7 lutego 2018, 09:00
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 5085 razy

Fotografowanie w nocy może być ekscytująca przygodą – Peter McKinnon podpowiada, jak zacząć wykonywać zdjęcia po zmroku

Fotografowanie w nocy może być ekscytująca przygodą – Peter McKinnon podpowiada, jak zacząć wykonywać zdjęcia po zmroku

Fotografia nocna potrafi dostarczyć wiele emocji i odsłania zupełnie nowy świat. Peter McKinnon przygotował krótki wideo poradnik, w którym postanowił podzielić się wskazówkami na temat wykonywania zdjęć po zmroku. Zwraca uwagę przede wszystkim na to, jak wiele zmienia się w świetle latarni – dla niego fotografowanie rozpoczyna się wtedy, gdy słońce schowa się za horyzontem.

Fotografowanie nocą zawsze jest swego rodzaju eksperymentem. Poszukiwanie światła i tego, jak będzie kształtowało scenę oświetlenie jej przez neony czy latarnie jest naprawdę zajmujące. W swoim wideo tutorialu McKinnon omawia akcesoria niezbędne podczas realizowania tego typu fotografii. Oczywiście na pierwszym miejscu wymienia statyw. Wykorzystuje on lekki trójnóg wykonany z włókien węglowych, który ma małe rozmiary po złożeniu, dzięki czemu można go z łatwością przenosić. Jednakże fotograf podkreśla, że sprawdzi się każdy statyw, który zapewnia wystarczającą stabilność aparatu. Innym ważnym akcesorium ułatwiającym wykonywanie zdjęć nocnych jest wężyk spustowy lub bezprzewodowy wyzwalacz. Korzystanie z niego ma zapobiegać wpływowi drobnych poruszeń wywołanych naciśnięciem spustu migawki. Pomocna będzie również latarka, którą można ustawić np. za modelem w celu uzyskania atrakcyjnych rezultatów. Dodatkowo ułatwi ustawianie ostrości.

 

Peter McKinnon

Fot. Peter McKinnon

Na przykładzie fotografii oświetlonej nocnymi lampami ulicy Peter omawia sposób realizacji takiego ujęcia. Podkreśla, że jego wykonanie jest niezwykle proste – wystarczy wykonać dwusekundową ekspozycję, aby uzyskać efektownie wyglądające smugi światła pozostawione przez jadące samochody. Inną propozycją jest obraz przedstawiający odbijające się w wodzie budynki, również oświetlone nocnymi światłami. Przy tej fotografii Peter zastosował nieco wyższe ISO, krótsze czasy naświetlania i mniejsze wartości przysłony. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie butelki z wodą, w celu rozlania części jej zawartości np. na asfalcie i uzyskania interesującego rezultatu. Pojawiające się w kałuży refleksy nasycą obraz i będą jego efektownym uzupełnieniem. Peter podpowiada, aby rozglądać się za różnymi elementami, które odbijają światło, takimi jak np. okna wystawowe.

Cały filmik można obejrzeć poniżej:



www.swiatobrazu.pl