16 września 2014, 11:55
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 3766 razy

Konkurs filmowy Nikon European Film Festival

Konkurs filmowy Nikon European Film Festival

Firma Nikon zapowiedziała start pierwszej ogólnoeuropejskiej edycji Nikon European Film Festival. Konkurs adresowany jest zarówno do entuzjastów sztuki filmowej, jak i do profesjonalistów. Zadanie uczestników będzie polegać na przygotowaniu krótkiego, 140–sekundowego filmu nawiązującego do hasła „Inna perspektywa (A Different Perspective)”.
Nikon European Film Festival organizowany jest przy współudziale niezależnej organizacji filmowej Raindance oraz aktorki i reżyser filmowej Asi Argento, przewodzącej jury. Zgłoszenia będzie można przesyłać od 1 października do 3 grudnia 2014 r.

Nikon European Film Festival otwarty będzie dla wszystkich chętnych, bez względu na doświadczenie oraz wiek. Aby móc walczyć o cenne nagrody, każdy z uczestników będzie musiał przygotować film HD o długości od 30 do 140 sekund, stanowiący interpretację głównego hasła "Inna perspektywa
(A Different Perspective)".

Filmy będą oceniane w trzech podstawowych kategoriach: "Best Narrative" (Najlepsza narracja) – za najlepszą historię opowiedzianą z oryginalnej perspektywy oraz "Technical Excellence" (Doskonałość techniczna) – za najbardziej kreatywne użycie sprzętu. Film łączący oba te aspekty otrzyma Nagrodę Główną. Prace będzie można zgłaszać online od 1 października do 3 grudnia 2014 r.

Wszystkich zwycięzców wyłoni jury, któremu przewodniczyć będzie Asia Argento, znana z gry oraz reżyserowania takich filmów, jak: Scarlet Diva (2000), The Heart Is Deceitful Above All Things (2004) czy Misunderstood (2014), nominowanego w kategorii "Un Certain Regard" podczas  Festiwalu Filmowego w Cannes w 2014 r.

Laureat Nagrody Głównej otrzyma lustrzankę Nikon D810 oraz w pełni opłacony, jednotygodniowy wyjazd na festiwal filmowy w Cannes w maju 2015 roku, gdzie będzie mógł zaprezentować się jako gość specjalny organizacji Raindance. Zwycięzcy w dwóch podkategoriach – "Best Narrative" (Najlepsza narracja) oraz "Technical Excellence" (Doskonałość techniczna) – otrzymają lustrzankę Nikon D750 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 3000 EUR.

W ramach kategorii dodatkowych "Best Student Entry" (Najlepszy student) autor najlepszego filmu otrzyma lustrzankę Nikon D750 oraz 2000 EUR,  natomiast w kategorii "Best Film as Voted for by the Public"(Najlepszy film według publiczności) nagrodą będzie lustrzanka Nikon D750.

[kn_advert]

"Nikon European Film Festival to doskonała okazja dla początkujących i zawodowych filmowców do zaprezentowania swoich umiejętności. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co można ukazać w ciągu 140 sekund. Jury składające się z ekspertów branżowych oraz możliwości do nawiązania nowych bezcennych kontaktów branżowych, jaką zyska zdobywca Nagrody Głównej, czynią ten konkurs świetną platformą promocji nowych talentów filmowych. Mamy nadzieję, że zgłoszone prace nie tylko zadziwią jury, ale też zainspirują entuzjastów aparatów firmy Nikon do częstszego nagrywania filmów" – powiedział Dirk Jasper, kierownik ds. produktów profesjonalnych w firmie Nikon Europe.

"Ogromnie cieszę się z mojego udziału w festiwalu Nikon European Film Festival zwłaszcza, że forma prac, które będę oceniać, czyli krótki, 140-sekundowy film, wymaga od autorów ogromnego wkładu twórczego i wielkiej wyobraźni. Nowoczesne technologie sprawiają, że coraz więcej osób może spróbować swoich sił w branży filmowej – jest to niewątpliwie zasługa .m.in. firmy Nikon, która inspirując uznanych twórców i nowe talenty, jest niezwykle ważną częścią tego zjawiska" – powiedziała Asia Argento, przewodnicząca jury festiwalu Nikon European Film Festival.

"Hasło "Inna perspektywa" pozwoli w kreatywny sposób wykorzystać potencjał krótkiej formy filmowej. W naszej opinii Nikon jest jedną z niewielu marek, które tak dobrze wpasowują się w tego typu twórczość, produkując sprzętu, który umożliwia filmowcom realizację ich wizji.  Współpraca w ramach Nikon European Film Festival jest dla nas zaszczytem"– powiedział Elliot Grove, producent filmowy i inicjator festiwalu Raindance Film Festival.

Kryteria udziału w Nikon European Film Festival

Dodatkowe informacje na temat Nikon European Film Festival można znaleźć na www.nikonfilmfestival.com.www.swiatobrazu.pl