23 listopada 2011, 21:00
Autor: Kinga Wolnik
czytano: 3151 razy

Jak powstała zwycięska fotografia w konkursie "Pocztówki z wakacji", cz. XXII

Jak powstała zwycięska fotografia w konkursie "Pocztówki z  wakacji", cz. XXII

Prezentujemy dwudziestą drugą fotografię, która wzięła udział w konkursie "Pocztówki z wakacji" organizowanym przez SwiatObrazu.pl oraz empikfoto.pl i znalazła się w gronie 50 laureatów.

Zdjęcie nosi tytuł "O świcie nad Bałtykiem". Jego autorem jest Artur Teca."Fotografowanie to wstrzymany oddech, gdy wszystkie moce zbiegają się, by uchwycić uciekające mgnienie rzeczywistości. To właśnie w tej chwili formowanie obrazu zmienia się w nieokiełznaną radość, tak cielesną, jak i intelektualną." Henri Cartier-Bresson
 

Kinga Wolnik: W jakich okolicznościach powstało Pana zdjęcie?

Artur Teca: Fotografia została wykonana 31 lipca 2011 roku, o godzinie 5:39, w Gdyni.
 


Wyświetl większą mapę


K.W.: Skąd pomysł na zdjęcie?

A.T.: Mieszkam nad morzem i lubię fotografować krajobraz nadmorski, a w szczególności wschodu słońca, ponieważ każdy wschód jest inny. Niekiedy pomarańczowy, fioletowy, żółty, różowy lub - jak na tej fotografii - złocisty. Taką różnorodność kolorów o wiele rzadziej możemy spotkać podczas zachodu. Podczas robienia tej fotografii udało mi się trafić na w miarę spore fale, co zaprocentowało przy dłuższym czasie naświetlania. Szczerze przyznam, że po zakończeniu sesji i spakowaniu aparatu nie byłem zadowolony ze zdjęć, lecz gdy zrzuciłem zdjęcia do komputera to naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.

K.W.: Gdyby miał Pan szansę zrobić to zdjęcie drugi raz, co chciałby Pan zmienić?

A.T.: Takie zdjęcie mi odpowiada i myślę, że nic bym nie zmieniał. Jeżeli by mi się ono nie podobało, to bym go nie publikował.

K.W.: Jakim sprzętem i przy jakich parametrach technicznych zostało wykonane zdjęcie?

A.T.: Fotografia została wykonana aparatem Sony A330 i obiektywem 18-200 mm f/3.5-5.6, który miał założony filtr polaryzacyjny i szarą połówkę, aby uniknąć przepalenia nieba. Parametry zdjęcia: czas naświetlania - 1 sekunda, ISO 100, ekspozycja 0.00 EV, przysłona f/14.
 

fotografia konkurs Pocztówki z wakacji

Fot. Tacowski


[kn_advert]


Wydruki fotografii w Linii Premium ufundował empikfoto.pl 

Zdjęcia wykonywane są na najwyższej jakości papierze firmy Kodak: Supra Endura VC oraz Ultra Endura HD. Odbitki w formatach 20 x 30, 30 x 40, 30 x 45 wykonywane są na papierze fotograficznym jakości HD.


Co oznacza jakość HD dla Twoich zdjęć?

Wszystkie wydruki wykonywane są na nowoczesnej maszynie Noritsu QSS-37HD.


fotografia konkurs Pocztówki z wakacji

 www.swiatobrazu.pl