6 sierpnia 2019, 12:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 9115 razy

Jaka jest różnica między selfie a autoportretem? Zobacz zdjęcia Lizzy Gadd

Jaka jest różnica między selfie a autoportretem? Zobacz zdjęcia Lizzy Gadd

Selfie to rodzaj najczęściej obecnie wykonywanych zdjęć – czy czymś różnią się od autoportretów? By znaleźć odpowiedź, wystarczy spojrzeć na zdjęcia Lizzy Gadd, eksplorującą piękną Szkocję w poszukiwaniu nowych plenerów, w których mogłaby się sfotografować.

Lizzy w swojej pracy zwraca szczególną uwagę na nastrój, a jej ulubione zdjęcia powstają podczas mglistych wschodów słońca i ciepłych zachodów. Fotografka przyznaje, że pogoda odgrywa ogromną rolę w przekazywaniu nastroju, podobnie jak sama lokalizacja. [kn_free]
 
Tworzenie autoportretów to coś więcej niż podniesienie telefonu przed twarzą. Musisz być w stanie spojrzeć na scenę i dokładnie wiedzieć, gdzie musisz się znaleźć, aby zrównoważyć ujęcie, znaleźć odpowiednią perspektywę, pamiętać o ułożeniu ciała i - najważniejsze – ocenić, jak zmieni się światło, gdy dotrzesz na miejsce, przed obiektyw aparatu.
 
Przygoda z autoportretami Lizzy Gadd rozpoczęła się w 2010 r., kiedy postanowiła zrealizować projekt 365, ze sobą w roli głównej. Przez rok, każdego dnia, wykonywała autoportret, a ciągła praktyka i pojawiające się opinie na temat zdjęć pozwoliły jej rozwijać umiejętności szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej.
 
Lizzy przyznaje, że czasie wykonywania 365 autoportretów nie znalazła swojego stylu, rodzaju ulubionych ujęć, ale ostatniego dnia, gdy stała przy zamarzniętym jeziorze otoczonym górami, poczuła, że to jest to.
 
[kn_advert]
 
Fotografka radzi, aby podczas wykonywania autoportretów skoncentrować się na nastroju, który chcemy uchwycić.
 
"Lubię cieszyć się chwilą i kontaktem z naturą. To zawsze była moja pierwsza miłość. Lubię zatracić się w otaczającej mnie przyrodzie. Następnie, jeśli poczuję inspirację, staram się uchwycić swój nastrój. Ale najpierw muszę to poczuć. Być w tej chwili. To jest najważniejsze. Wtedy próbuję umieścić się na zdjęciu, aby sprawdzić, czy uda mi się uchwycić to uczucie poprzez fotografię. Wybierając lokalizację lubię znajdować miejsce, w którym znajduje się mocny punkt - drzewo lub kamień - który będzie kotwicą na zdjęciu. Natychmiast wyobrażam sobie, że w jakiś sposób wchodzę w interakcję z tym obiektem, stoję obok niego lub siedzę na nim i widzę zdjęcie w mojej głowie. Jeśli nie ma tam nic poza pięknym tłem, mogę sama stać się takim obiektem" – mówi Lizzy Gadd. 
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 
selfie autoportret Lizzy Gadd
Fot. Lizzy Gadd
 

Autoportret - zobacz inne ciekawe projekty

Autoportrety i joga - zdjęcia kobiety pilota biją rekordy popularnościInternetowa publiczność kocha autoportrety kobiet ćwiczących jogę. Nie mogą być to jednak zwykłe zdjęcia, czy zwykłe kobiety. Pisaliśmy już o Nude Yoga Girl, która łączy pasję ćwiczenia jogi oraz fotografii aktu. Teraz przyszła kolej na Marię Pettersson...

 

Niekonwencjonalne autoportrety w przestrzeni miejskiejAnna di Prospero jest 28-letnią fotografką z Rzymu. Jej autoportrety zostały odkryte w 2008 roku, od tego czasu były wielokrotnie wystawiane i zdobywają prestiżowe nagrody...

 

Broda hipstera na wiele sposobów - zakręcone autoportrety Adriano AlarconaZ zawodu dyrektor artystyczny, Adriano Alarcon ogolił połowę zapuszczanej przez cztery miesiące brody. Następnie "pustą" przestrzeń zaczął wypełniać różnymi rzeczami. Niezwykle pomysłowe, znakomicie wykonane autoportrety powstały bez użycia Photoshopa...

 

Subtelne i zmysłowe autoportrety dwudziestolatki Melania Brescia, 20-latka pochodząca z Malagi w Hiszpanii, tworzy intymne autoportrety, pełne życia i emocji. To ostatnio bardzo modny kierunek wśród młodych miłośników fotografii, co sprawia, że Melania wyróżnia się na ich tle? Przekonajcie się sami.

 

Kalendarz Lavazza 2012, czyli autoportrety dwunastu fotografów na jubileuszDwudziestą, jubileuszową edycję kalendarza Lavazza 2012 uczczono w wyjątkowo ciekawy sposób. Każdemu miesiącowi towarzyszą autoportrety fotografów, którzy przez lata pomagali realizować kolejne wydania. 

 

Oko w oko ze zwierzętami - najnowsze autoportrety Flory Borsi Węgierska artystka Flora Borsi kontynuuje projekt "Animeyed", prezentując następne ciekawe autoportrety z dzikimi zwierzętami; poprzez wyraz twarzy i stylizację łączy oczy autorki z oczami zwierząt. 

 

Intymne autoportrety - lekcja obowiązkowa dla każdego miłośnika fotografiiNiezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, niezależnie od tego, czy jesteś fotografującym mężczyzną czy kobietą, oraz niezależnie od poziomu pewności siebie: powinieneś wykonywać intymne autoportrety. 

 www.swiatobrazu.pl