Książki100 najważniejszych zdjęć świataPytania i odpowiedziCytat dnia dla fotografaObiektywy CanonFotografia artystycznaPomysł na zdjęcieNajczęściej wyszukiwane

Dołącz do nas

Google+

Daj się ocenić i oceniaj • Autor:
  Komentarzy: 4


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 9


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 7


 • Autor:
  Komentarzy: 45


 • Autor:
  Komentarzy: 6


 • Autor:
  Komentarzy: 8


 • Autor:
  Komentarzy: 11


 • Autor:
  Komentarzy: 3


 • Autor:
  Komentarzy: 16


 • Autor:
  Komentarzy: 16


Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotograf krajobrazowy - Jan Siemiński

Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotograf krajobrazowy - Jan Siemiński

Jak powstało to zdjęcie? Jak dojść do takiego poziomu fotografowania? Z pewnością większość z Was zadawała sobie te pytania przeglądając galerie ulubionych twórców. Z tej okazji zapytaliśmy fotografów, których twórczość szczególnie cenimy, nie o przepis na udane zdjęcie, a o drogę jaką przebyli. Jakie największe trudności w wykonywaniu zdjęć musieli pokonać? Który moment był krokiem milowym w tworzeniu udanych zdjęć? W jaki sposób obecnie rozwijają swoje umiejętności? Zapraszamy do nowego cyklu artykułów w SwiatObrazu.pl - z jego pierwszym bohaterem …Największą trudność na etapie uczenia sie fotografii stanowi wg mojej oceny technika wykonywania zdjęć. Nauczenie sie komponowania obrazu, poznanie fotograficznych niuansów związanych np. z głębią ostrości, dobraniem właściwych parametrów w aparacie fotograficznym. Z reguły na początku fotografowania sprzęt fotograficzny nie pochodzi z najwyższej półki, i posiadanie tej wiedzy bardzo pomaga fotografującemu.
 
Drugą bardzo istotną sprawą jest poznanie i właściwe stosowanie metod obrabiania zdjęć - czyli postprocesingu. Poznanie programów graficznych oraz ich możliwości. Zależności pomiędzy właściwą rejestracją fotografii na cyfrowej matrycy i następnie możliwości wydobycia zawartych informacji w kadrze. Umiejętny dobór wszystkich parametrów zdjęcia, zwracanie uwagi na nie nadużywanie możliwości programów cyfrowych. Zachowanie właściwego balansu pomiędzy naturą a gotowym obrazem, w taki sposób, żeby fotografia nie kojarzyła sie z nadmiernym użyciem suwaków. 
 
Z biegiem lat i nabywaniem doświadczenia, dochodzimy do wyboru stylu fotograficznego - swój styl posiada każdy doświadczony fotograf. Wówczas przychodzi czas na właściwy dobór sprzętu fotograficznego. Poznajemy bardziej zaawansowane techniki fotografowania. Dowiadujemy się, że można stosować różne filtry fotograficzne, pomagające fotografowi np. uzyskać lepszy efekt wyeksponowania chmur czy lepszą kolorystykę zdjęć. Uczymy się fotografowania z użyciem wydłużonego czasu, który  pozwala wydobyć z fotografii więcej kolorystyki, detalu, ale który nie może być stosowany do każdego rodzaju zdjęć. Wraz z nabywaniem umiejętności rozróżniamy te lepsze lub gorsze, bardziej lub mniej efektywne programy graficzne, mające pomagać fotografowi. 
 
Reklama

E-szkoła portretu


Aby powstał poruszający portret, trzeba do perfekcji opanować warsztat i techniki fotograficzne. Fotografia portretowa jest nie tylko pasją, sztuką, jest także rzemiosłem.

 

E-szkołę portretu tworzy jedenastu fotografów, których zdjęcia publikowane są w prasie, wykorzystywane w kampaniach reklamowych, prezentowane na wystawach całego świata. To oni przekażą Ci niezbędną wiedzę do skutecznej samodzielnej pracy. Dzięki ich wiedzy nauczysz się zestawiać wszystkie elementy fotografii w naturalną całość tak, by tworzyć portrety przenikliwe, intrygujące, których nie da się zapomnieć.

