1 sierpnia 2018, 19:15
Autor: Redakcja SwiatObrazu.pl
czytano: 1769 razy

Konkurs fotograficzny Wakacje z Wikipedią

Konkurs fotograficzny Wakacje z Wikipedią

Rozpoczęła się trzecia edycja konkursu fotograficznego Wakacje z Wikipedią (w skrócie Wikiwakacje). Jego celem jest zgromadzenie zdjęć dokumentujących materialne i przyrodnicze dziedzictwo Polski. Zdjęcia zabytków, sztuki, natury ożywionej i nieożywionej wzbogacą zbiory Wikimedia Commons, będącego repozytorium zasobów multimedialnych Wikipedii.

Dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, a także konkursów Wiki Lubi Zabytki i Wiki Lubi Przyrodę udało się pozyskać ponad 100 000 zdjęć na wolnej licencji. Pomimo takiego bogactwa fotografii  jest jeszcze wiele artykułów, które nie posiadają odpowiednich ilustracji.

W konkursie fotograficznym brać mogą udział zdjęcia

Zdjęcia muszą być udostępnione na wolnych licencjach. Dzięki temu będą mogły być swobodnie wykorzystywane do zilustrowania haseł we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, ale również do celów edukacyjnych lub promocyjnych.  Fotografie można zgłosić do konkursu na stronie wikiwakacje.pl.

Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nagrody w postaci  m.in. voucherów do sklepów fotograficznych.

[kn_advert]

Najlepsze zdjęcia wybierze jury złożone z  fotografów oraz edytorów Wikipedii z Polski i zagranicy. W regulaminie przewidziano trzy nagrody w kategorii ogólnej, dodatkowo przyznane zostaną nagrody specjalne w ramach każdej z kategorii tematycznych:  "zabytki i obszary zabytkowe", "obiekty i obszary przyrodnicze" oraz "publicznie wystawiona sztuka".

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Wikimedia Polska, a partnerem Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs fotograficzny potrwa do 30 września, a rozstrzygnięcie  nastąpi do końca listopada bieżącego roku.

 

 

konkurs fotograficzny

Fot. Rezerwat Przyrody Ptasi Raj, autor: Danapass, CC-BY-SA 3.0

 

konkurs fotograficzny

Fot. Opole, Układ urbanistyczny w ramach założenia średniowiecznego, autor: SuperGlob, CC-BY-SA 3.0

 www.swiatobrazu.pl