Kolekcjoner, miłośnik, przypadkowy posiadacz

Kolekcjoner, miłośnik, przypadkowy posiadacz

Czy zdjęcia zbiera się tak samo jak znaczki albo porcelanowe figurki? Jaka jest różnica między powieszeniem na ścianie zdjęcia od znajomego fotografa a świadomym tworzeniem kolekcji?


Za nami dwie aukcje fotografii. Bez wdawania się w szczegóły ich efektów (bo chyba znów trzeba by trochę ponarzekać), może ciekawiej będzie uświadomić sobie, jak wiele jest sposobów „posiadania” fotografii, jak bardzo różnie można traktować zdjęcie, które się kupi lub dostanie.
Można dostać obraz lub zdjęcie w prezencie (i oczywiście nie mam tu na myśli pamiątkowych zdjęć rodzinnych, ale te „artystyczne”). Wtedy wiesza się je na ścianie, ustawia na komodzie i dzieło staje się po prostu elementem wystroju wnętrza. Zazwyczaj nie idzie za tym nic więcej – tzn. nie dokupuje się więcej dzieł, nie rozwija zbioru.
Inną metodą może być – anegdotyczne i legendarne – kupowanie dzieła sztuki „pod kanapę”. Stereotyp głupiutkiej żony podstarzałego milionera zawiera w sobie schemat wizyty w galerii i kupowanie obrazu „żeby pasował do dywanu w salonie” i żeby był w pionie, bo takie akurat jest miejsce na ścianie. Ale trudno zaprzeczyć, że i to może być metodą na stanie się posiadaczem dzieła sztuki.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem