10 marca 2016, 12:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 6748 razy

Jak najlepiej korzystać ze światła błyskowego?

Jak najlepiej korzystać ze światła błyskowego?

Przez wielu fotoamatorów lampa błyskowa traktowana jest z pewną dozą podejrzliwości. Nie wiedzą oni, jak się nią posługiwać, czy warto się tego uczyć oraz czy nie lepsze efekty uzyskają fotografując przy świetle zastanym. Tymczasem nawet jeden mądrze użyty flesz pozwala uzyskać zdjęcia, o jakich zawsze marzył. A ponieważ nauka fotografii nigdy nie była tak prosta i dostępna na wyciągnięcie ręki, jak teraz, to dlaczego nie mielibyście poszerzyć naszego „arsenału fotograficznego” o nowe umiejętności? Gwarantujemy Wam, że nie będziecie zawiedzeni.

Niegdyś używanie lampy błyskowej było koniecznością i trudną sztuką. Umiejętność przeprowadzenia skomplikowanych pomiarów natężenia oświetlenia zastanego oraz mocy światła błyskowego przy pomocy podręcznych światłomierzy umożliwiało wykonanie udanych zdjęć w pomieszczeniach zamkniętych – co w inny sposób było niemożliwe. Z czasem lampy błyskowe stawały się coraz mądrzejsze i przystępniejsze dla użytkowników, zyskały umiejętność samodzielnego mierzenia światła i dopasowywania mocy błysku do warunków otoczenia, aż wreszcie zaczęły się komunikować z aparatem i sobą nawzajem, co dało fotografom do ręki wspaniałe narzędzie twórcze.
 

lampa błyskowa w praktycelampy błyskowe flesz kurs internetowy szkolenie przez Internet warsztaty internetowe
Dwie komunikujące się bezprzewodowo z aparatem lampy błyskowe są w stanie zamienić umiejącego z nich korzystać fotoamatora w fotografa o profesjonalnych ambicjach mogącego zapewnić sobie warunki


Jednocześnie rozwój technik fotograficznych – zwłaszcza fotografii cyfrowej – zaowocowały możliwością wykonywania zdjęć nawet przy słabym oświetleniu na skutek lepszej dostępności materiałów o wysokiej światłoczułości oraz montowaniu matryc o dużym zakresie używalnych czułości ISO nawet w prostych aparatach cyfrowych. Lampa błyskowa w wielu sytuacjach stała się narzędziem jeśli nawet nie zbędnym, to co najwyżej opcjonalnym.

Z drugiej strony wielu fotoamatorów używa lampy w sposób zupełnie niekontrolowany i często niepotrzebny. Wszystkie te małe "błyskawki" montowane seryjnie w aparatach kompaktowych oraz prostych lustrzankach i bezlusterkowcach w trybie automatycznej kontroli ekspozycji często są wyzwalane zupełnie niepotrzebnie – nawet wówczas, gdy z uwagi na dużą odległość od fotografowanego obiektu nic to nie daje. Opłakane efekty takiego działania często pozwalają wysnuć błędny wniosek, że lampa błyskowa jest złem, a jej używanie objawem ignorancji lub też aktem desperacji, gdy jest za ciemno na fotografowanie przy świetle zastanym.
 

lampa błyskowa w praktycelampy błyskowe flesz kurs internetowy szkolenie przez Internet warsztaty internetowe
Choć może trudno w to uwierzyć, do wykonania tego typu zdjęć reklamowych wcale nie jest potrzebne studio z wyposażeniem za dziesiątki tysięcy złotych. Wystarczy amatorska lustrzanka i dwie lampy błyskowe. (Fot. Carsen Linke / Hallenser)


Tymczasem flesza należy po prostu umieć używać. Nic nie zmieni tej prostej prawdy, że lampa błyskowa jest narzędziem – potężnym narzędziem – służącym kreowaniu fotografowanej sceny zgodnie z naszą wolą. I jak każde narzędzie wymaga ona umiejętnej obsługi. Błyskanie "na ślepo" powoduje najczęściej, że zdjęcie wygląda znacznie gorzej, aniżeli wykonane wyłącznie przy świetle zastanym (czyli zupełnie bez użycia flesza). Natomiast świadome użycie światła błyskowego pozwala w najgorszym razie uporać się z uciążliwymi problemami, jakie postawiły przed nami lokalne warunki oświetleniowe, a w najlepszym pozwala wykreować fotografowaną przestrzeń zupełnie od nowa.

