Jak przygotować się do fotografowania roślin i owadów

Jak przygotować się do fotografowania roślin i owadów

Zazwyczaj do fotografowania kwiatów i owadów przystępujemy bez dokładnego planu, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, jak fotografowane przez nas kwiaty i owady będą się prezentować w obiektywie. O pewne sprawy warto jednak zatroszczyć się już przed sesją.


Przede wszystkim musimy wiedzieć, czy będziemy fotografować w plenerze czy w pomieszczeniu zamkniętym – studiu lub zaimprowizowanym studiu. W tym pierwszym wypadku szczególnie ważne są (jak zwykle zresztą) pogoda i pora dnia. Nie uda nam się zrobić udanych zdjęć podczas nawet niewielkiego deszczu ani w silnym słońcu. W tym drugim przypadku problemem jest zbyt duży kontrast, z powodu którego na zdjęciu widoczne będą bardzo głębokie cienie. Najlepszą pogodą do wykonywania tego typu zdjęć jest więc delikatne zachmurzenie, kiedy chmury zachowują się niczym olbrzymi rozpraszacz promieni słonecznych. Z kolei najlepszą porą dnia jest wczesny poranek – tym bardziej atrakcyjny, że na roślinach pojawia się wówczas rosa, której krople mogą stanowić wspaniały element ekspozycji. Fotografowanie owadów o tej porze dnia wiąże się z jeszcze jedną poważną zaletą: po chłodnej nocy wszelkie insekty pozostające jeszcze na wpół w stanie hibernacji są niezbyt ruchliwe i dają się łatwo sfotografować.

Zdjęcia wykonane w plenerze potrafią odznaczać się bardzo pięknym, naturalnym tłem. Trzeba je tylko bardzo uważnie skomponować. Dodatkowo zdjęcia wykonane o świcie będą ukazywać również piękne poranne światło i wspaniałe krople rosy. (Fot. Sharon Mollerus)


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem