zdjęć seryjnych, którą zaprezentujemy w dalszej części testu (rozdział 5 – Tryby fotografowania).
Panasonic reklamuje tryb Auto Macro – jest on niewątpliwie przydatny w przypadku, gdy chcemy zrobić zdjęcie blisko znajdującego się obiektu, a zapomnimy włączyć funkcję zdjęć makro. Auto Macro działa bez zastrzeżeń – włącza się po przekroczeniu odpowiedniej  odległości od obiektu. Przykład zdjęć makro prezentowany będzie w dalszej części tekstu (rozdział 5 – Tryby fotografowania).
Kolejną promowaną opcją jest Quick AF, który rozpoczyna ostrzenie na obiekt jeszcze przed naciśnięciem spustu migawki. Funkcja ta bezsprzecznie skraca czas pracy autofokusa po przyciśnięciu migawki, a w efekcie pozwala szybciej wykonać ostre zdjęcie.

    Kolejną reklamowaną opcją jest inteligentny ekran LCD dostosowujący się do panujących warunków. Rzeczywiście ekran dobrze dostosowuje kontrast i jasność ekranu do panujących warunków,  jednak w w niektórych sytuacjach (gdy jest bardzo ciemno lub w przypadku gdy mamy bardzo silne światło), niektórym może brakować wizjera.
    Procesor Venus Engine III rzeczywiście pozwala bardzo szybko uzyskać maksymalny zoom i rejestrację obrazów przy czułości ISO 6400 (tryb wysokiej czułości). Jednak przy tym zmniejszają rozdzielczość obrazu do 3Mpx. W maksymalnej rozdzielczości (8Mpx) dysponujemy czułościami od 100 do 1600 ISO, co daje wystarczającą skalę. Należy pamiętać, że przy niskiej jakości obrazu (3Mpx) i czułości 6400 ISO zdjęcie nie będzie najwyższej jakości – jeżeli jednak mamy do czynienia z miejscami bardzo słabo oświetlonymi, a nie mamy możliwości użycia lampy – tryb ten może się przydać (przykładowe zdjęcie: rozdział 4 – Matryca).


OCENA W KATEGORII: REKLAMA A REALIA (4/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic3. OBIEKTYW


    Ostrość obiektywu jest zadowalająca. Nie ma wyraźnego pływania obrazu w rogach na najkrótszej, ani na najdłuższej ogniskowej.
    Zakres długości ogniskowej to 33-100 mm (nominalnie 5.5-16.5 mm), co daje trzykrotny zoom optyczny. Jasność obiektywu jest standardowa w swojej klasie, a wynosi ona f/2.8 – f/8, a przy zdjęciach tele f/5.1 – f/14.
Poniższy przykład pokazuje, że nawet silne kontrasty nie wywołują dużej aberracji.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

Kolejne zdjęcie to przykład blików na fotografii. Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, natomiast mimo że aparat nie posiada powłok antyrefleksyjnych, bliki nie są ani zbyt duże ani bardzo brzydkie.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonicOCENA W KATEGORII: OBIEKTYW (5/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


4. MATRYCA

   

 testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic
Tabela ISO
Panasonic DMC-LS80

    Trzeba przyznać, że aparat ma niski poziom szumów. Innymi słowy nie będzie problemów ze zrobieniem zdjęć nawet w trudnych warunkach. Inteligentna Kontrola ISO dobierze odpowiedni poziom czułości nie trzeba się martwić, że poziom szumów będzie zbyt wysoki. Niemniej nie polecam nadużywać trybu Wysokiej Czułości (ISO 6400), gdyż szum jest wysoki, a na dodatek niezbyt ładny.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


OCENA W KATEGORII: MATRYCA (4/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


5. TRYBY FOTOGRAFOWANIA
Oto przykłady najczęściej używanych trybów:

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

Tryb makro jest najczęściej używany do fotografowania roślin lub małych żyjątek. Ważne jest, aby autofokus nie gubił się przy zbliżeniu do obiektu oraz szybko i dokładnie ostrzył. Powyższe zdjęcie pokazuje, że autofokus nie ma problemu z trybem makro, a ponadto szybkość jego pracy jest zadowalająca. Trzeba część zasług przypisać funkcji Quick AF, która sprawia, że ostrzenie jest szybsze (patrz: rozdział nr 2).

