11 października 2018, 17:16
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1628 razy

Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotograf Paweł Pluciński

Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotograf Paweł Pluciński

Jak powstało to zdjęcie? Jak osiągnąć taki poziom fotografowania? Z pewnością większość z Was zadawała sobie te pytania, przeglądając galerie ulubionych twórców. Zapytaliśmy fotografów, których twórczość szczególnie cenimy, nie o przepis na udane zdjęcie, a o drogę, jaką przebyli. Jakie największe trudności w wykonywaniu zdjęć musieli pokonać? Który moment był krokiem milowym w tworzeniu udanych zdjęć? W jaki sposób obecnie rozwijają swoje umiejętności? Zapraszamy do cyklu artykułów w SwiatObrazu.pl. Kolejnym jego bohaterem jest Paweł Pluciński.

Fotografia jest moją pasją i sposobem spędzania wolnego czasu. Oprócz ciągłego zgłębiania jej tajników, to również dla mnie świetna zabawa, odskocznia od dnia codziennego i bezpośredni kontakt z przyrodą, którą bardzo lubię. Polska przyroda dostarcza i łatwych i trudnych tematów. Czasami myślę, że coś, co się wydaje łatwe, w praktyce okazuje się trudne. Wszystko zależy od tego, co się chce osiągnąć i jak pokazać wybrany model. Bardzo dużą uwagę przywiązuję do jakości fotografii. Lubię eksperymentować i nadawać fotografii charakteru bajkowego świata.
 
Odkąd pamiętam, zawsze lubiłem pstrykać tu i tam, ale tak na poważnie stało się to moją pasją od 2014 roku, kiedy to kupiłem swoją pierwszą lustrzankę. Początki nie były łatwe, pamiętam jak krytykowano moje zdjęcia na portalach fotograficznych - a to, że szumu dużo, że nieostre, czy jakość słaba - ja jednak postawiłem na swoim i nie zniechęciło mnie to - wręcz przeciwnie, dodało jeszcze większej ochoty na poprawę swoich zdjęć. Pamiętam, że gdzieś po pół roku fotografowania ktoś mi napisał na jednym z portali fotograficznych, że dobrze mi wychodzą fotografie zbliżeniowe owadów - i właściwie chyba od tego momentu zacząłem bardziej zmierzać w tym kierunku.
[kn_free]
 
Po jakimś czasie zakupiłem lepszy obiektyw, typowy do macro - był to Tamron 90mm f/2,8,  dzięki niemu na pewno poprawiła się jakość moich fotografii. Zacząłem też używać starego obiektywu Heliosa, którego dostałem od taty, zwłaszcza do zdjęć ślimaków czy motyli. Myślę, że to były  momenty, kiedy  moja fotografia stała się dużo lepsza. Oczywiście uzupełniałem to treningiem, zabawą światłem i to dało efekty. Dużo mi też pomógł portal Fotoferia,  na który wgrywałem zdjęcia (i wgrywam do dziś). W moim przypadku krytyka wyszła na dobre - widziałem, jak wielu ludzi stamtąd odchodzi - ja zostałem  i nie żałuję.
[kn_advert]
 
Oprócz fotografii zbliżeniowej fotografuję też pejzaże oraz ptaki. Na pewno doświadczenie i wiedza z fotografii makro bardzo mi się przydają. Staram się wykonywać zdjęcia albo wcześnie rano albo  wieczorem, często w złotej godzinie.  Ogólnie jestem samoukiem. Jeśli chodzi o fotografie zwierząt, to często przydaje się refleks. Wykonanie dobrego zdjęcia bardzo często jest przypadkowe, gdyż akurat znalazłeś się w odpowiednim miejscu i odpowiedniej chwili. Niestety - jak na razie nie mam możliwości fotografowania z czatowni, ponieważ takiej nie posiadam mam nadzieje ze w przyszłości taka będzie. Większość zdjęć wykonuję z podchodu czy  z ukrycia, często też z auta. Pamiętam jak polowałem na czaple - trwało to bardzo długo. Kilkadziesiąt razy do niej podchodziłem, ale za każdym razem odlatywała. Czaple to bardzo płochliwe ptaki, czujne, no ale cierpliwość się opłacała przyszedł dzień że udało mi się ja sfotografować zarówno białą jak i siwą. Jeśli chodzi o fotografie krajobrazu głównie zwracam uwagę na pogodę obserwuje na portalach internetowych zwłaszcza pod kątem mgły. Uwielbiam mgliste pejzaże, a nad Doliną Środkowej Warty jest co fotografować. Biorę też często udział w różnych konkursach fotograficznych - wyróżnienia mobilizują i dają jeszcze większą ochotę do poprawy swoich fotografii.

Modraszek...

Fot. pluta5

Dolina Warty....

Fot. pluta5

Gwiazda wieczoru

Fot. pluta5

Z pajÄôczynkÄÖ..

Fot. pluta5

Szybowiec

Fot. pluta5

Nadwarcianska jesieÅÑ

Fot. pluta5

Snile

Fot. pluta5

Love

Fot. pluta5

Tygrzyk paskowany

Fot. pluta5

Ważka

Fot. pluta5

NadwarciaÅÑski poranek

Fot. pluta5

Bocian BiaÅÇy

Fot. pluta5

Pluszak

Fot. pluta5

Snile

Fot. pluta5

Pasażer na gapÄô

Fot. pluta5www.swiatobrazu.pl