3 listopada 2021, 15:33
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1550 razy

Jak widział Księżyc Buzz Aldrin?

Jak widział Księżyc Buzz Aldrin?

Artysta Michael Ranger dorastał na kultowych fotografiach zarejestrowanych podczas misji Apollo 11 - Słynne zdjęcie autorstwa Neila Armstronga przedstawiające Buzza Aldrina spacerującego po Srebrnym Globie stało się ikoną tego, co ludzkość może osiągnąć. W pewnym momencie artysta pomyślał jednak, że może wykorzystać oprogramowanie graficzne, aby poznać punkt widzenia bohatera tej kultowej fotografii.

Zdjęcia z Księżyca z zupełnie innej perspektywy 

Artysta zainspirował się sztuczką z oświetleniem, która jest wykorzystywana do tworzenia efektów wizualnych. "Jednym ze sposobów, w jaki możemy uzyskać informacje o oświetleniu i warunkach panujących w rzeczywistym miejscu filmowania, aby następnie móc łączyć różne obrazy i integrować całość tak, aby wyglądała naturalnie, jest zastosowanie lustrzanej kuli, która daje pełne informacje o warunkach panujących w otoczeniu" zdradza Michael Ranger. Artysta zwrócił uwagę, że właściwie przyłbica selenonauty tworzy taką sferę. 
 
zdjęcia z księżyca
 
Ikoniczne zdjęcie przedstawiające Buzza Aldrina na powierzchni Księżyca wykonane przez Neila Armstronga. / Źródło: NASA
 
zdjęcia z księżyca
 
Punkt widzenia Buzza Aldrina. Zdjęcie opracowane przez Michaela Rangera.
 
zdjęcia z księżyca
 
Neil Armstrong podczas robienia słynnego zdjęcia z perspektywy Buzza Aldrina. Fragment fotografii opracowanej przez Michaela Rangera. 
 
 
Podekscytowany zabrał się za realizowanie swojego eksperymentu. Wyniki okazały się bardzo satysfakcjonujące, a Michael Ranger podzielił się nimi z chęcią na Reddicie. Praca zdobyła bardzo dużą popularność. Nic dziwnego - z pewnością wielu internautów z chęcą zobaczyło Księżyc z punktu widzenia Buzza Aldrina. Jeden z użytkowników Reddit poinformował Michaela, że NASA udostępniła skany w wysokiej rozdzielczości z misji. Artysta postanowił więc wykonać jeszcze wyraźniejszą pracę. Co więcej autor zabrał się także za inne zdjęcia z misji Apollo. Michael przygotował swoje prace jako panoramy, które można obejrzeć za pomocą dowolnej przeglądarki 360 lub Google Street View. Dodatkowo artysta przygotował również animacje, które pokazują perspektywę rozglądającego się po Księżycu astronauty. 
 
Michael Ranger zamierza kontynuować tę naukową serię. W szczególności, iż spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem swoich prób. 
 
zdjęcia z księżyca
 
Pete Conrad wspinający się po drabinie lądownika księżycowego w trakcie misji Apollo 12. / Źródło: NASA
 
zdjęcia z księżyca
 
Punkt widzenia Pete'a Conrada w trakcie schodzenia po drabinie lądownika księżycowego w trakcie misji Apollo 12. Zdjęcie opracowane przez Michaela Rangera. 
 
zdjęcia z księżyca
 
Fragment zdjęcia opracowanego przez Michaela Rangera.
 


www.swiatobrazu.pl