28 września 2017, 20:00
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 4366 razy

Kilka porad jak przygotować się do fotografowania pierwszego ślubu

Kilka porad jak przygotować się do fotografowania pierwszego ślubu

Alex Hengen zdradza, w jaki sposób przygotowywał się do swojego pierwszego ślubnego zlecenia. Chociaż, jak sam przyznaje, nie uważa się jeszcze za profesjonalnego fotografa ślubnego, to jego rady są o tyle pomocne, że udziela ich z perspektywy osoby, która nie planowała zajmowania się tą dziedziną fotografii i całkiem przypadkowo spotkała się z takim wyzwaniem. W podobnej sytuacji bywa wielu entuzjastów fotografii, często rezygnując ze zmierzenia się z tego typu zadaniem, w obawie przed tym, że sobie nie poradzą. Rady Alexa Hengena pozwalają rozwiać wątpliwości i odpowiednio się przygotować.

Historia Alexa Hengena jest dosyć typowa. Dotychczas zajmował się fotografią krajobrazową i astrofotografią, a kontakt z reportażem ślubnym miał jedynie za sprawą zdjęć z uroczystości własnej siostry, które to wykonywał z perspektywy zaproszonego gościa. Jednakże obrazy te na tyle spodobały się jego kuzynowi, że ten postanowił poprosić go o sfotografowanie swojego wesela.

[kn_free]

Alex Hengen zamierzał sumiennie przygotować się do tego zadania, na co miał około 8 miesięcy. Przede wszystkim zgromadził wiedzę teoretyczną, którą czerpał z literatury i z internetu. Pomocne okazały się również rady bardziej doświadczonej koleżanki po fachu -  Harmony Lynn. Poradziła mu m.in. żeby zakolegował się z DJ lub inną osobą prowadzącą wesele, tak aby otrzymywać od niej sygnały, kiedy np. zostanie wprowadzony tort lub para młoda zostanie poproszona do pierwszego tańca. Ponadto zasugerowała, aby był asertywny, używał kilku lamp błyskowych, domagał się obiadu i fotografował detale z wyprzedzeniem.

Bardzo ważne było również przygotowanie sprzętu, które obejmowało nauczenie się sprawnej obsługi. Alex Hengen przedstawił swój ekwipunek:

a także listą rzeczy, które również były przydatne:

Fotograf zdradza również kiedy użył wybranych instrumentów optycznych – przygotowania do ślubu fotografował za pomocą obiektywów 35 mm i 85 mm, natomiast do wykonywania zdjęć z ceremonii i przyjęcia wykorzystywał obiektywy 35 mm i 70-200 mm. Na wypadek uszkodzenia sprzętu przygotował dodatkowe szkła, które pokrywały się zakresem ogniskowych.

Przydatne okazały się również notatki dotyczące np. tego kiedy nastąpi krojenie tortu. Aplikacje, takie jak np. Google Keep, pozwoliły na poukładanie informacji i kontrolowanie przebiegu ceremonii. Alex Hengen podpowiada również, aby zwracać uwagę na szczegóły, np. dopilnowując, czy w obu aparatach jest ustawiona ta sama godzina i data, co pozwoli odpowiednio zsynchronizować zdjęcia podczas edycji. Istotne jest również to, aby być wypoczętym, napojonym i najedzonym, a także by czasami zmuszać się do zjedzenia przekąski (wielokrotnie podczas ślubu jest tak, że nie wiadomo kiedy nadarzy się następna okazja, by coś zjeść).

Warto wykorzystywać teleobiektyw do uchwycenia ekspresji twarzy, która szczególnie objawia się podczas wzruszających momentów, takich jak np. życzenia dla rodziców. Trzeba również pamiętać o kluczowych, decydujących momentach – wprowadzenie panny młodej do kościoła czy pierwszy pocałunek nowożeńców. Aby ułatwić sobie zadanie i mieć pewność, że uda się je uchwycić, warto np. poprosić pannę młodą, aby nieco wolniej szła przez kościół. Konieczne jest także posiadanie pewnej rezerwy czasowej, co pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Opłacalne jest przyjechanie na salę weselną, na długo przed tym zanim pojawią się goście (najlepiej jeszcze przed ceremonią), aby ją sfotografować, zanim uczestnicy wesela rozłożą wokół stołów swoje torby i inne rzeczy osobiste.

Alex Hengen zachęca do wykorzystywania trybu seryjnego, w szczególności w trakcie wykonywania zdjęć grupowych. Da to pewność, że uda się złożyć zdjęcie, na którym każdą twarz będzie zdobił uśmiech zamiast grymasu. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z zamiarami gości – np. w jaki sposób planują powitać parę młodą przed kościołem, czy będą sypać ryż i czy pojawi się konfetti. Po powrocie do domu konieczne jest natychmiastowe zrobienie kopii zapasowej zdjęć.

Pierwsze zlecenie ślubne potrafi być stresujące, ale odpowiednie przygotowania pozwalają marginalizować złe emocje. Odpowiednie zaplanowanie wszystkich istotnych elementów oraz spotkanie z parą młodą i omówienie szczegółów, pozwala przygotować się tak, aby nie obawiać się niczego. Warto więc stosować się do rad bardziej doświadczonych fotografów i pamiętać, że każde fotograficzne doświadczenie może być bardzo cenne. 



www.swiatobrazu.pl