7 maja 2014, 19:03
Autor: Jarosław Zachwieja
czytano: 6588 razy

Izitru powie Ci, czy zdjęcie zostało zmodyfikowane

Izitru powie Ci, czy zdjęcie zostało zmodyfikowane

Możliwość łatwego modyfikowania zdjęć to zarówno korzyść, jak i przekleństwo fotografii cyfrowej. Często wystarczy po prostu opublikować gdzieś ładnie wyglądające zdjęcie, aby spotkać się z zarzutami o jego „ulepszenie”. Nowo powstały serwis hostingowy o nazwie izitru.com jest w stanie przeanalizować zdjęcie i stwierdzić, czy zostało ono zmienione, a nawet – w ograniczonym zakresie – w jakim stopniu.

Izitru (wymowa identyczna z anglojęzycznym sformułowaniem "is it true") łączy w sobie funkcjonalność serwisu hostingowego – a więc służącego do przechowywania i udostępniania zdjęć w celu umieszczenia ich np. na forum lub stronie WWW – z narzędziem analizującym mającym na celu wykrycie, czy dana fotografia została cyfrowo zmanipulowana. Serwis, po wysłaniu zdjęcia, analizuje go za pomocą sześciu niezależnych procedur testowych mających za zadanie sprawdzić zarówno fotografię, jej metadane, jak i w pewnym stopniu również komputer, z którego została wysłana. Na tej podstawie każdy obraz otrzymuje ocenę stanowiącą "miarę zaufania" – od wysokiej, przez średnią, nieokreśloną, potencjalnie niską, aż po ewidentnie negatywną.
 

Izitru aplikacja mobilna sieciowa wykrywanie fałszerstw Photoshop analiza fotografii
Przykład efektów analizy fotografii niezmodyfikowanej, wykonanej z wykorzystaniem techniki sztucznej perspektywy.

 

Zdjęcia wysłane i wycenione przez system są, dzięki specjalnemu adresowi WWW, możliwe do udostępnienia (wraz z oceną stanowiącą w założeniu twórców swego rodzaju "certyfikat autentyczności") za pośrednictwem dowolnej usługi społecznościowej, strony WWW czy też przez e-mail. Ponadto użytkownicy smartfonów i tabletów marki Apple (w chwili obecnej tylko ich) mają też dostęp do aplikacji mobilnej na platformę iOS.

[kn_advert]

Przeprowadzone przez nas szybkie testy wykazały, że usługa ta spisuje się całkiem nieźle, choć istnieją pewne sposoby, aby ją oszukać – wspomina o nich zresztą również oficjalne FAQ serwisu. Twórcy zapowiadają jednak stałe udoskonalanie swojego narzędzia, podobnie jak opracowanie specjalnego API dla webmasterów i administratorów pragnących umożliwić dostęp do mechanizmów weryfikujących z poziomu własnych serwisów. Ta ostatnia usługa będzie jednak w założeniu płatna.
 

izitru: Real photos. Without a doubt. from Fourandsix on Vimeo.

 

Choć izitru z pewnością nie jest niezawodnym sędzią, to z całą pewnością jest to usługa użyteczna. Osoby pragnące przekonać innych co do prawdziwości wykonanych przez siebie zdjęć zapewne często będą ją wykorzystywać, choć nie ma pewności, że z powodzeniem. Wszak dobrze wiadomo, że w Internecie każdy sam wie wszystko najlepiej…

 

 



www.swiatobrazu.pl