6 kwietnia 2018, 09:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4042 razy

Jak wykonać zdjęcia księżyca radzi David Noton

Jak wykonać zdjęcia księżyca radzi David Noton

Znany fotograf krajobrazu David Noton oraz Ambasador firmy Canon i przygotował kilka wskazówek dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z fotografowaniem księżyca.

Odpowiednia aplikacja to podstawa

Położenie Słońca na niebie o dowolnej porze dnia może ulec zasadniczej zmianie w zależności od szerokości geograficznej oraz pory roku. Sytuacja jest diametralnie różna w przypadku księżyca, którego droga po nieboskłonie jest ściśle skorelowana z orbitą eliptyczną naszej planety, a cykl lunarny naszego satelity jest w istocie niezależny od sezonowych zmian aury. W związku z tym obserwujemy ogromne rozbieżności w czasie pojawiania się oraz trajektorii ziemskiego satelity na niebie. Na szczęście, nie jesteśmy już zależni od różnego rodzaju tabel wyjaśniających zachowanie księżyca – wystarczy, że pobierzemy odpowiednią aplikację na telefon. Photographer’s Ephemeris to program podający informacje dotyczące czasu wschodu i zachodu księżyca lub kolejnych faz. Z kolei appka www.photopills.com pomoże nam określić położenie naszego satelity na niebie.

[kn_free]

Obiektyw z optymalnym zoomem 

Jednym z zasadniczych wyzwań jest sfotografowanie dużego księżyca w taki sposób, żeby uwidocznić każdy krater na pofałdowanej powierzchni tej olbrzymiej asteroidy. To zadanie z reguły zarezerwowane dla astronomów mających do dyspozycji supermocne teleskopy. Jednak wyposażeni w pełnoklatkową lustrzankę z długim obiektywem, pożądany efekt osiągniemy z ogniskową ok. 600 mm.

Solidna podstawa ze statywem 

Kadrując zdjęcie od razu zorientujecie się, że śledzenie księżyca to zadanie niezmierne trudne, gdyż obiekt ten przemieszcza się po niebie z zadziwiającą prędkością. Pamiętajmy, że posługujemy się długim obiektywem, dlatego ważne jest, aby mieć ze sobą statyw, dzięki któremu uzyskamy stabilny kadr. Zdjęcie "z ręki" może kusić, ale trzeba pamiętać, że księżyc jest odległy o 384 tys. km i nawet przy krótkich czasach naświetlania najdrobniejszy ruch aparatu będzie widoczny na zdjęciu.

[kn_advert]

Kompozycja

Chociaż ustawienie maksymalnego zbliżenia przy zdjęciach księżyca może wydawać się kuszące ze względu na lepszą widoczność jego niezwykłej powierzchni, osobiście bardziej skłaniam się ku wykorzystaniu księżyca jako elementu zaplanowanego przeze mnie krajobrazu. Możemy też kreatywnie wykorzystać poświatę księżycową, jako źródło światła. Drugi efekt jest dość trudny do uchwycenia, ponieważ ilość światła, jaką odbija księżyc, jest znikoma w porównaniu z jego wyjątkowo jasną powierzchnią. Do tej pory zdjęcia wykonywane nocą oznaczały konieczność stosowania długiego czasu ekspozycji, jednak nowoczesne technologie w aparatach pozwalają robić zdjęcia nawet przy bardzo niewielkiej ilości światła. Dwa korpusy w mojej torbie – Canon EOS-1D X Mark II i EOS 5D Mark IV – jako najbardziej zaawansowane modele w profesjonalnej ofercie producenta, otwierają przed nami całkowicie nowy fotograficzny świat nocnego życia.

Czas otwarcia migawki

Według mnie najbardziej poruszający moment do uchwycenia księżyca na zdjęciach jest wtedy, gdy światło widoczne na nim staje się coraz ciemniejsze i przechodzi w zmierzch. Tego typu zdjęcia wywołują emocje, budują nastrój i przede wszystkim są wiarygodne. Jak się do tego zabrać?

Z definicji, wszelkie sceny wykonane w średnio- lub szerokokątnym ujęciu spowodują, że księżyc będzie pokazany jako niewielki, świetlny punkt – nasz wzrok, w naturalny sposób, będzie się ku niemu kierować. Ważny jest wtedy czas otwarcia migawki – jeśli ustawimy zbyt krótki, na zdjęciu zobaczymy tylko mało efektowny strumień światła, nawet z jasnym, szerokokątnym obiektywem.

W bezchmurną noc, ustawienie czasu migawki na 1/250 s przy f/8 ISO 100 (w zależności od ogniskowej)  pozwoli uchwycić ostre i wyraźne zjawisko, bez rozmazania obrazu. Stosując odpowiednią technologię optyczną i wysokiej jakości aparaty, np. Canon EOS 5DS R z ponad 50-MP matrycą, będziecie w stanie dostrzec nawet dwanaście kamer zostawionych na naszym satelicie przez NASA w latach 60 XX wieku!

zdjęcia księżyca
Wschód księżyca nad pustynią Pinnacles, Park Narodowy Nambung w pobliżu Cervantes w Australii Zachodniej, Canon 5D Mark III, 17mm TS-E lens, 30 sek.,  f5.6, ISO 6400.
 
zdjęcia księżyca
Super Księżyc wschodzący nad Wybrzeżem Jurajskim w brytyjskim Dorset, Canon 5D Mark II, 24mm TS-E, 30 sek., f8, ISO 800.
 
zdjęcia księżyca
Księżyc uchwycony między wieżami Katedry Wawelskiej o zmierzchu. Na pierwszym planie Pomnik Żołnierzy Polski Walczącej, Canon 1Ds Mark II, EF 70-200mm
 
zdjęcia księżyca
Księżyc nad Cathedral Cove o świcie. Półwysep Coromandel na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii, Canon 1Ds Mark II, 24-70mm lens, 15 sek., f8, ISO 400.

 

 



www.swiatobrazu.pl