29 listopada 2017, 13:30
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 3677 razy

Kilka prostych porad, które umożliwią wykonanie interesującego autoportretu

Kilka prostych porad, które umożliwią wykonanie interesującego autoportretu

W czasach, gdy jednym z najpopularniejszych skojarzeń z fotografią jest selfie, rzadko kiedy dysponuje się wiedzą, która pozwala wykonać dobry autoportret. Na kanale Mango Street, który zawiera wiele ciekawych tutoriali fotograficznych, znajsuje się film instruktażowy, zawierający kilka cennych wskazówek, umożliwiających wykonywanie lepszych zdjęć samego siebie. Nie chodzi tutaj jednak o selfie – mowa o autoportretach zawierających nie tylko twarz, ale również otaczającą fotografowaną osobę scenerię i bliskie jej akcesoria.

Film zawiera kilka osobnych wskazówek, podzielonych na kroki, mające doprowadzić fotografa do udanego autoportretu.

Krok 1: Stabilizacja, kadrowanie i wyzwolenie migawki

autoportret

Źródło: Mango Street / YouTube

Najważniejsze jest to, aby aparat był stabilny, dzięki czemu zdjęcie będzie ostre. Niekoniecznie trzeba korzystać ze statywu – można być kreatywnym i wykorzystać kilka książek lub blat stołu. Kadrowanie jest trudniejsze, gdyż trzeba zbudować obraz bez głównego bohatera w kadrze. Pomoże w tym obiektyw zmiennoogniskowy. Kadrowanie warto rozpocząć od szerszej ogniskowej, a następnie zawężać pole widzenia. Wymagane będzie podjęcie kilku prób i popełnienie paru błędów. Wyzwolenie migawki może nastąpić za pomocą samowyzwalacza, jednak dużo wygodniejsze będzie użycie zdalnego pilota lub aplikacji w smartfonie, umożliwiającej sterowanie aparatem za pośrednictwem łączności Wi-Fi (więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj: Zanim kupisz... wężyk spustowy i pilot zdalnego sterowania).

Krok 2: Ustawianie ostrości

autoportret

Źródło: Mango Street / YouTube

Ten etap jest nieco trudniejszy, gdyż w większości przypadków wymagane jest, aby model był ostry, a tymczasem nie ma go w kadrze. Jak w takim razie ustawić ostrość? Przede wszystkim warto stosować nieco większe wartości przysłony – np. zamiast f/2.8 można użyć f/5.6. To pozwoli na uzyskanie nieco większej głębi ostrości i umożliwi poszerzenie marginesu błędu. Poza tym warto korzystać z rekwizytów, które można umieścić w miejscu, w który ma znaleźć się fotograf w trakcie trwania ekspozycji. Może to być maskotka, miotła czy każda inna poręczna rzecz.

Krok 3: Uzyskiwanie naturalności

autoportret

Źródło: Mango Street / YouTube

Pozowane zdjęcia nie są złe, ale najlepsza jest naturalność. Jej uzyskanie może sprawić nieco problemów. Aby sobie pomóc, warto skorzystać z interwałometru, który będzie wyzwalał migawkę co kilka sekund przez zadany czas. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie 20-40 ekspozycji, spośród których część z pewnością będzie interesująca.

Krok 4: Kreatywność

autoportret

Źródło: Mango Street / YouTube

Tym co w szczególności różnicuje fascynujący autoportret od zwykłego selfie jest poziom kreatywności, który został zaangażowany przy jego tworzeniu. Warto próbować naprawdę różnorodnych rozwiązań – fotografować z długimi czasami naświetlania, wykonywać multiekspozycje, używać filtrów (niekoniecznie optycznych – mogą to być np. folie) i wszystko inne, co tylko przychodzi do głowy.

Podsumowanie

Nie trzeba realizować wszystkich kroków – najważniejsze jest, aby nie trzymać się sztywno zasad. Powyższe rady mają jedynie zainspirować i nakierować na to, aby stworzyć unikatowe, porywające autoportrety.

Poniżej można znaleźć cały film, zawierający porady dotyczące wykonywania autoportretów.

 



www.swiatobrazu.pl