Kiedy fotografia staje się ikoną

Kiedy fotografia staje się ikoną

Większość fotografów marzy o tym, by ich zdjęcie stało się ikoną fotograficzną. Słowo "ikona" na stałe przeniknęło do współczesnego słownika. Można nawet zaryzykować, że staje się nadużywane. Wystarczy, by jakieś zjawisko wyróżniało się choć trochę ponad przeciętną lub też było nowością, by w opinii wielu zostało uznane za ikonę. Pisanie ikony, przemycanie czy modlenie się przed ikoną, ikona sztuki, stylu, mody, popkultury, seksu, smaku, ikonka komputerowa na ekranie. To wieloznaczne pojęcie i w tej wieloznaczności jeszcze nadużywane.


W 2007 roku Robert Hariman i John Loius Lucaites wydali wspólnie książkę poświęconą fotografiom ikonicznym. Jej tytuł przekornie brzmi No caption needed, czyli "Podpis jest niepotrzebny". W ten sposób badacze kultury wizualnej wyrazili swoje przekonanie o tym, że każda uznana ikona fotograficzna nie potrzebuje podpisu ani objaśnień. Autorzy trafnie zauważają, że fotografie-ikony są raczej wchłaniane przez współczesną kulturę, a nie bezpośrednio na nią oddziaływują. No caption needed oscyluje głównie wokół fotografii dziennikarskiej.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem