11 stycznia 2012, 08:05
Autor: Patrycja Siwiec
czytano: 6338 razy

Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora?

Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora?

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał nowe rozporządzenie dotyczące publikacji fotografii przez media. W pewnych uzasadnionych przypadkach media mogą upubliczniać zdjęcia bez zgody autora. Rozporządzenie jest wynikiem precedensu z jakim przyszło się zmierzyć austriackiemu wymiarowi sprawiedliwości.




Wszystko zaczęło się od sprawy Evy Marii Painer, austriackiej fotografki, która specjalizowała się w fotografii  portretowej dzieci. Zdjęcia wykonywała w świetlicach i przedszkolach. Wśród sfotografowanych przez nią dzieci znalazła się Natascha Kampusch. Dziewczynka została uprowadzona w 1998 roku przez Wolfganga Priklopila, który przez dziesięć kolejnych lat przetrzymywał ją w swojej willi na przedmieściach Wiednia. Po porwaniu austriacka policja wezwała mieszkańców Wiednia do pomocy w poszukiwaniach. Na plakatach, ogłoszeniach,  w informacjach prasowych i dziennikach telewizyjnych pojawiły się zdjęcia Nataschy Kampusch autorstwa Painer. Po ucieczce dziewczyny z rąk oprawcy kilka poczytnych tytułów niemieckich oraz austriackich wielokrotnie publikowało zdjęcia autorstwa Painer. Brakowało w nich jednak podstawowej rzeczy - podpisu autora. Kobieta skierowała sprawę do sądu. W pozwie ubiegała się o to, aby wydawcy prasowych koncernów zaprzestali publikowania i zwielokrotniania zdjęcia bez jej zgody. Fotografka domagała się, aby zdjęcia jej autorstwa były przynajmniej podpisane jej nazwiskiem.

W jakich warunkach fotografie portretowe mogą być używane przez media bez zgody autora? Z tym pytaniem austriacki sąd zwrócił się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Trybunał orzekł, że fotografia portretowa jest chroniona prawem autorskim, gdy jest wyrazem twórczych możliwości jej autora. Jednocześnie, zgodnie z unijnym prawem, zakres ochrony prawa autorskiego jest ograniczony, gdy w grę wchodzi dobro bezpieczeństwa publicznego. A w przypadku porwanej Nataschy Kampusch – życie i zdrowie. Jednocześnie zaznaczono, że jeżeli zdjęcia są udostępnione dla prasy przez organy ścigania, wtedy nie ma obowiązku podawania autora, a jedynie źródło, z którego pochodzi dane zdjęcie.


Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora

źródło: http://newspaper.li/ (Fot. Evy Marii Painer)

[kn_advert]

 

Kiedy media mogą publikować zdjęcia bez zgody autora

  źródło: http://bookgalaxo.com



www.swiatobrazu.pl