7 marca 2011, 16:01
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 10961 razy

Jak powstało to zdjęcie?

Jak powstało to zdjęcie?

Tym artykułem rozpoczynamy nowy cykl publikacji, które będą przybliżać naszym Czytelnikom technikę oraz okoliczności wykonywania prezentowanych zdjęć.

Do wykonania poniższej fotografii wykorzystany został obiektyw do fotografii makro o ogniskowej 60 mm produkowany przez firmę Tamron: Tamron SP AF 60mm F/2.0 Di II LD IF MACRO 1:1. Do zarejestrowania obrazu posłużył aparat Canon EOS 20D, który posiada matrycę CMOS formatu APS-C. Obiektyw jest jednym z najnowszych produktów wprowadzonych na rynek przez firmę Tamron. Osoby zainteresowane tym właśnie obiektywem odsyłam do artykułu, który omawia wszystkie jego wady i zalety: TEST: Tamron SP AF 60mm F/2.0 Di II LD IF MACRO 1:1

 


1/750 s. -0,5 EV F4,0 ISO 200
 

Sprzęt to oczywiście nie wszystko - żeby dokładnie omówić warunki powstania zdjęcia trzeba się przyjrzeć warunkom oświetleniowym, które towarzyszyły naciśnięciu spustu migawki. Fotografia została wykonana o poranku, w pierwszej połowie września w momencie, gdy rosa ciągle jeszcze zalegała na trawie. Krople wody będą zanikać wraz z upływem czasu - słońce będzie osuszać rośliny,  dlatego trzeba się śpieszyć. Oczywiście rosa nie zniknie w przeciągu 15 minut, ale im wcześniej wyjdziemy z aparatem w plener, tym większą będziemy mieli szansę na uchwycenie perlistych kropel rosy. Istotny jest również sposób w jaki ustawimy się z aparatem względem słońca. Tak efektowne ujęcie stokrotki skąpanej w porannej rosie jest najłatwiejsze do uzyskania jeżeli światło będzie padać z tzw. kontry. Fotografię trzeba wykonać pod światło, czyli skierować aparat w stronę słońca. Im niżej nad horyzontem będzie nasza gwiazda, tym atrakcyjniejszy efekt na zdjęciu utrwalimy. Wpatrując się w fotografię można dostrzec charakterystyczne dla poranka ciepłe zabarwienie światła słonecznego, które uatrakcyjnia całą kompozycję kolorystyczną.

Kolejna ważna sprawa to dobór przysłony. Omawiana fotografia powstała z wykorzystaniem przysłony na poziomie f/4,0, co w połączeniu ze stosunkowo dużą skalą odwzorowania dało bardzo niewielką głębię ostrości. Ma ona zaledwie kilka milimetrów i obejmuje płatki kwiatu znajdujące się najbliżej aparatu oraz źdźbło trawy, które znalazło się w bliskim sąsiedztwie stokrotki. Użycie tak mocno otwartej przysłony daje bardzo ciekawy efekt na zdjęciu, ale wymaga sporej wprawy i opanowania aparatu. Przy tego rodzaju ujęciach nawet najdrobniejsze poruszenie powoduje, że głębia ostrości znacznie się przesuwa. Niejednokrotnie trzeba wykonać kilka ujęć aby trafić w miejsce, które nas interesuje.

Ostatnim etapem, jest obróbka fotografii w programie do edycji grafiki rastrowej polegająca na drobnej korekcie kontrastu i kolorystyki wg uznania.

Uzyskanie perspektywy żaby wymagać będzie położenia się w trawie, więc warto zaopatrzyć się karimatę lub odpowiedni ubiór. Statyw nie jest potrzebny  - czasy ekspozycji są najczęściej bardzo krótkie, o ile nie będziemy mocno przymykać przysłony.
 



www.swiatobrazu.pl