Kolorowy świat zwierząt

Kolorowy świat zwierząt

Trwa konkurs fotograficzny "Świat kolorów 2020", w którym główną nagrodą jest monitor monitor EIZO ColorEdge CS2410. Prezentujemy galerię wybranych zdjęć konkursowych z kolorowego świata zwierząt oraz kilka praktycznych wskazówek Paula Walkera.



Konkurs trwa do 20 września 2020r.
 
Aby zgłosić fotografię do konkursu, należy zalogować się (lub zarejestrować i zalogować) w serwisie SwiatObrazu.pl, a następnie dodać zdjęcie do kategorii konkursowej w profilu Użytkownika.
 
 
 

Fotografowanie domowych zwierząt - porady Paula Walkera:

1.       POZOWANIE

Jeśli zwierzę, a zwłaszcza pies, wie, że dostanie nagrodę za wykonanie polecenia najczęściej chętnie współpracuje w fotografem. Aby osiągnąć najlepszy efekt, bądź jak najbliżej pupila i spraw, aby znalazł się on w centrum uwagi. Wskazówka: pamiętaj by znaleźć się poniżej linii oczu zwierzaka. W ten sposób uchwycisz ciekawskie spojrzenie, które zawsze wygląda uroczo.

2.       AKCJA

Cierpliwość i stabilna dłoń to sekretne składniki udanego zdjęcia akcji. Fotografując zwierzę w ruchu, np. podczas skoku, najczęściej, jakby automatycznie przechodzimy na bok. Dlaczego nie spróbować czegoś innego i nie ustawić się z przodu akcji? Dzięki temu ujęcia będą bardziej dynamiczne i intymne. Pamiętaj, że zawsze warto eksperymentować ze zmianą perspektywy i kątem widzenia – to może pomóc uzyskać jedno, perfekcyjne ujęcie. 

3.       MAGIA SPOJRZENIA

Powiedzenie, że "oczy są zwierciadłem duszy" z pewnością odnosi się także do zwierząt. Spojrzenie ulubieńca rodziny mówi właścicielowi wszystko (zwłaszcza gdy pupil o coś prosi!). Zawsze skupiaj się na oczach – jak na poniższym przykładzie, gdzie światło pada bezpośrednio na kota, podkreślając jego oczy i kontur pyszczka, co oddaje charakter zwierzaka.  

4.       TŁO

Tło pozwala nadać chwili szerszy kontekst. Pomyśl o miejscach, które mają szczególne znaczenie dla Ciebie i zwierzaka. Może to być ulubiona trasa spaceru, czy część ogrodu. Woda także daje wiele możliwości, podobnie jak kolor, ruch czy odbicia. Łatwiej pracuje się w płytkim akwenie, a pies z pewnością będzie szczęśliwy w takim środowisku. Pamiętaj jednak, że nie tylko dokumentujesz chwile, ale także tworzysz wspomnienia.

5.       OSOBOWOŚĆ

Zwierzęta różnią się pod względem wielkości i kształtu – podobnie jest z ich osobowością. Jedną z rzeczy, która daje Ci przewagę nad profesjonalnym fotografem zwierząt jest fakt, że wiesz wszystko o swoim pupilu, jego nastrojach i zachowaniu. Mając to na uwadze, staraj się wydobyć ze swojego przyjaciela wszystko co najlepsze, by uzyskać niesamowite ujęcia. Pomyśl o tym, co najbardziej kochasz w swoim zwierzaku; czy jest to złośliwe oblicze czy pierwotny instynkt? Niezależnie od tego jaka jest odpowiedź, fotografia pozwoli to uchwycić i zatrzymać na zawsze.

6.       DZIECI I ZWIERZĘTA

Często mówi się, że dzieci i zwierzęta w jednym pomieszczeniu to nie najlepsze połącznie. Jednak przy odrobinie treningu i cierpliwości można uzyskać naprawdę poruszające ujęcia. Jeśli masz możliwość, fotografuj na zewnątrz – zarówno dzieci, jak i zwierzęta potrzebują przestrzeni do zabawy. Aby utrzymać uwagę bohaterów zdjęć, dopilnuj, by sesja była krótka. Skorzystaj z kości lub ciasteczka, by uszczęśliwić i zmotywować swojego pupila.

7.       KONTRASTY

Tak jak i my, zwierzęta potrzebują odpoczynku. Te ciche, spokojne momenty, kiedy pupil leży wygodnie, także stanowią doskonałą fotograficzną okazję. Próbuj fotografować nie przeszkadzając i najlepiej na tle kontrastującym z kolorem futra – na poniższych zdjęciach przykładowych biały pies doskonale komponuje się na tle ciemnej kanapy. Brązowy zwierzak na tle zbliżonej kolorystycznie sofy nie miałby takiej siły oddziaływania. Równie ważne jest dobre oświetlenie, ale pamiętaj, że gdy zwierzak śpi lepiej jest unikać ostrego światła lampy błyskowej!

8.       ZABAWA

Najczęściej wprowadzenie pupila w nastrój do zabawy zajmuje trochę czasu. Korzystaj z zabawek i smakołyków, aby dodać element rozrywki do swoich zdjęć. Nie ograniczaj się do akcesoriów dla zwierząt, możesz skorzystać z okularów, kapeluszy, szalików czy muszek – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Jeśli zamierzasz używać rekwizytów, nie wyciągaj ich za wcześnie – zwierzęta łatwo się rozpraszają.

 

Golden

Fot. KasiaDoroszkiewicz

Tipi

Fot. Marta P.

Linka

Fot. KasiaDoroszkiewicz

Draco

Fot. Marta P.

 

Starcie

Fot. adasko

Toksyczne kolory

Fot. dontomas

Derkacz

Fot. FotoDam

***

Fot. xJelimenax

***

Fot. xJelimenax

Perkoz

Fot. amigamedia

Moja bajka

Fot. Scarlett231990

Kwokacz, Common Greenshank (Tringa nebularia) ... 2020r

Fot. Raftik

Morsik

Fot. KasiaDoroszkiewicz

Olaf

Fot. Marta P.

2

Fot. Omachi

Mglisty Poranek

Fot. pluta5

w zgodzie

Fot. Ana Drwal

Żołny

Fot. lesjan

Mysibez

Fot. Marta P.

ważniak

Fot. Lacasilla

Zielono mi

Fot. dogorydnem

Irokez

Fot. colmar

Dniówka ... madagaskarska

Fot. colmar

Sylwetka konia

Fot. Pawel_Kr

Maskonury

Fot. Pawel_Kr

Ibis

Fot. Wołczański

Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl






Oceny artykułu: 100% 0% ocen: 4

Sprawdź inne artykuły z kategorii: Konkurs fotograficzny



Komentarze Użytkowników

Niezalogowanych Użytkowników prosimy o zalogowanie się przed dodaniem komentarza.



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu i w żaden sposób nie odzwierciedlają poglądów prezentowanych przez właścicieli i administratorów SwiatObrazu.pl. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.



Najnowsze fotografie

Łabędź krzykliwy Ciemiernik biały z cyklu ja i mój przyjaciel Sprzeczka Bielik Klangor Bliskie spotkanie