26 stycznia 2022, 11:26
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1644 razy

Centrum Los Angeles w latach 30. XX wieku

Centrum Los Angeles w latach 30. XX wieku

Eksperci specjalizujący się w restaurowaniu starych filmów z firmy NASS, pokolorowali i poprawili materiał wideo sprzed prawie wieku - Nagranie ukazuje jak wyglądało centrum Los Angeles w latach 30 poprzedniego wieku.

Sztuczna inteligencja pozwala przenieść się w przeszłość do LA lat 30. XX wieku

NASS to francuska firma zajmująca się restaurowaniem treści wideo. Jej kanał gromadzi aż 200 000 subskrybentów na YouTube. Działania tej firmy pozwalają na tchnięcie nowego życia w historyczne nagrania za pomocą sieci neuronowych i najnowocześniejszego oprogramowania. 
 
Oryginalny materiał filmowy na bazie którego pracowała firma NASS to 10-minutowy, czarno biały film dostępny w Internet Archive. Aby uzyskać świetny efekt końcowy NASS zwiększyło liczbę klatek na sekundę do 60 kl./s, przeskalowało rozdzielczość obrazu do wyższej liczby pikseli, poprawiło ostrość i jasność wideo, a także pokolorowało kadry. Co więcej dodano dźwięk otoczenia i wykonano pewne prace renowacyjne, takie jak np. stabilizacja, odszumianie, czyszczenie i usuwanie rozmycia. 
 
Jak przyznaje NASS "koloryzacja została wykonana tylko dla uzyskania pewnej atmosfery i nie reprezentujer prawdziwych danych historycznych". Kolorowanie było więc raczej zabiegiem estetycznym niż archiwizacyjnym. Niekoniecznie udało się odwzorować rzeczywistą, historyczną kolorystykę obiektów, ale i tak daje to zupełnie inne, nowe spojrzenie na przeszłość i historię słynnego amerykańskiego miasta.
 
Poniżej możesz obejrzeć wideo opracowane przez NASS.www.swiatobrazu.pl