 

Sprawdź jak przebiega e-kurs

 
Przez cały czas zajmowania sie fotografowaniem należy dążyć do wyboru właściwych warunków atmosferycznych,  starać sie fotografować w tych godzinach i o takich porach roku , w których światło jest najkorzystniejsze do rejestracji obrazu. Fotograf podobnie jak malarz wie ze tzw. złota godzina jest najlepszym składnikiem sukcesu, środkiem do uzyskania obrazu, który może wzbudzić zachwyt oglądającego.
 
Wielu fotografów (wiem to również z własnego doświadczenia) kieruje sie intuicją w wyborze motywu fotograficznego, oraz komponowania obrazu juz na miejscu. Należy pamiętać jednak, że to co widzimy w wizjerze naszego aparatu zobaczymy później na ekranie naszego monitora. Więc zastanówmy się, kiedy należy nacisnąć spust aparatu.
 
W końcu ostatnia bardzo ważna sprawa - zakup właściwego monitora do fotografii i skalibrowanie go po to, żeby nasza fotografia oglądana przez innych użytkowników miała wszędzie właściwą kolorystykę, kontrast oraz jasność. Bardzo potrzebne jest to również przy drukowaniu zdjęć. Drukarnie chcą otrzymywać zdjęcia z monitorów skalibrowanych pod właściwy wzorzec, wówczas gwarantuje to nam otrzymanie wydruków fotografii w postaci, jaką widzimy na monitorze. Wiem, że jest to spory wydatek, jednak firmy wiodące na rynku mają monitory w różnych przedziałach cenowych, i nawet ten najmniej zaawansowany monitor znanych i uznanych firm zagwarantuje nam podstawowy standard barwny obrazu.
 
Na koniec moja rada. Mimo, iż fotografuję już kilkanaście lat cyfrowo, wcześniej fotografowałem analogowo. Stale i wciąż staram sie zdobywać i poszerzać swoją wiedzę fotograficzną, nie pozwalając sobie na spoczęcie na laurach. Pamiętajmy, że trzeba stale poprawiać swój fotograficzny styl. Fotografia wbrew pozorom nie jest wcale taka łatwa.
 

Wybrane fotografie z galerii Jana Siemińskiego 

Lodowa zatoka II

Fot. harb

Lofoty

Fot. harb

Hamnoy

Fot. harb

 Ramberg

Fot. harb

Hamnoy

Fot. harb

W pochmurny dzien

Fot. harb

Platformy

Fot. harb

Utakleiv

Fot. harb

Hamnoy II

Fot. harb

Santa Magdalena

Fot. harb

Morawskie pola

Fot. harb

Misurina

Fot. harb

<img alt="Pochmurny DzieÅ" "="" height="414" data-cke-saved-src="/picture/art-i/jak-robic-lepsze-zdjecia-1/jak-robic-lepsze-zdjecia-1_1124105.jpeg" src="/picture/art-i/jak-robic-lepsze-zdjecia-1/jak-robic-lepsze-zdjecia-1_1124105.jpeg" width="600">

Fot. harb

Passo Valparola

Fot. harb

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl


Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 5

Sprawdź inne artykuły z kategorii: PoradnikiKomentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.


Domyślny avatar Piękne zdjęcia! 2018.01.11 20:29, zdorighi # 

avatar jasons Proszę pojechać w dolinę Kaczawy i tam zrobić coś ciekawego...? 2018.01.11 22:35, jasons # 

Domyślny avatar Piękne zdjęcia mistrzu ! 2018.01.24 03:48, andre84 # 

Domyślny avatar Ładnie. 2018.01.24 17:00, bolena # 


Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.Najnowsze fotografie

Plener dziecięcy Szpak Teleportacja ;) *** Spotkanie Z błyskiem w oku Wojownik