6 listopada 2020, 13:39
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4577 razy

ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca - zdjęcia z podwórka

ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca - zdjęcia z podwórka

Fotograf Andrew McCarthy znany jest z wykonywania spektakularnych zdjęć astronomicznych wprost ze swojego podwórka w Sacramento w Kalifornii - Niedawno do swojego portfolio dołączył dwa kolejne oszałamiające ujęcia -  Międzynarodową Stację Kosmiczną na tle Słońca i Księżyca. Biorąc pod uwagę, że z perspektywy obserwatora znajdującego się na Ziemi ISS pojawia się na tle Słońca i Księżyca na mniej niż sekundę, to wykonanie podobnych temu zdjęć tranzytu stacji zdecydowanie nie należy do łatwych.

ISS na tle tarczy Słońca i Księżyca - zobacz spektakularne zdjęcia

Fotografia przedstawiająca Międzynarodową Stację Kosmiczną na tle tarczy słonecznej została wykonana za pomocą dwóch instrumentów optycznych. ISS została uchwycona za pomocą aparatu z filtrem światła białego, natomiast nasza gwiazda centralna została uchwycona za pomocą teleskopu słonecznego, co umożliwiło ukazanie szczegółów jej powierzchni. Ostatecznie kadr powstał z połączenia dwóch ekspozycji. Tę pracę Andrew McCarthy przygotował 6 października 2020 roku.
 
Tydzień później - 14 października - astrofotograf zabrał się za uchwycenie ISS na tle tarczy Księżyca. Wiele godzin zajęło mu znalezienie odpowiedniej lokalizacji, ale gdy już się udało fotograf rozłożył swój sprzęt na poboczu drogi, mając nadzieję, że uda się mu uchwycić nie obserwowany wcześniej przez siebie spektakl. Zamierzał zarejestrować stację na tle półksiężyca. Ta próba także zakończyła się pełnym sukcesem i dzięki temu możemy podziwiać te niezwykłe obrazy. 
 
ISS
 
fot. Andrew McCarthy
 
ISS
 
fot. Andrew McCarthy
 
ISS
 
fot. Andrew McCarthy
 
ISS
 
fot. Andrew McCarthy
 
 


www.swiatobrazu.pl