9 maja 2022, 12:01
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 915 razy

Już wkrótce będzie można robić zdjęcia z kosmicznego tarasu widokowego

Już wkrótce będzie można robić zdjęcia z kosmicznego tarasu widokowego

Space Perspective, która nazywa siebie luksusową firmą zajmującą się podróżami w kosmos, planuje wysłać turystów do ziemskiej stratosfery - Ma to się udać za pomocą gondoli dołączanej do gigantycznego balonu SpaceBalloo. Gondola ta ma zapewnić 360-stopniowy widok na Ziemię i krawędź kosmosu.

Fotografowanie z kosmosu coraz bardziej dostępne

Firma twierdzi, że dzięki jej planowi podróże kosmiczne mogą być wygodniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a jednocześnie bardziej dostępne. Space Perspective reklamuje opatentowany projekt 360-stopniowego okna panoramicznego jako sposób na zaprezentowanie swoim klientom widoków na górne granice atmosfery. Będzie możliwe nie tylko obejrzenie Ziemi w dole, ale również wejrzenie w czerń kosmosu. 
 
fotografia kosmiczna
 
fotografia kosmiczna
 
Rendery reklamujące podróże na krawędź kosmosu przygotowane przez firmę Space Perspective
 
Jednocześnie taka panoramiczna gondola ma być kosmicznym tarasem widokowym, który pozwoli wykonywać niesamowite zdjęcia. W przeciwieństwie do innych pojazdów wysyłających ludzi w kosmos Space Perspective planuje wysłać ludzi w górę poprzez powolne, dwugodzinne wznoszenie. Turyści mają wtedy zajmować miejsce w klimatyzowanej kapsule ciśnieniowej przymocowanej do gigantycznego balonu kosmicznego tej firmy. Jest to z pewnością ciekawa alternatywa dla skądinąd nieco szalonego lotu rakietą.
 
Podróże w gondoli zaczynałyby się o świcie, aby umożliwić osobom znajdującym się na pokładzie obserwowanie wschodu Słońca. Gondola ma wznosić się docelowo na wysokość około 32 km. Z pewnością taki lot to szansa na uchwycenie niesamowitych fotografii krajobrazowych czy kosmicznych. Miło, że autorzy tego pomysłu zakładają skorzystanie ze złotej godziny - z pewnością spodoba się to wszystkim pasjonatom fotografowania. 
 
fotografia kosmiczna
 
fotografia kosmiczna
 
Rendery reklamujące podróże na krawędź kosmosu przygotowane przez firmę Space Perspective
 
Lot w górę i na dół ma łącznie trwać 4 godziny. Firma dokłada wszelkich starań, aby kapsuła była jak najwygodniejsza. Ma udostępniać nawet Wi-Fi, a dodatkowo turyści będą mieli zagwarantowany posiłki. Na pokładzie będzie też toaleta, która też będzie miała okno na zewnątrz, tak aby turyści mogli przez cały lot napawać się widokami. 
 
Firma twierdzi, że planuje rozpocząć oferowanie swoich lotów pod koniec 2024 roku i że sprzedała już 600 biletów, w pełni rezerwując pierwszy rok lotów. W związku z tym Space Perspective przyjmuje już rezerwacje na loty w 2025 roku i później, a cena biletu zaczyna się od około 535 000 USD za osobę. Więc chociaż faktycznie podróże tej firmy będą dużo tańsze niż te oferowane przez Blue Origin, to jednak wciąż oderwanie się od Ziemi na krawędź kosmosu będzie kosmicznie drogie. 


www.swiatobrazu.pl