11 lutego 2008, 00:01
Autor: Michał Kawecki
czytano: 21768 razy

Kodak EasyShare v1233

Kodak EasyShare v1233

Design nowego aparatu Kodak EasyShare v1233 nie ujmuje ani nowoczesnością ani klasyką wygłądu. Jest po prostu normalny i nie wyróżnia się na tle bardzo szerokiego wyboru aparatów swojej klasy. Nie jest duży. Jak na aparat „kieszonkowy” jego gabaryty nie są najmniejsze, zaś waga pozostawia wiele do życzenia. Waży (bez baterii) 150 gram  a jego wymiary to: długość niewiele ponad 10 cm, wysokość ok. 5,5 cm a grubość niecałe 2,5 cm

W przypadku tego aparatu osoby lubiące radosne, cieszące oko rozwiązania kolorystyczne nie będą usatysfakcjonowane. Kodak EasyShare v1233 wyprodukowany został w jedynie dwóch podstawowych kolorach: czarnym i srebrnym. Trzymając go niestety nie odnosimy wrażenia, ze „został zaprojektowany specjalnie dla naszej dłoni”. Aparat nie jest stabilny a jego przyciski z dostępem do podstawowych opcji, nie zostały ergonomicznie rozmieszczone.Kodak EasyShare v1233

Ekran. Tył tego cyfrowego kompaktu ukazuje wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości i  przekątnej  64mm. Jest on jasny i przejrzysty, czytelny także przy  bezpośrednim świetle słonecznym. W ustawieniach możemy wybrać jego wysoka jasność lub oszczędzanie energii.Kodak EasyShare v1233

Matryca. Matryca typu CCD 1/1,75 cala posiada łączna liczbę 12,4  miliona pikseli (4088x3040) co jest naprawdę wyjątkowo dobrym rezultatem  jak na cyfrowy aparat kompaktowy. Możemy dzięki temu uzyskać odbitki wyjątkowej jakości nawet w formacie 75 na 100cm. Niestety obiektyw pozwala efektywnie wykorzystać możliwości fotografowania w tak wysokiej rozdzielczości, jedynie w idealnych warunkach oświetleniowych. Aparat wyposażony jest w Kodak Color Science Chip, układ przetwarzania kolorów, który sprawia ze są one bardziej zbliżone do rzeczywistych, jasne i nasycone. Czułość matrycy jest standardowa, mieści się w skali od 64 ISO do 3200 ISO. W rozdzielczości 12 MP najwyższa, możliwa do ustawienia czułość to ISO 1600. Wykorzystanie czułości ISO 3200, możliwe jest jedynie dla obrazów o maksymalnej rozdzielczości 3.1 MP a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Zaleta dla tych, którzy nie korzystają z żadnych programów do prostego przetwarzania zdjęć jest opcja edycji obrazu w aparacie: Kodak Perfect Touch Technology. Aparat wyświetla dwa zdjęcia- oryginalne i poprawione - jaśniejsze. Jeśli bardziej odpowiada nam zretuszowane możemy je zapisać, tym samym pozostawiając oryginalne zdjęcie niezmienione. Podobnie rzecz się ma z opcją kadrowania, którą umożliwia nam prezentowany model.

Obiektyw. Obiektyw Schneider-Kreuznach Variogon o uniwersalnej, zmiennej ogniskowej 37-111 mm. Posiada on trzy krotny zoom optyczny i pięcio krotny zoom cyfrowy. Aby zabezpieczyć się przed utrata jakości obrazu wykonanego z zoomem cyfrowym możemy skorzystać z funkcji jego wyłączenia. Jeśli chodzi o ostrość to nie ma możliwości jej manualnego ustawiania. Do wyboru mamy  „continuous AF” lub „single AF”. Przy tej pierwszej opcji aparat cały czas ustawia ostrość  i nie ma potrzeby wciskania najpierw spustu migawki „do polowy” . Przy drugiej, „through the lens” wykorzystujemy stosowane we wszystkich aparatach, ostrzenie z wciśniętym do polowy spustem. W ustawieniach możemy również wybrać stopień ostrości rysowania obiektywu pomiędzy wysokim, normalnym i niskim. Przydatną funkcją jest automatyczny program pozwalający na wykrywanie w obrazie twarzy, którego występowanie możemy zaobserwować w prawie wszystkich nowych cyfrowych aparatach kompaktowych. Dzięki niemu pomiar ostrości następuje automatycznie na twarz. System ustawienia ostrości nie działa jednak najszybciej. Potrzebuje on paru sekund, zanim zobaczmy osty obraz na monitorze. Jedyną pociechą jest fakt, iż nie wykazuje on tendencji do jej gubienia.


