30 września 2021, 14:30
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1268 razy

Posłuchaj jak brzmi migawka Canona EOS R3 z prędkością 30 kl./s

Posłuchaj jak brzmi migawka Canona EOS R3 z prędkością 30 kl./s

Kilkanaście dni temu Canon wprowadził na rynek swój najnowszy bezluterkowiec adresowany do fotoreporterów - Canon EOS R3 - Model ten jest w stanie fotografować z prędkością 30 kl/s w trybie migawki elektronicznej. Wydaje przy tym specyficzny dźwięk, który jest… generowany sztucznie.

Jak brzmi migawka Canona EOS R3?

Korzystanie z migawki elektronicznej - nawet najszybszej - może być bezgłośne, stąd dźwięk słyszany na poniższym filmie jest generowany sztucznie. Daje on jednak ciekawe pojęcie o tym, jak szybko aparat Canon EOS R3 jest w stanie pracować. YouTuber i autor nagrania GengHui Tan fotografował z prędkością 30 kl./s i czasem naświetlania wynoszącym 1/64 000 s. 

Oglądając - a właściwie słuchając - wideo można łatwo zauważyć, że w zasadzie nie da się wyłapać przerw pomiędzy ekspozycjami. Film został zarejestrowany w trakcie prezentacji modelu, a nie pełnego fotografowania. Niemniej jest to ciekawe demo możliwości tego najnowszego bezlusterkowca. 
 
Co ciekawe, słyszany na filmie dźwięk jest generowany sztucznie, a nie przez migawkę. Canon w informacjach prasowych poświęcił wiele uwagi temu, że dołożył szczególnych starań o to, aby dać możliwość fotografom całkowitego wyciszenia modelu EOS R3. Nawet w sytuacji gdy fotografuje z maksymalną liczbą klatek na sekundę. W aparacie dostępne są ustawienia, które pozwalają na wyłączenie dźwięku słyszanego na powyższym filmie. To nie wszystko, gdyż bezlusterkowiec udostępnia funkcje, które eliminując jakiekolwiek dźwięki z aparatu, choć może to skutkować obniżeniem jego prędkości. 
 
Canon EOS R3 przesuwa granicę możliwości aparatów tego producenta. Nie tylko może wykonywać zdjęcia z prędkością 30 kl./s, ale może to robić zachowując pełen autofokus i brak zaciemnienia. Korzystając z tradycyjnej migawki mechanicznej możliwe jest fotografowanie z prędkością 12 kl./s. 


www.swiatobrazu.pl