13 czerwca 2022, 10:56
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 1535 razy

Zaskakujące zdjęcia z Marsa - przypadkowe formacje

Zaskakujące zdjęcia z Marsa - przypadkowe formacje

Z Marsa napływa coraz więcej zdjęć, w których fani teorii niedalekiego życia pozaziemskiego dopatrują się śladów interwencji obcych - Miesiąc temu marsjański łazik Curiosity wykonał zdjęcia czegoś, co wygląda jak wyrzeźbione drzwi prowadzące do wnętrza skały. Czy to nietypowa formacja skalna czy portal kierujący w głąb Czerwonej Planety?

Czy to dowód na istnienie Marsjan? Intrygujące zdjęcie łazika Curiosity

Zdjęcie zostało zrobione przez kamerę Curiosity dnia 7 maja, gdy łazik wspinał się po Mount Sharp. Przesłany na ziemię ziarnisty obraz z pewnością wzbudził ekscytację wśród tropicieli teorii spiskowych. Widać na nim coś, co wygląda jak wrota do wnętrza skały. Niektórzy twierdzą nawet, że zostały one celowo przez kogoś wykute - w domyśle Marsjan, którzy niegdyś zamieszkiwali lub odwiedzali Czerwoną Planetę. 
 
mars
 
Zdjęcie "tajemniczych" wrót wykonane przez Curiosity. / Źródło NASA
 
Naukowcy NASA jednak stopują entuzjazm poszukiwaczy kosmitów. Ich zdaniem to tylko przestrzeń znajdująca się między dwoma naturalnymi pęknięciami w skale. Donoszą oni również, że w tym obszarze takie pionowe pęknięcia w skale są czymś typowym, a w tym przypadku doszło po prostu do specyficznego ukształtowania terenu i zerodowania części materiału. Naukowcy NASA zwracają również uwagę na tendencje ludzkiego mózgu do doszukiwaniu się znajomych obiektów w rozpoznawanych kształtach, w szczególności gdy napotyka się coś nowego. 
 
Warto przypomnieć inny przypadek dostrzeżenia na innym ciele niebieskim obiektu, który podejrzewano, iż może być obcego, inteligentnego pochodzenia. Chiński łazik Yutu 2 w grudniu zeszłego roku sfotografował na powierzchni Księżyca coś, co z daleka przypominało sztucznie stworzoną chatę. Naukowcy postanowili bliżej zbadać tę nietypową formę. Po zbliżeniu się do niej i ponownym sfotografowaniu okazało się, że było to tylko złudzenie, za które odpowiadała optyka kamery, oświetlenie i perspektywa. Ostatecznie "chata" okazała się tylko skałą. 
 
mars
 
Tajemnicza "chata" zarejestrowana przez księżycowy łazik Yutu 2, która ostatecznie okazała się nietypową skałą. 
 
Jednakże jak w przypadku każdego takiego niebywałego odkrycia czy to na Marsie czy na Księżycu (takie złudzenia miały miejsce także w odniesieniu do zdjęć z misji Apollo) entuzjaści teorii spiskowych prawdopodobnie pozostaną sceptyczni. Ich zdaniem NASA zataja fakt o kontaktach z kosmitami i próbuje znaleźć wytłumaczenia dla "oczywistych" w ich mniemaniu dowodów na obecność inteligentnego życia w pobliżu Ziemi. 


www.swiatobrazu.pl