3 października 2022, 12:12
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1399 razy

Kamera otworkowa ze szklaną płytą rejestruje drogę Słońca przez rok

Kamera otworkowa ze szklaną płytą rejestruje drogę Słońca przez rok

Astrofotograf Ian Griffin wykonał niezwykłe zdjęcie analemmy słonecznej, która kreśli ścieżkę Słońca w ciągu roku - Do zarejestrowania tego obrazu wykorzystał kamerę otworkowa z wewnętrzną płytą szklaną 4x5’’.

Niesamowite ujęcie, które wymagało codzienne naświetlania materiału o tej samej porze

Analemmy pokazują pozycję Słońca na niebie z ustalonego położenia na Ziemi. Ścieżka wygląda inaczej w zależności od lokalizacji kamery, ale zawsze będzie to charakterystyczna ósemka. Griffin zdradził, że codziennie przez 12 miesięcy, o ile słońce nie jest przesłonięte chmurami, otwiera migawkę aparatu otworkowego dokładnie na 20 sekund każdorazowo dokładnie o godzinie 16:00. 
 
astrofotografia
 
fot. Ian Griffin
 
astrofotografia
 
fot. Ian Griffin
 
Wewnątrz aparatu znajdowała się pojedyncza szklana płytka o wymiarach 4x5 cali pokryta światłoczułą emulsją halogenku srebra (zastosował płytę JD Lane ISO 2 wykonaną przez starego producenta płyt z USA). 
 
Fotografując ze swojego domu w Portobello w Nowej Zelandii Griffin zamontował kamerę otworkową skierowaną na zachód i od 23 września 2021 roku zainicjował codzienną rutynę naświetlania materiału światłoczułego przez 20 sekund. W trakcie przesilenia zimowego i jesiennej równonocy otworzył migawkę na dłużej, aby zarejestrować pozorny ruch Słońca na niebie. Griffin robił zdjęcia codziennie, nie mając pewności, czy jego słoneczny eksperyment fotograficzny działa. Gdy w tym tygodniu zakończył rejestracje z niepokojem udał się do ciemni, aby sprawdzić wyniki. 
 
"Zdjąłem kamerę i zabrałem ją do prowizorycznej ciemni znajdującej się w pralni. Pod czerwonym światłem wyjąłem płytkę i wrzuciłem ją do kąpieli chemicznej, tak aby wywołać utajony obraz. Po kilku minutach krzyknąłem z zachwytu! Moja całoroczna próba uchwycenia analemmy słonecznej zakończyła się sukcesem" komentuje Griffin. 
 
Astrofotograf stwierdził także, że bardzo niewiele takich zdjęć jest wykonywanych z półkuli południowej, a jeszcze rzadziej robi się to na postarzanej płycie fotograficznej. Analemmy mają także inne planety. Co ciekawe ich kształt nie wyznacza ósemki. Przykładowo analemma marsjańska ma kształt przypominający łzę, natomiast analemma Jowisza ma kształt owalny. 


www.swiatobrazu.pl