Jak radzić sobie z szumem?

Jak radzić sobie z szumem?

Szum można określić jako pewnego rodzaju zakłócenia w zarejestrowanym obrazie cyfrowym. Wszystkie transmisje sygnałów cyfrowych i każdy kanał komunikacyjny są podatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia, które powodują niepożądane efekty uboczne. Proces rejestracji obrazu nie jest wyjątkiem. Istnieje kilka różnych rodzajów szumu. Z praktycznego punktu widzenia warto znać genezę szumu cyfrowego, oczywiście bez zagłębiania się w wyrafinowane techniczne szczegóły, by umieć ocenić, kiedy szum może okazać się korzystny (a kiedy nie), i by wiedzieć, jak go zwalczać, gdy zajdzie taka potrzeba.


Zaskoczę Cię: szum może być zaletą! Obraz całkowicie pozbawiony szumu często wygląda mdło; brakuje mu faktury i autentyczności. Zdarza się, że celowo zostawiam szum w bardzo silnie zaszumionym obrazie lub nawet go dodaję.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem