14 marca 2011, 13:20
Autor: Marcin Woźniak
czytano: 8798 razy

Jak powstało to zdjęcie?

Jak powstało to zdjęcie?

Kontynuujemy cykl publikacji, które będą przybliżać naszym Czytelnikom technikę oraz okoliczności wykonywania prezentowanych zdjęć.





Przechodząc obok malowniczego, brzozowego młodnika, nie odmówiłem sobie przyjemności wykonania poniższego zdjęcia. Podstawowym elementem, dzięki któremu fotografia wygląda tak, jak wygląda, jest płytka głębia ostrości uzyskana dzięki zastosowaniu obiektywu o dużej światłosile (f/2,8). Zestaw, którym zdjęcie zostało uwiecznione, składał się z aparatu Nikon D3S wyposażonego w matrycę pełnoklatkową oraz obiektywu AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II. Obiektyw był ustawiony na najdłuższą dostępną ogniskową czyli 200 mm, a przysłona maksymalnie otwarta. Pomimo to, obraz w zakresie głębi ostrości jest ostry i klarowny, a to dzięki temu, że użyty obiektyw jest konstrukcją wysokiej klasy. Płytka głębia ostrości uwypukla wrażenie przestrzeni pomimo oglądania płaskiego, dwuwymiarowego obrazu.

jak powstało zdjęcie
1/400 s -0,33 EV f/2,8 320 ISO 200 mm

Najważniejsze w tym ujęciu jest jednak to, że udało mi się zwrócić uwagę na ciekawy motyw. Biała kora brzóz wyglądała bardzo atrakcyjnie na tle lasu tonącego w ciepłych odcieniach. Drzewa były też pozbawione liści – zdjęcie powstało na początku grudnia. Jeżeli tę samą scenę próbowalibyśmy uwiecznić w środku lata, to pnie byłyby zasłonięte gąszczem liści. Kolejna ważna rzecz to ciepłe światło, które dobrze podkreśliło delikatne barwy lasu i brzozowych pni. Słońce było wtedy zawieszone na niebie stosunkowo nisko, a lekka mgła unosząca się w powietrzu rozpraszała promienie. Wszystko to sprawia, że zdjęcie zawiera w sobie sporo ciepłych, pastelowych odcieni, które są dla naszego oka bardzo przyjemne w odbiorze i jednocześnie dobrze uzupełniają się z bielą brzóz. Statyw nie był potrzebny, a zdjęcie było robione z ręki przy lekko podniesionym ISO.



www.swiatobrazu.pl