Kolejna lustrzanka Olympusa: E-520

Kolejna lustrzanka Olympusa: E-520

Testujemy dla Was najnowszą lustrzankę cyfrową firmy Olympus - model E-520. Jest to kolejny aparat z serii E-500, następca docenionego przez użytkowników E-510. Reklamowany jest jako łowca chwili, który uchwyci nawet szybki ruch.


Pierwsze wrażenie
Olympus E-520 to niewielki, lekki i solidny aparat. Body wykonane jest z chropowatego plastiku, a grip i miejsce na kciuk pokryte są tworzywem imitującym skórę, które zapobiega ślizganiu się ręki. Uwagę zwraca duży (większy niż w poprzednich modelach Olympusa) ekran o przekątnej 2.7''. Trzeba podkreślić, że ekran bardzo dobrze pracuje nawet przy bardzo jasnym świetle, a na dodatek zapewnia szeroki kąt dobrego podglądu zdjęcia czy Live View.

Co dostajemy w pudełku?

W każdym zestawie oferowana jest bateria BLM-1 wraz z ładowarką, zasłona wizjera EP-4, pasek na ramię, kabel USB, kabel wideo oraz oprogramowanie Olympus Master 2 i Olympus Studio 2 Trial, a także instrukcje obsługi. W podstawowej wersji aparat jest sprzedawany z obiektywem Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6. Zestaw z podwójnym zoomem dodatkowo zawiera obiektyw Zuiko Digital ED 40-150mm 1:4.0-5.6. Oferowany jest jeszcze zestaw tele z podwójnym obiektywem zoom czyli  Zuiko Digital ED 14-42mm 1:3.5-5.6
Zuiko Digital ED 70-300mm 1:4.0-5.6.
   
Uruchomienie aparatu i obsługa
Po uruchomieniu aparatu bardzo szybko jest on gotowy do pracy. Parametry wyświetlane są w wizjerze, a dla tych, którzy wolą bardziej czytelne oznakowanie, dostępna jest także funkcja wyświetlania parametrów na monitorze. Jest to skrócone menu zawierające wszystkie przydatne funkcje, które możemy szybko i na bieżąco zmieniać bez potrzeby wchodzenia w menu. Na monitorze wyświetla się czas, przesłona, podziałka oraz cyfry wskazujące odległość od zera, które wskazuje na najlepiej doświetlone zdjęcie. Niżej wyświetlany jest aktualnie włączony poziom stabilizacji obrazu oraz tryb lampy błyskowej, a także ISO, balans bieli, tryb obrazu, jego ostrość, kontrast, gradacja i nasycenie, przestrzeń oraz wykrywanie twarzy. Następnie pomiar ostrości, tryb i obszar autofocusa, tryb i korekcja błysku, a także wielkość zapisywanego obrazu. Wyświetlana jest także informacja o tym na której karcie aktualnie zapisywane są zdjęcia.
Aparat posiada dwa wejścia - na kartę xD oraz CF. Włożenie tylko jednej z nich powoduje automatyczne przełączenie na odpowiednią kartę.

Matryca i procesor
Aparat posiada matrycę 4/3'' Sensor Live MOS o liczbie efektywnych pikseli równej 10Mp. Pełna rozdzielczość matrycy to 11.8Mp. Matryca ta zapewnia wysoką jakość obrazu. Ponadto aparat ma wbudowany system usuwania kurzu, co eliminuje zabrudzenia, które mogą powstać na matrycy na przykład przy zmianie obiektywu. Aparat wyposażony jest w procesor obraz TruePic III, który odpowiedzialny jest za szybsze przetwarzanie obrazu oraz wyższą jakość zdjęć.
Najniższą wartością ISO jest 100, najwyższą ISO 1600. Jeśli chodzi o szumy aparat ma wbudowane dwa narzędzia mające podnieść jakość obrazu pod tym względem, a mianowicie redukcję szumów oraz czterostopniowy filtr szumów.

nawet kolejny stabilizacja detekcja fotografować Olympus lustrzanka funkcja alt obraz dla aparat być fot olympus
fot. SwiatObrazu.pl (Olympus E-520)
redukcja szumów: auto; filtr szumów: standard

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem