28 lipca 2011, 16:48
Autor: Katarzyna Gabrysz
czytano: 3610 razy

Jak zrobić doskonałe zdjęcia wieloryba? Najpierw go uratuj!

Jak zrobić doskonałe zdjęcia wieloryba? Najpierw go uratuj!

Chociaż znalezienie odpowiedniego modela do fotografii portretowej może nastręczać pewnych trudności, to gdy naszą pasją jest robienie zdjęć humbakom - sprawa komplikuje się jeszcze bardziej.

Gershon Cohen i Michael Fishbach co roku organizują bezkrwawe, fotograficzne łowy w Zatoce Kalifornijskiej. Obserwują życie tych wielkich ssaków, jednocześnie robiąc im przepiękne i unikalne zdjęcia. W walentynki 2011 roku mieli okazję zdobyć bardzo wdzięcznego modela w zaskakujący sposób.

 

Z łódki dostrzegli młodego  humbaka, który wydawał się martwy. Po kilku minutach usłyszeli jednak odgłos wydychanego powietrza. Michael zanurzył się w wodzie żeby sprawdzić co się dzieje - okazało się, że wielkie zwierzę zaplątane jest w nylonową sieć lokalnych rybaków. Zwierzę, chociaż zmęczone, wciąż było groźne - Michael musiał więc być bardzo ostrożny. Pomoc wezwana przez radio mogła nie zdążyć na czas. Zaczęli walczyć więc aby uwolnić jego płetwę piersiową, mając do dyspozycji tylko mały nożyk.

E-biblioteka fotografa: Pakiet 12 wyjątkowych e-booków

Częściowo uwolniony wieloryb ciągnął ich łódkę przez prawie kilometr, aż w końcu zmęczył się i umożliwił ludziom uwolnienie drugiej płetwy. Do uwolnienia pozostał im już tylko ogon - wymagało to godziny ciężkiej pracy. Na filmie widać, jak dużo sieci trzeba było ściągnąć z wieloryba - zajęła cały tył łódki.

zdjęcia wieloryba

W podziękowaniu za ratunek humbak spędził z ludźmi kolejną godzinę, dając przepiękny pokaz - skacząc kilkadziesiąt razy, uderzając o wodę ogonem i płetwami, umożliwiając zrobienie wyjątkowych zdjęć.

 

 

Michael i Gershon zapoczątkowali The Great Whale Conservancy - program mający na celu ochronę wielorybów, będący częścią kampanii dotyczącej ochrony wód Ameryki. Ich stronę można odwiedzić tu: http://www.eii.org/gwc/www.swiatobrazu.pl