Kolor i barwa światła

Kolor i barwa światła

W języku potocznym często zdarza się, że terminy kolor i barwa występują wymiennie i oznaczają to samo. Nasze codzienne doświadczenie nie daje powodów, by w jakiś szczególny sposób zastanawiać się, czy istnieje między nimi różnica, lecz warto mieć świadomość tego, że występuje ona w fotografii, teorii koloru i poligrafii.W zależności od przyjętego światopoglądu filozoficznego na świat możemy twierdzić, że "kolor" to rodzaj wrażenia zmysłowego (świat zewnętrzny nie ma tu znaczenia, po prostu wywołuje takie, a nie inne bodźce) albo cecha przedmiotu odkrywana przez nasz aparat poznawczy (wrażenia nie mają tu znaczenia, zmysły dosięgają świata w całej jego istocie) bądź wypadkowa tych dwóch koncepcji - zmysły w swych wrażeniach odkrywają kolor, a także cechy światła odbijanego przez przedmiot i padającego na obserwatora i świat widziany, mają wpływ na percepcję człowieka. W tej trzeciej koncepcji fotograf jest w stanie przyjąć, że jednak ma jakiś wpływ na obraz zdjęciowy oraz jego fotogramy nie przedstawiają tylko percepcyjnej fikcji. Termin "kolor" ma zatem odniesienie do wrażeń i fizycznych zależności podmiot-przedmiot.


Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja 

dla nowych użytkowników

 

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

 

 

Logowanie 

dla użytkowników SwiatObrazu.pl

 

E-mail: 

 

Hasło:  

 

Zapomniałeś loginu lub hasła?

Problemy z logowaniem

 

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

  • wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;
  • mechanizmów galerii swiatobrazu.pl
  • forów dyskusyjnych;
  • prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;
  • codziennego newslettera informacyjnego;
  • swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem