21 listopada 2017, 12:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 6808 razy

Internauta na podstawie zdjęcia dekonspiruje dziejowy spisek NASA. Czy misja Apollo 17 to wielka mistyfikacja?

Internauta na podstawie zdjęcia dekonspiruje dziejowy spisek NASA. Czy misja Apollo 17 to wielka mistyfikacja?

Załogowe loty na Księżyc, odbywające się w ramach amerykańskiego Programu Apollo, wciąż są na celowniku zwolenników teorii spiskowych. Spekulacje na temat tego, czy astronauci NASA rzeczywiście postawili stopy na Srebrnym Globie nie mają końca, a całość miała być rzekomo zarejestrowana w studiu filmowym. Oczywiście takim domysłom nie przeszkadza to, że wszystkie zarzuty zostały już dawno obalone, a sonda Lunar Reconnaissance Orbiter wykonała w 2012 roku zdjęcia sprzętu pozostawionego na powierzchni Księżyca przez selenonautów. Co więcej ZSRR śledziło na radarach loty Apollo - niepowodzenia lub cień wątpliwości, czy misje rzeczywiście się odbyły, z pewnością skłoniłyby radzieckich naukowców do podzielenia się tymi faktami z resztą świata.

[kn_free]

Jednakże jak się okazuje, dowody mogą kryć się gdzieś indziej, a cała mistyfikacja może zostać zdekonspirowana za sprawą fotografii, której dostarczyło samo NASA. Wszystko dzięki wnikliwej obserwacji internauty o nicku Streetcap1, który w krótkim filmiku poddaje analizie jedną z fotografii wykonanych podczas spaceru księżycowego odbytego przez Eugene'a Cernana i Harrisona Schmitta w trakcie misji Apollo 17 (1972 rok). Odkrył on, że w hełmie astronauty odbija się tajemnicza postać, która nie ma na sobie skafandra i przyjmuje nietypową pozę, jak na osobę przebywającą na obcym globie. Internauta widzi na zdjęciu blondyna z długimi włosami, co jest "charakterystyczne dla tamtych czasów". To nic, że hełm działa jak zwierciadło i zniekształca obraz, widać cień osprzętu noszonego na plecach przez astronautów, a analiza została wykonana na podstawie skompresowanego pliku JPG (takie źródło podaje twórca filmiku w zawartym do niego opisie). "Dowód" ten wystarczył, aby rozpocząć dyskusję nad tym, czy faktycznie ludzie postawili stopy na powierzchni Księżyca. Według zwolenników teorii spiskowych podejrzana postać trzyma ręce w kieszeniach i ma na sobie dziwną kamizelkę. 

 

apollo 17

Fot. NASA

apollo 17

Fot. NASA

To nie pierwsza (i zapewne nie ostatnia) teoria spiskowa budowana na podstawie fotografii dostarczonych przez agencje kosmiczne. Znakomitym przykładem jest tzw. marsjańska twarz, czyli twór znajdujący się na Czerwonej Planecie w obszarze Cydonia Planitia, który na fotografii wykonanej przez sondę Viking 1 przypominał oblicze. Był to efekt specyficznego układu cieni, co potwierdziły zdjęcia wykonane przez kolejne sondy, ale wizja twarzy będącej efektem twórczości Marsjan długo rozbudzała ludzką wyobraźnię. W porównaniu do opisywanej wyżej teorii na temat sfabrykowania misji Apollo 17, marsjańska twarz była bardziej romantyczną wizją. 
 
[kn_advert]
 
Przy okazji tych "sensacyjnych doniesień", warto zejść na Ziemię, przypominając kilka fascynujących fotografii wykonanych na Księżycu podczas misji Apollo.
 
apollo 17
 
"Wschód Ziemi" sfotografowany podczas misji Apollo 8 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Edwin Aldrin na Księżycu w trakcie misji Apollo 11 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Al Bean w trakcie misji Apollo 12 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Alan Shepard w trakcie misji Apollo 14 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Krater Autolykos sfotografowany przez załogę Apollo 15 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Krajobraz Księżyca sfotografowany przez załogę Apollo 15 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
David Scott prowadzący LRV w trakcie misji Apollo 15 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
 Harrison H. Schmitt spacerujący po powierzchni Księżyca w trakcie misji Apollo 15 / Źródło: NASA
 
apollo 17
 
Najsłynniejsze zdjęcie Ziemi zatytułowane "The Blue Marble" wykonane przez członków misji Apollo 17 / Źródło: NASA


www.swiatobrazu.pl