8 listopada 2016, 09:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 2811 razy

Jan Małachowski - zapomniany fotograf Tatr

Jan Małachowski - zapomniany fotograf Tatr

Polska Akademia Nauk – Muzeum Ziemi w Warszawie prezentuje wystawę czasową „Jan Małachowski – zapomniany fotograf Tatr”. Muzeum Ziemi jest w posiadaniu 38 unikatowych fotografii z początku XX w. autorstwa Jana Małachowskiego i jego żony Heleny Małachowskiej.

Jan Małachowski (1886–1917) zajmował się malarstwem i fotografią. Był zamiłowanym taternikiem, narciarzem i ratownikiem tatrzańskim. Wystawa prezentowana będzie w dniach od 9 listopada 2016 do 8 stycznia 2017 w Muzeum Ziemi w Warszawie, Al. Na Skarpie 27.
[kn_free]
[kn_advert]
 
Warto przypomnieć, że pojęcie fotografii tatrzańskiej zrodziło się w momencie, kiedy badania nad fotografią galicyjską objęły twórców zakopiańskich. Okazało się wtedy, że Zakopane jest miejscem krzyżowania się dróg wielu osób uwieczniających Tatry na kliszy, że zachwyt nad tymi górami jest wyrażany w twórczości fotografów niezależnie od ich miejsca zamieszkania i narodowości, że granica polsko-słowacka nie ma znaczenia dla tematyki tatrzańskiej. Jedynym weryfikatorem przynależności do grupy fotografów tatrzańskich został więc czas; zostali do nich zaliczeni wszyscy autorzy zdjęć Tatr odnalezionych w kolekcjach czy reprodukowanych (i dzięki temu ocalałych) w prasie i innych wydawnictwach. Dodatkowym kryterium było posiadanie zakładu (atelier) na terenie ziem okalających Tatry (Podhale, Orawa, Ziemia Liptowska, Spisz).
 
Fot. Jan Małachowski 
 
Fot. Jan Małachowski 
 
Fot. Jan Małachowski 
 
Fot. Jan Małachowski 
 
 

 www.swiatobrazu.pl