 
Kodak EasyShare v1233

Aparat posiada 32MB wbudowanej pamięci wewnętrznej, zapewniając nam możliwość wyboru czy zdjęcia zapisywane są właśnie na niej, czy na karcie pamięci SDHC. Wewnętrzna pojemność oczywiście jest bardzo mała, ale zawsze to jest jakaś deska ratunku, kiedy już na zewnętrznej karcie pamięci nie mamy miejsca a bardzo zależy nam na zapisaniu jeszcze jednego, wymarzonego ujęcia. Fotografie możemy przechowywać w albumach  nazywanych własnoręcznie. Daje to nam możliwość ich zgrania na komputer w  posegregowanej i odpowiedniej kolejności. Bezpośrednio pomaga  to nam zachować porządek wśród setek wykonanych zdjęć. Z opcji dodatkowych istnieje także możliwość wybrania dźwięków jakie wydaje aparat przy włączeniu, naciśnięciu spustu migawki, komunikowaniu błędu i blokowaniu ostrości. Aparat posiada 22 programy standardowe, jak i mniej typowe takie jak „Autoportret”, „Tekst” czy „Muzeum”. Sprawdzają się one bardzo dobrze, tam gdzie dźwięk jak i użycie  lampy błyskowa są niepożądane. Korzystając z programu „Panorama” możemy łączyć 3 zdjęcia stwarzając jeden, długi, panoramiczny obraz.
  
Całkowity brak możliwości manualnych ustawień sprawia, że aparat przeznaczony jest raczej dla amatorów fotografii. Brak mu trybów takich jak preselekcja przysolony lub czasu naświetlania, które coraz  powszechniej występują w konkurencyjnych modelach kompaktowych. Powoduje to, iż użytkownik ma ograniczony nikły wpływ na parametry naświetlanego obrazu. Możemy zastosować kompensacje ekspozycji od -2 przesłon do +2. Do sprawdzenia jasności zdjęcia służy opcja wyświetlenia histogramu zarówno „na żywo” jak i w czasie wyświetlania już zrobionych obrazów. Warto dodać, ze czas wykonywania zdjęcia po zdjęciu nie jest imponujący- wynosi 1,3s. W menu znajdziemy opcje wyświetlania krótkich video- instrukcji z opisem niektórych cech aparatu. Pomiaru światła można dokonać na trzy sposoby: do wyboru mamy światłomierz punktowy, matrycowy i centralnie wazony.

Oprócz zdjęć aparatem można rejestrować także filmy wideo. Ich wysoka rozdzielczość – HD (1024x720 pikseli) przy prędkości nagrania równej 30 kl/sek,  zapewnia nam bardzo dobry efekt nagranego jak i odtwarzanego obrazu i dźwięku. Istnieje również opcja nagrywania obrazu  w kompresji MPEG-4 . Tracąc nieco na jakości rejestrowanego obrazu, zdecydowanie zwiększymy czas w jakim możemy nagrać poszczególna sekwencje wideo.
   


Kodak EasyShare v1233

Na rynku jako dodatkowe akcesorium dostępna jest do modelu v1233 stacja dokująca, sterowana za pomocą pilota. Za jej pomocą możemy wyświetlić fotografie i video ze źródeł takich jak aparat, przenośna  pamięć usb lub karta SD. Stacja umożliwia również wygodne naładowanie akumulatora w ciągu trzech godzin. Za jej pomocą możemy również wyświetlać obrazy na telewizorach o wysokiej rozdzielczości HDTV, dostosowując  proporcje zdjęć w formacie 16;9 do współczesnych, panoramicznych ekranów. Kiedy aparat znajduje się na stacji dokującej możemy korzystać z funkcji edytowania zdjęć w aparacie, transferowania ich do pamięci usb lub drukowania korzystając z funkcji PicBright. Zapewnia ona  możliwość wydrukowania naszych zdjęć bez konieczności uruchamiania komputera.


Podsumowując, aparat firmy Kodak model Easy Share v1233 jak na swoje możliwości tworzenia obrazów w 12 milionowej rozdzielczości jest tani. Jest to jedna z niewielu cech jakie wyróżniają go wśród konkurencyjnych modeli rynkowych. Opcje nie intuicyjnego menu są raczej standardowe a wygoda jego obsługi wątpliwą. Jednak z racji na przystępną cenę, w miarę dobrą jakość wykonywanych zdjęć, jestem przekonany iż prezentowany  model znajdzie wielu potencjalnych nabywców.Zdjęcie wykonane z wyłączoną stabilizacją obrazuZdjęcie wykonane z włączoną stabilizacją obrazu (ISO 3200)Tryb Makro


Tabela czułości ISO


www.swiatobrazu.pl