14 kwietnia 2013, 16:19
Autor: Antoni Żółciak
czytano: 2788 razy

Kalejdoskop, czyli podsumowanie minionego tygodnia

Kalejdoskop, czyli podsumowanie minionego tygodnia

O tym, co ważne. O tym, co trochę mniej ważne, ale w dalszym ciągu zajmujące. Przed Wami kolejne podsumowanie tygodnia, a zarazem cykl, który będziemy kontynuować przez najbliższe miesiące. Co w środku? Tylko najciekawsze informacje z ostatnich siedmiu dni.

 

 

 

W poniedziałek

Zaczęliśmy od nieco mrocznego tematu, ale - mimo treści - niezwykle estetycznego. Trafiliśmy na serię mug shotów z początków XX wieku, które w niczym nie przypominają współczesnych zdjęć podejrzanych zatrzymanych przez policję. Fizycznie kolekcja znajduje się w Historical Houses Trust w Australii.

Co ciekawe, zbiór trafił też do Polski - pięć lat temu pokazywany był na wystawie Miasto Cieni w Yours Gallery.

mug shot

William Stanley Moore, fot. The Sydney Justice & Police Museum

Omawialiśmy kolejny konkurs w serii Najważniejsze konkursy świata, tym razem biorąc na tapetę Sony World Photography Awards.

Nie sposób było pominąć bardzo populanego cyklu o "ludzkich wieżach", tworzonego przez Davida Oliete. Fotograf rejestrował kadry z wysokiego punktu widowiskowego, dzięki czemu jego prace przypominają obrazy oglądane w kalejdoskopie.

David Oliete konkurs wież
Konkurs Wież w 2012 rokufot. David Oliete

Poznaliśmy laureata Zdjęcia tygodnia. Autor otrzymał książkę wydaną przez Heliona - Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła.

konkurs
Fot. TomaszGracz

Od strony sprzętowej poniedziałek należał do Sony. Widzieliśmy prototypy telewizorów OLED 4K przedstawiane na targach NAB, prototypowe kamery 4K, poznaliśmy też ceny telewizorów 4K, które bez wątpienia stają się kolejnym - po Full HD - trendem w cyfrowej telewizji.

Dla miłośników aktu mamy z kolei niespodziankę przygotowaną przez Łukasza Malczewskiego - artykuł o fotografowaniu nagości i nie tylko. Fanom złudzeń optycznych i wszelkiego rodzaju realistycznej sztuki zapraszamy do przeglądnięcia galerii malowideł, które wyglądają jak zdjęcia.

[kn_advert]

W serwisie WP7Forum pojawił się film przedstawiający różnice w stabilizacji obrazu na materiałach kręconych odpowiednio Galaxy S4 i Lumią 920. Wideo zobaczysz tutaj.

Co jeszcze? Poznaliśmy zwycięzcę najbogatszego konkursu fotograficznego na świecie.

We wtorek

Pojawił się nowy bezlusterkowiec - Lumix GF6Sercem kompaktu jest sensor Live MOS o rozdzielczości 16 megapikseli znany z modelu Lumix GX1. Matryca współpracuje z kolejnej generacji procesorem obrazu Venus Engine, który ma odpowiadać za mniejszy szum na zdjęciach (według producenta kontrolowany obszar szumu udało się znacznie zwiększyć), zwłaszcza w warunkach nocnych. Połączenie przetwornika z usprawnionym silnikiem zaowocowało czułością ISO równą 3200 w trybie automatycznym i do 25600 w trybie rozszerzonym. A poza tym - aparat jest po prostu ładny.

Panasonic Lumix GF6
Panasonic Lumix GF6
Fot. producenta

Wiedzieliście, że Pablo Picasso malował światłem? My też nie, ale teraz już wiemy. Warto też sprawdzić, jak z lotu ptaka wyglądają duże lotniska. Oczopląs gwarantowany.

Sylverster Stallone sprzedał swoja Leikę M9.

Canon poinformował o dostępności nowego firmware dla lustrzanki EOS 6D. Poprawiono błędy związane z wyświetlaniem daty i godziny.

Blackmagic nie przestaje rewolucjonizować rynku filmowego, tym razem przedstawiając kieszonkową kamerę z matrycą Super 16. Urządzenie jest o tyle ciekawe, że oferuje sporo możliwości swojego większego kuzyna, a ponadto ma bagnet Mikro Cztery Trzecie. Będzie przebój, oj, będzie. :)

Przetestowaliśmy dla Was nowy kompakt Olympusa. XZ-10 wypadł świetnie, zdobywają w sześciostopniowej skali pięć gwiazdek.

