26 stycznia 2017, 14:01
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4145 razy

Jak powstało to zdjęcie?

Jak powstało to zdjęcie?

Sfotografować meteor, czyli świecący ślad, jaki zostawia po sobie meteoroid lecący w atmosferze ziemskiej jest niezwykle trudno. Mimo, że około 25 milionów z nich pędzi ku Ziemi każdego dnia, większość jest zbyt mała, aby je dostrzec. Prasenjeet Yadav, miłośnik fotografii wykonał rzadkie ujęcie, całkowicie przez przypadek.

Prasenjeet Yadav urodził się w Nagpur, będąc biologiem molekularnym odnosił wrażenie, że większość ludzi nie czyta prac naukowych, nie mówiąc o ich rozumieniu. Jeśli ludzie mają zrozumieć naukę, pomyślał, to muszą ją zobaczyć. I tak sięgnął po aparat fotograficzny.
[kn_free]
 
Prasenjeet Yadav spał, kiedy jasnozielony meteor pojawił się nad Mettupalayam, małym miasteczkiem u podnóża gór Nilgiri w Indiach. Ujęcie wykonał ustawiony na pobliskim wzgórzu sprzęt fotograficzny rejestrujący film poklatkowy. Yadav pracował wtedy przy produkcji filmu dotyczącego urbanizacji obszaru Mettupalayam. Nikon D600 wykonywał ujęcia o czasie ekspozycji 15 sekund co 10 sekund, aż do 4:30 rano. Autor zdjęcia rozbił w tym miejscu obóz, aby następnie spać spokojnie do białego rana.
[kn_advert]
 
Gdy przeglądał materiał zdjęciowy, na który składało się około tysiąca ujęć, zauważył genialny błysk szmaragdowego światła. "O to chodzi w fotografii, aby być w odpowiednim miejscu i czasie" - mówi.  Zdjęcie zostało wyróżnione w konkursie National Geographic Nature Photographer of the Year 2016.
 
Fot. Prasenjeet Yadav


www.swiatobrazu.pl