16 marca 2017, 13:13
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4117 razy

Jak powstało to zdjęcie?

Jak powstało to zdjęcie?

Andrzej Mikulski jest autorem kolejnej fotografii z cyklu "Jak powstało to zdjęcie". Zdjęcie powstało podczas pobytu w Radecznicy, w trakcie trwania 2-dniowego Odpustu Św.Antoniego. Wyruszyłem z aparatami w poszukiwaniu kadrów. W pewnym momencie, przedzierając się przez tłumy ludzi ujrzałem to, co uwieczniłem na fotografii. Kobieta z dzieckiem spogląda przez okno na tłum ludzi: jedni idący w stronę kościoła na wodzie, jeszcze inni kupujący odpustowe rozmaitości na kramach.

Napotkane trudności

Największe trudności związane były chyba z koniecznością przedzierania się przez tłumy. Było to tym bardziej utrudnione, że przeciskałem się z aparatami - jeden aparat miałem w ręku, drugi przewieszony.Trzeba też było działać szybko - ale tak już jest, kiedy poszukuje się tego jednego momentu.

Aparat i obiektyw

Nikon D810, Nikkor 50 1.4 G (Mój ulubiony). 
 

Parametry ekspozycji

Przesłona: 1,4. Czas: 1/1000. ISO 64. WB 5560k.
 
[kn_free]

Postprodukcja

Przy tego typu fotografii postprodukcja jest niewielka - delikatnie zwiększony kontrast  i cienie, zmniejszona czerń i troszeczkę Clarity poszło w górę.

Gdyby można było coś zmienić, to…

To chyba najtrudniejsze pytanie - zawsze widzę masę rzeczy. które mógłbym zmienić, choć nie zawsze wychodzi to na dobre. Np. któregoś dnia znalazłem sobie miejsce do zrobienia fotografii i czekałem, aż pojawi się człowiek. Zrobiłem zdjęcie, patrzę - coś mi tu nie gra. Czekam dalej, zrobiłem jeszcze kilka zdjęć, bardzo długo tam stałem. Powrót do domu: zgrywam zdjęcia i ? ... pierwsze było zdecydowanie najlepsze. I właśnie w takich momentach budzi się przekonanie, że raz podjętych decyzji nie powinno się zmieniać.

Ulubiony gatunek fotograficzny 

Street Photo, Dokument, Reportaż

Rola fotografii w życiu

W moim życiu fotografia odgrywa ogromną rolę. Zawsze mam ze sobą któryś z aparatów, niezależnie gdzie idę. Nawet jeśli nie zrobię żadnego zdjęcia danego dnia, to oglądam mnóstwo zdjęć w sieci. Już przy porannej kawie oglądam fotografie innych. Czasami żona mówi, że powinienem się ożenić z aparatem.
 
 
Fot. Andrzej Mikulski

[kn_advert]www.swiatobrazu.pl