Na Instagramie pojawiła się dość specyficzna moda, zamieniająca społecznościówkę w wielki konkurs piękności. Uczestniczkami są głównie nastolatki, o czym alarmują zarówno media, jak i zaniepokojeni rodzice dziewczyn.

W Google Street View pojawiła się fantastyczna opcja wykonania własnego time-lapse. Jeśli masz dostatecznie dużo wolnego czasu i kilka ulubionych lokalizacji, możesz zbudować własną animację - wystarczy wykorzystać narzędzie stworzone przez Teehan+Lax Labs i wybrać dwa punkty na Mapach Google. Początkowy i końcowy. 

Strona 1

Strona 2

 

 

   

W środę

Vision Research pokazało nową kamerę, która jest w stanie nagrać materiał 4K z prędkoscią tysiąca klatek na sekundę. To niezwykłe narzędzie prawdopodobnie zdominuje zapewne wszystkie przyszłoroczne produkcje hollywoodzkie.

Niżej zobaczysz przykładowy film zarejestrowany Phantomem Flex4K.

We wrocławskim Firleju juz niedługo będzie można zobaczyć wystawę Macieja Dakowicza.

Ucieszyła nas też wiadomość o wydostaniu się z niewoli w Afganistanie francuskiego fotografa, Pierre'a Borghi. Przez ostatnie cztery miesiące reporter był więziony przez nieznanych sprawców.

Mario Testino pokazał frapującą sesję z pozowanymi scenami walki. Opublikowane na łamach Vogue zdjęcia odbiły się szerokim echem w innych, międzynarodowych publikacjach.

 

Mario Testino Asia major

Asia Major, fot. Mario Testino dla V Magazine

W ofercie sklepu BEiKS zadebiutowała nowa, LED-owa lampa Akurat. Ciekawostką jest również WoW, czyli futerał na iPhone'a, a jednocześnie urządzenie z czterema róznymi obiektywami.

W czwartek

Fanów fotografii historycznej zapraszamy do przeglądania niepublikowanych wcześniej zdjęć z Wietnamu. Amatorskich, ale chwytających za serce.

Jesli chcesz się rozluźnić, to nic nie pomoże Ci lepiej, niż zabawne zdjęcia z nowojorskiego metra.

Adidas pokazał przebojowe zdjęcia z nowej sesji współrealizowanej z zawodnikami londyńskiej Chelsea. Jak na nazwę przystało, Blues są całkowicie pokryci niebieska farbą - ale grają dalej.

Adidas
David Luiz, Fernando Torres i Eden Hazard
Fot. Adidas

Christian Hammar to kreatywny fotograf żywności, który ostatnio realizował zlecenie dla restauracji Lux - wykorzystał lokalne, świeże składniki i zamknął je w minimalistycznym cyklu zdjęć.

Webdesigner, Paul Armstron, zaskoczył niezwykłą serią fotografii. Jak bardzo niezwykłą? Zobacz sam.

Manfrotto pokazało nowe torby i plecaki do miasta.

Napisalismy artykuł o tym, jak skutecznie fotografować w deszczu.

Warto odnotować, że niedługo będziemy musieli płacić więcej za wszelkie nośniki oparte na pamięciach flash. Według kilku źródeł ceny pendrive'ów i dysków SSD mają niewspółmiernie wzrosnąć.

Sprawdź, jak dobrze rozpoznajesz kolory znanych marek. Poczytaj też o specyfikacji nowego Thunderbolta.

W piątek

Nie wiesz, jak działa Google Glass? Mamy dla Ciebie infografikę, która rozwikła wszelkie wątpliwości.

Kalejdoskop

American Apparel znowu wojuje z kontrowersyjną kampanią. Zdjęcia ładne, ale fakt faktem - nawiązanie do seksu jest bardzo widoczne.

Za niecałe dwieście złotych właściciele obiektywów Sigmy mogą dokupić dock USB, za pomocą którego podepniesz do komputera obietkywy z nowych serii - A, S i C.

O tym, jak powstawał słynny portret Salvadora Dali.

Salvador Dali Philippe Halsman

Dali Atomicus, 1948
Fot. Philippe Halsman

I żeby skończyć z impetem - zerknijcie na zbudowanego w całości z klocków LEGO Nikona F.

[kn_advert]www.swiatobrazu.pl