Każdy może krytykować

Każdy może krytykować

Ceni się krytyków literackich; czyta bardzo często, co piszą krytycy filmowi; krytyk teatralny jednym tekstem może zniszczyć karierę aktora czy reżysera. A co z krytykami fotografii? Chyba po prostu ich nie ma.


Tylko na polskim rynku wydawniczym ukazuje się co najmniej kilka cenionych pism o sztuce. O wiele więcej jest wydawanych w internecie. A i tak ma się to nijak do tego, ile podobnych pism i magazynów wychodzi na świecie – we Francji, Wielkiej Brytanii, USA. Krytyka to znacząca część pisania o sztuce – powstają o tym artykuły, rozprawy doktorskie i książki. Krytyczne spojrzenie na pracę jednego artysty lub całego nurtu w sztuce, a także np. epoki – uprawiane jest od lat i często są to publikacje na wysokim poziomie.
Młodzi artyści z lękiem sięgają po magazyny, w których znany krytyk wypowiada się na temat ich najnowszej wystawy; twórcy starsi często starają się zdeprecjonować krytyczną wypowiedź na swój temat – bo wiedzą, jaką ma ona „siłę rażenia”.
Oczywiście nie jest tak, że każda osoba, zajmująca się krytyką sztuki, to wyrocznia, decydująca o artystycznym być albo nie być. Bardzo często o sztuce piszą osoby niedoświadczone. Jednak jest – i w Polsce, i na świecie – grono krytyków, z których zdaniem nie można się nie liczyć. To ludzie nie tylko doskonale wykształceni, ale też tacy, którzy widzieli pewnie tysiące wystaw, przeczytali całe biblioteki książek i posiadają rozległą wiedzę – bo bez tego nie można zostać dobrym krytykiem. Ich wypowiedzi nie są dyktowane (przynajmniej teoretycznie) osobistymi poglądami, a są próbą obiektywnej oceny dzieła, polegającej na wpisaniu go w tradycję artystyczną, w szerszy nurt oraz na analizie tego, co artysta usiłował poprzez swoje dzieło powiedzieć.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem