Jak nie w galerii , to w książce

Jak nie w galerii , to w książce

Fotografia, nie tylko dokumentalna, przenosi się do książek i albumów. A te stają się coraz bardziej niezwykłe, artystycznie dopracowane, a często nawet bardzo nietypowe.


W maju tego roku po raz pierwszy przyznano nagrody za najlepszą publikację fotograficzną w Polsce. Jury rozpatrywało zgłoszone książki w czterech kategoriach: Album, Katalog, Estetyka/Krytyka/Historia, Technika. Krzysztof Makowski, organizator konkursu (i szef księgarni f5 www.f5-ksiegarnia.pl ) obawiał się małej ilości zgłoszeń – w końcu polski rynek fotograficzno-wydawniczy nie jest jeszcze aż tak rozwinięty. Obawy okazały się jednak niepotrzebne, konkurs okazał się sukcesem, rozstrzygnięto go, wybierając spośród dziesiątek nadesłanych publikacji. Wyniki można poznać TUTAJ

Wiele wskazuje na to, że przy kolejnych edycjach konkursu obawy będą coraz mniejsze, aż w końcu znikną całkiem. Bo na całym świecie rozwija się w tej chwili „moda” na wydawnictwa poświęcone fotografii. I tak jak z jednej strony są to znane nam doskonale publikacje na temat techniki, obróbki zdjęć, na temat zasad „jak zrobić dobry portret” itp., tak z drugiej – coraz powszechniej sami fotografowie lub agencje i wydawnictwa wypuszczają na rynek pięknie wydane, autorskie albumy. Ma to oczywiście związek z pewnym kryzysem, jaki od lat widać na rynku prasowym – w gazetach przestały ukazywać się dobre zdjęcia, fotoreportaże – trzeba było więc znaleźć dla nich inne miejsce. Tym nowym miejscem stały się w z jednej strony galerie, a z drugiej – albumy i książki, same przybierające nierzadko formę małych dzieł sztuki.

W związku z rozwojem tego segmentu rynku wydawniczego na świecie coraz liczniej zaczyna przyznawać się nagrody właśnie za autorskie wydawnictwa fotograficzne. Najbardziej znaną z nich jest European Publishers Award for Photography, przyznawana co roku na początku lipca za opublikowane i nie opublikowane albumy i książki fotograficzne (oczywiście chodzi o te, pokazujące artystyczne projekty). Tegorocznym laureatem został pochodzący ze Słowenii, a mieszkający we Francji fotograf, Klavdij Sluban (więcej TUTAJ). Nagrodzono jego album, będący wynikiem wieloletnich podróży koleją na Wschód – do Moskwy, Odess, Petersburga, aż po Pekin. Rok wcześniej nagrodę dostał album ze zdjęciami z Tokio duńskiego fotografa, Jacoba Aue Sobola (kilka lat temu inne jego zdjęcia można było oglądać także w Polsce).


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem