8 listopada 2018, 15:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1467 razy

Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotografka Martyna Masłowiecka

Jak robić lepsze zdjęcia? Opowiada fotografka Martyna Masłowiecka

Jak powstało to zdjęcie? Jak osiągnąć taki poziom fotografowania? Z pewnością większość z Was zadawała sobie te pytania, przeglądając galerie ulubionych twórców. Zapytaliśmy fotografów, których twórczość szczególnie cenimy, nie o przepis na udane zdjęcie, a o drogę, jaką przebyli. Jakie największe trudności w wykonywaniu zdjęć musieli pokonać? Który moment był krokiem milowym w tworzeniu udanych zdjęć? W jaki sposób obecnie rozwijają swoje umiejętności? Zapraszamy do cyklu artykułów w SwiatObrazu.pl. Kolejną jego bohaterką jest Martyna Masłowiecka.

Jestem amatorem, fotografia zawsze mnie pasjonowała. Nie posiadam wykształcenia w tym kierunku, nigdy nie miałam zbyt dużej wiary w swoje zdolności, robiłam zdjęcia do "szuflady", tak więc odpowiedź na Państwa pytanie: jaka była największa trudność? to ...uwierzyć w siebie i zaprezentować prace szerszemu gronu - m.in. w Państwa portalu.
 
Ponadto masa czasu spędzona na czytaniu literatury tematycznej...miliony godzin spędzanych na poszukiwaniu odpowiedzi w Internecie na pytania związane z poprawianiem techniki i poznawaniu "tajemnic" fotografii. Co przekładało się (i przekłada nadal) na ciągłe praktykowanie.
 
Taką największą moją bolączką było "polubienie" się z zewnętrzną lampą błyskową...myślę, że opanowanie światła jest najczęstszym problemem dla początkujących fotografów.
 
Moim krokiem milowym był moment, w którym fotografia nie była już tylko pasją, i stała się codziennym elementem mojego życia.
Staram się, aby moje zdjęcia przekazały emocje, one są dla mnie najważniejsze. Nie ma znaczenia czy będzie to kwiatek, czy portret człowieka. Zdjęcie ma zatrzymać "ten" moment. Dążę do tego cały czas.
 
Uwielbiam fotografię monochromatyczną...czerń i biel pokazuje więcej niż niejedno kolorowe zdjęcie. Dużo kontrastów i szczegółów. Ale także szalenie interesuję mnie fotografia artystyczna. Zdjęcie staje się wtedy dla mnie płótnem z którego staram się zrobić piękny obraz.
[kn_advert]
 
Przydadzą się umiejętności pracy w programach graficznych...a co najważniejsze umiejętność zachowania umiaru w tworzeniu.
"Czasami mniej znaczy lepiej" - też musiałam nauczyć się stosować tę zasadę.
 
Zafascynowały mnie właśnie fotografie zwierząt wykonywane za pomocą obiektywu Fisheye. Nadal poszukuję swojego kierunku i staram się rozwijać ciągle swoje umiejętności.
 
Szukam inspiracji...które rozbudzają wyobraźnię - taką inspiracją są dla mnie fotografie Davida Yarrowa. Mój sposób na rozwój to także nauka: literatura, filmy instruktażowe, Internet, kursy - wszystko co może pomóc. To praktyka, praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka - to ona powoduję, że jesteśmy coraz lepsi i to ona daje najwięcej przyjemności i pozwala nie zniechęcać się przy porażkach.

 

***

Fot. Martynamasłowiecka

Rózia

Fot. Martynamasłowiecka

MiÄôta

Fot. MartynamasÅÇowiecka

 

Xena

Fot. Martynamasłowiecka

 

***

Fot. Martynamasłowiecka

UÅõmiechnij siÄô..:)

Fot. Martynamasłowiecka

SubtelnoÅõÄá

Fot. Martynamasłowiecka

DzieciÅÑstwo

Fot. Martynamasłowiecka

SzczegóÅÇ

Fot. Martynamasłowiecka

 

 www.swiatobrazu.pl