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

Tryb Portret Nocny polega na dopaleniu twarzy fotografowanej osoby lampą błyskową. Jedynym minusem są widoczne na zdjęciu czerwone oczy, a nie powinno tak być, bo aparat ma funkcję korekty czerwonych oczu.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


Powyższy przykład pokazuje, że automatyczny balans bieli bardzo dobrze się sprawdza przy świetle żarowym, które jest najczęściej spotykanym światłem we wnętrzach.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

Kiedy fotografujemy pod słońce, pierwszy plan jest niedoświetlony. Wymuszony błysk lampy niweluje tę cechę. Aparat oferuje bezpośredni dostęp do ustawień lampy za pomocą przycisku na tylnej ściance obudowy.

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic

Aparat posiada możliwość wykonywania zdjęć seryjnych. W pełnej rozdzielczości wykonuje 2.5kl/sec (maksymalnie 7 zdjęć w trybie standardowym oraz 4 zdjęcia w trybie dokładnym). Jest to tryb zautomatyzowany urządzenie samo dobiera wszystkie parametry, aby jak najlepiej zamrozić ruch.

OCENA W KATEGORII: TRYBY FOTOGRAFOWANIA (5/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


6. FILMOWANIE

Panasonic Lumix DMC-LS80 ma możliwość kręcenia filmów. W opcji 4:3 rozdzielczości: 640 x 480 pikseli, 320 x 240 pikseli (30 klatek/sek., 10 klatek/sek.). Przy ustawieniu 16:9 rozdzielczości: 848 x 480 pikseli (30 klatek/sek., 10 klatek/sek).
Aparat posiada mikrofon, tak więc nagrywa także dźwięki. Poniżej prezentujemy przykład możliwości aparatu w zakresie kręcenia filmików.


Panasonic Lumix DMC-LS80 from SwiatObrazu.pl on Vimeo.
(Wykorzystany fragment utworu Faraway zespołu Apocalyptica.)

OCENA W KATEGORII: FILMOWANIE (5/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic7. EDYCJA FOTOGRAFII W APARACIE

Panasonic Lumix DMC-LS80 daje użytkownikowi możliwość zmiany ustawień kolorystycznych przed zrobieniem zdjęcia. Do wyboru jest 7 ustawień kolorystycznych: czarno-biały, sepia, standard, natural, vivid oraz dwa filtry
cold (zimny) oraz warm (ocieplający). Każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie, obojętnie czy preferuje zimne kolory, czy ciepłe, bardziej stonowane lub ostre czy też woli tradycyjną czarno-białą fotografię. Oto zestawienie wszystkich trybów:

testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic


OCENA W KATEGORII: EDYCJA FOTOGRAFII W APARACIE (3/6)
testo propozycja dla amator inteligentny lumix panasonic8. PODSUMOWANIE

Cena aparatu sugerowana przez producenta to 497 zł brutto. Aparat jest solidnie wykonany. Mimo że jest propozycją dla amatorów, zastosowano w nim stabilizację obrazu, która na pewno ułatwi fotografowanie. Dodatkowe funkcje takie jak Quick AF, Auto Macro czy Inteligentna Kontrola Czułości pomogą każdemu, kto nie ma doświadczenia w pracy z aparatem cyfrowym, wykonać dobre zdjęcie. Panasonic proponuje solidny oraz łatwy w użyciu model aparatu, wychodząc naprzeciw tym, którzy chcą robić dobre zdjęcia bez zagłębiania się w specyfikę poszczególnych funkcji. Przeszkadzać niektórym, szczególnie tym, którzy zaczynają przygodę z fotografią cyfrową, może brak wizjera. Zwrócić uwagę należy też na fakt, że baterie, które według producenta mają wystarczyć a 470 zdjęć (akumulatorki Ni-Mh) działają dużo krócej. Z drugiej strony baterie paluszki dostępne są w każdym kiosku i na pewno nie spotkamy się z problemem wyładowanego akumulatora.
Panasonic Lumix DMC-LS80 to jedna z najlepszych propozycji dla amatorów na rynku.www.swiatobrazu.pl