Jeżeli więc chcesz się nauczyć od podstaw, jak najlepiej korzystać ze światła błyskowego i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lampy błyskowej dla siebie, weź udział w naszym najnowszym szkoleniu Lampa błyskowa w praktyce. Jeżeli zaś nie jesteś pewny, czy szkolenie to jest ci potrzebne i czy skorzystasz na zdobywaniu wiedzy związanej z praktycznym wykorzystaniem lamp błyskowych i oświetlenia błyskowego, spróbuj odpowiedzieć sobie szczerze, w duchu na kilka poniższych pytań:

1. Czy interesuje mnie tylko i wyłącznie wykonywanie zdjęć krajobrazowych, architektonicznych lub należących do nurtu Street Photo?

2. Czy wiesz, w jaki sposób za pomocą lampy błyskowej uniknąć występowania na zdjęciach efektu czerwonych oczu, spłaszczania głębi sceny oraz ukazywania fotografowanej osoby w niekorzystny sposób?

3. Czy wiesz, jak możesz zmiękczyć światło błyskowe i co Ci to da w praktyce?

4. Czy korzystając z lampy błyskowej odczuwasz niekiedy potrzebę zmiany położenia źródła błysku i czy wiesz, jak należy to zrobić?

5. Czy wiesz, z jakimi zaletami wiąże się użycie kilku lamp błyskowych jednocześnie oraz jak taki proces przeprowadzić w praktyce?

6. Czy wiesz, jak możesz zmodyfikować światło błyskowe, aby mogło one współgrać na zdjęciu ze światłem zastanym – niezależnie od tego, czy to ostatnie jest naturalne, czy sztuczne?

7. Czy umiesz ustawić i wyzwolić lampę błyskową zdalnie bez jej dotykania?

Jeżeli na choć jedno z nich odpowiedziałeś "nie" lub "nie jestem pewien", to znaczy, że rozwijanie wiedzy w zakresie korzystania z lamp błyskowych jak najbardziej leży w Twoim interesie.
 

lampa błyskowa w praktycelampy błyskowe flesz kurs internetowy szkolenie przez Internet warsztaty internetowe
Jeden z najpopularniejszych sposobów użycia lampy błyskowej – i jednocześnie jeden z gorszych, jeżeli wziąć pod uwagę oczekiwany efekt końcowy. Jeżeli korzystasz z flesza wyłącznie w taki sposób, to mamy dla Ciebie złą wiadomość: robisz to źle. Dobra wiadomość jest taka, że w każdej chwili możesz to zmienić. (Fot. Alexander Baxevanis)

 

Szkolenie, o którym mowa, to dla Was nie tylko okazja zgłębienia tajników fotografowania ze światłem błyskowym, ale też możliwość skorzystania z formy kursów organizowanych przez SwiatObrazu.pl – szkoleń internetowych łączących w sobie zalety wielu dotychczas znanych Wam rodzajów nauki. Przystąpić do nich możecie przebywając w zaciszu własnego mieszkania lub studia, siedząc w ulubionym fotelu i bez konieczności wychodzenia z domu, na co nie każdy z nas ma przecież czas, bądź też ochotę. 

Przekonaj się sam, jak proste może być zdobywanie wiedzy. Nieważne jaki masz sprzęt - dopóki nie nauczysz się kontrolować światła na swoich zdjęciach nigdy nie będziesz zadowolony z efektów.


Dzięki szkoleniu "Lampa błyskowa w praktyce" będziesz miał okazję nauczyć się właściwie dobierać rodzaje i kolory światła oraz jego odległość i pozycję wobec fotografowanych obiektów. Dowiesz się jaki wpływ na zdjęcie ma rozmiar źródła i kierunek światła.

To szkolenie jest zbiorem praktycznych uwag i podpowiedzi, które przybliżą tajniki pracy ze światłem błyskowym. I uwaga - kosztuje tylko 97 zł (w tym 23% VAT).

Program

1. Lampa błyskowa do wszystkiego, czyli 5 najważniejszych cech i parametrów, które musi posiadać.

2. Bardzo ważne akcesoria.

3. Jak i po co odbijać światło.

4. Metody uzyskania światła miękkiego lub twardego.

5. Sposoby wykorzystania lampy przy fotografowaniu:

6. Siedem sprawdzonych planów i schematów zdjęciowych:

Czas trwania i format:

45 minut, szkolenie w postaci pliku ".mp4"

Cena

97 zł (zawiera 23% VAT)

lampa błyskowa

 

 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl