18 października 2018, 17:41
Autor: Mikołaj Konkiewicz
czytano: 2688 razy

Wyniki konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2018 – poznaj zdumiewające oblicza natury

Wyniki konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2018 – poznaj zdumiewające oblicza natury

Właśnie poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego konkursu fotograficznego dla fotografów dzikiej przyrody Wildlife Photographer of the Year 2018. Zostali oni ogłoszeni w trakcie finałowej gali, która odbyła się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Do 54 edycji napłynęło ponad 45 000 zgłoszeń z 95 krajów. Wyróżnione prace zachwycają kunsztem i ukazują różnorodne, często zaskakujące oblicza natury.

Tytuł Wildlife Photographer of the Year 2018 trafił do holenderskiego fotografa Marsela van Oostena. Wykonał on zdjęcie przedstawiające dwie rokselany złociste w górach Qinling w Chinach. Małpy te są zagrożone wyginięciem z powodu utraty swych naturalnych siedlisk, kurczących się na skutek wyrębu lasów.

Ten konkurs fotograficzny obejmował 16 kategorii dla dorosłych uczestników i 3 kategorie wiekowe dla młodych fotografów. Po raz pierwszy w historii przyznano nagrodę za całokształt twórczości, która trafiła w ręcę Fransa Lantinga. Do laureatów trafiły nagrody pieniężne, trofea i odznaczenia. Najważniejszą nagrodą jest jednak prestiż, jaki daje znalezienie się w gronie wyróżnionych autorów.

Poniżej możesz zobaczyć nagrodzone prace i poznać bliżej okoliczności ich powstania:

Konkurs fotograficzny Wildlife Photographer of the Year 2018

Tytuł Wildlife Photographer of the Year 

Fotografia ta jest jednocześnie zwycięzcą w kategorii Portrety zwierząt

Marsel van Oosten (Holandia)

"Złota para"

konkurs fotograficzny

fot. Marsel van Oosten

Sprzęt: aparat Nikon D810, obiektyw Tamron 24-70 mm f/2,8, lampa błyskowa Nikon SB-910
Parametry ekspozycji: ogniskowa 24 mm, 1/320 s, f/8, ISO 1600

Gdy grupa rokselan złocistych z charakterystycznymi zadartymi nosami skakała z drzewa na drzewo, Marsel van Oosten usiłował za nimi nadążyć, ślizgając się na wilgotnym podłożu i potykając się o wystające korzenie. Stopniowo nauczył się przewidywać zachowanie małp, dzięki czemu mógł zarejestrować odpoczywającą parę. Światło przebijające się przez korony drzew i gęste, złociste futra zwierząt tworzą wspaniałe połączenie.

Zasięg występowania tego gatunku małp ogranicza się jedynie do gór Qinling. Te jedne z najbardziej charakterystycznych naczelnych na świecie są zagrożone wyginięciem. Przez dziesięciolecie ich liczba stale spadała – obecnie pozostało mniej niż 4000 osobników.

Tytuł Young Wildlife Photographer of the Year 2018

Skye Meaker (Południowa Afryka)

"Relaksujący się lampart"

konkurs fotograficzny

fot. Skye Meaker

Sprzęt: Canon EOS-1D X, obiektyw 500 mm f/4
Parametry ekspozycji:  ogniskowa 500 mm, 1/80 s, f/4, ISO 1250

Lamparty to nieśmiałe i nieuchwytne kotowate, na które trudno natrafić w rezerwacie Mashatu. Jednakże tym razem fotograf miał szczęście. Po kilku godzinach szukania tych zwierząt, natknął się na samicę o imieniu Mathoja. W ulotnej chwili, tuż przed tym jak zwierzę zdążyło czmychnąć, Skye Meaker uchwycił pełen spokoju i harmonii portret tego majestatycznego wielkiego kota.

Mathoja oznacza "tą, która chodzi bezwładnie". Imię to zostało jej nadane po tym, jak odniosła w młodości poważną kontuzję nogi. Mimo, że szansę zwierzęcia na przeżycie były niewielkie, udało się Mathoji wyrosnąć na dorodnego, dorosłego osobnika. Należy do grona szczęśliwców, w szczególności gdy weźmie się pod uwagę fakt, że lamparty muszą walczyć nie tylko z naturalnymi zagrożeniami, ale również z efektami działalności człowieka. Gatunek ten pada wielokrotnie ofiarą kłusowników, którzy pożądają ich wzorzystych skór.  

Zwycięzca w kategorii Zwierzęta i ich środowisko

Cristobal Serrano (Hiszpania)

"Focze łóżko"

konkurs fotograficzny

fot. Cristobal Serrano

Sprzęt: dron DJI Phantom 4 Pro Plus, kamera 8,8-24 mm (ekwiwalent formatu 35 mm) f/2.8-11
Parametry ekspozycji: 1/200 s, f/5.6, ISO 100

Morze było stosunkowo spokojne, gdy fotograf wystartował swoim dronem z pokładu małej łódki pływającej po kanale Errera na Półwyspie Antarktycznym. Powietrzna perspektywa ujawniła, że kra zapełniła się fokami. Część lodu była poplamiona krwią i ekskrementami. Znajdowały się tam resztki ich ulubionego pokarmu – kryla.

Krabojad foczy to zwierzę stadne, a jeśli pozwalają na to warunki terenowe, osobniki będą gromadzić się setkami na fragmentach kry. Gatunek ten jest uzależniony od lodu. Nie tylko na nim odpoczywa, ale również się rozmnaża. Pod lodem znajduje się również jego źródło pożywienia. W rezultacie kurczenie się pokrywy lodowej powoduje znikanie ich siedlisk i zmniejszanie się ilości dostępnego pokarmu.

Zwycięzca w kategorii Zachowanie – gady i płazy

David Herasimtschuk (USA)

"Determinacja"

konkurs fotograficzny

fot. David Herasimtschuck

Sprzęt: aparat Sony A7R II, obiektyw 28 mm f/2, obudowa Nauticam WWL-1, lampa Inon Z-240
Parametry ekspozycji: ogniskowa 28 mm, 1/60 s, f/13, ISO 1250

Zaciskające się szczęki głodnego skrytoskrzela, nie zapowiadały szczęśliwego finału tej historii dla węża z gatunku Nerodia sipedon. Jednakże w momencie, gdy napastnik zmienił pozycję, gad uwolnił się i uciekł. Fotograf był zachwycony, że udało mu się zarejestrować moment walki pomiędzy tymi zwierzętami. "Wiedziałem, że skrytoskrzele wykazują wiele różnorodnych zachowań, ale atak na węża był niecodziennym zdarzeniem" - podzielił się swoimi wrażeniami David Herasimtschuk.

Skrytoskrzele to największe płazy ogoniaste występujące na terenie USA i należą do jednych z najbardziej zagrożonych gatunków. Zazwyczaj polują na małe ofiary, takie jak np. raki, owada i jaja ptaków, tak więc zaatakowanie węża to dosyć niespodziewana sytuacja. Płazy szukają pożywienia, które są w stanie połknąć. W przypadku węża taktyka ta nie może przynieść sukcesu.

Zachowanie – ptaki

Thomas P Peschak (Niemcy, Południowa Afryka)

"Spragniony krwi"

konkurs fotograficzny

fot. Thomas P Peschak

Sprzęt: aparat Nikon D5, obiektyw 16-35 mm f/4, lampa Profoto B1X 500 AirTTL
Parametry ekspozycji: 1/200 s, f/20, ISO 160

Pracując nad projektem mającym poruszyć zagadnienie zmian klimatu, fotograf otrzymał trudno dostępne pozwolenie na wylądowanie na Wyspie Wilka w odległej części Galapagos. Poruszając się po tamtym terenie dostrzegł dziwną scenę – głuptak galapagoski był dziobany do krwi przez darwinkę czarną. Ptak był zmuszony do tego w obliczu trudności w dostępie do pożywienia. Radził sobie poprzez picie krwi.

Otoczona stromymi klifami, bez dostępu do stałych zbiorników słodkiej wody i cechująca się niewielką ilością opadów Wyspa Wilka stanowi niesprzyjające miejsce do życia. Podczas gdy głuptaki mogą korzystać z zasobów oceanu, darwinki są uzależnione od nasion i owadów. Aby przetrwać piją krew. Zachowanie to mogło zrodzić się na bazie wyjadania pasożytów z piór głuptaków.

Zwyciężczyni w kategorii Zachowanie – bezkręgowce

Georgina Steytler (Australia)

Sprzęt: aparat Canon EOS-1D X, obiektyw 600 mm f/4, telekonwerter 1,4x,

Parametry ekspozycji: 1/4000 s, f/8, ISO 1000

"Budując dla przyszłych pokoleń"

konkurs fotograficzny

fot. Georgina Steytler

Fotografka obserwowała wodopój w celu sfotografowania ptaków, jednakże jej uwagę przyciągnęły te pracowite osy. Były zajęte formowaniem błota w miękkie kulki i przenoszeniem ich do swoich gniazd. Dla uzyskania odpowiedniej perspektywy położyła się w błocie i przewidując prawdopodobny tor lotu zaczęła rejestrować akcję, gdy tylko owady znalazły się przed obiektywem.

Samice osy błotnej wykorzystują kulki błota do budowy swoich gniazd. Gromadzą je tworząc większe skupisko, a następnie drążą w nich komory. Przed ich zamknięciem gromadzą wewnątrz sparaliżowane ciała pająków i innych owadów, które staną się pokarmem dla larw os. 

Zwycięzca w kategorii Zachowanie – ssaki

Ricardo Núñez Montero (Hiszpania)

"Kuhirwa opłakuje swoje dziecko"

konkurs fotograficzny

fot. Ricardo Núñez Montero

Sprzęt: aparat Nikon D610, obiektyw 70-300 mm f/4.5-5.6,
Parametry ekspozycji: ogniskowa 185 mm, 1/750 s, f/5, ISO 2200

Młoda gorylica nazwana Kuhirwa nie zrezygnowała z opieki pomimo faktu, iż jej dziecko było martwe. Najpierw je przytuliła, a następnie ostrożnie nosiła, podobnie jak to robią pozostałe matki. Kilka tygodni później zaczęła jeść to, co z niego zostało. Fotograf zmuszony małą ilością światła skorzystał z szeroko otwartej przysłony. W obliczu tych warunków postanowił skupić się na ciele a nie na twarzy gorylicy.

Słonie dbający o kości zmarłych towarzyszy czy delfiny próbujące utrzymać na powierzchni ciała martwych osobników i inne podobne doniesienia ze świata zwierząt pokazują, że różne gatunki w różny sposób przeżywają stratę. Początkowe zachowania gorylicy Kuhirwy można zinterpretować jako przeżywanie żałoby. Sytuacja to pokazuje ból i stratę matki niezależną od przynależności gatunkowej. 

Zwyciężczyni w kategorii Rośliny i grzyby

Jen Guyton (Niemcy, USA)

"Pustynny relikt"

konkurs fotograficzny

fot. Jey Guyton

Sprzęt: aparat Canon EOS 7D, obiektyw Sigma 10-20 mm f/4-5.6, lampa Venus Laowa, statyw Manfrotto
Parametry ekspozycji: ogniskowa 10 mm, 1/100 s, f/22, ISO 400

Fotografka całymi dniami wędrowała przez pustynię Namib w poszukiwaniu idealnej rośliny welwiczji przedziwnej. W końcu udało się natrafić na odpowiedni okaz. Używając szerokokątnego obiektywu i niskiej perspektywy, uchwyciła w kadrze zarówno niezwykłą budowę rośliny, krajobraz pustynny, jak i zachodzące słońce.

Welwiczja przedziwna to niezwykła roślina, która może żyć nawet 1000 lat. Składa się jedynie z dwóch wolno rosnących liści, które wiją się przez cały okres życia rośliny. Wraz z wiekiem liście się rozwidlają, co sprawia wrażenie, jakby roślina miała więcej liści niż tylko dwa. 

Zwycięzca w kategorii Fotografia podwodna

Michael Patrick O’Neill (USA)

"Nocny lot"

konkurs fotograficzny

fot. Michael Patrick O’Neill

Sprzęt: aparat Nikon D4, obiektyw 60 mm f/2.8, obudowa Aquatica, 2 lampy Inon Z-220
Parametry ekspozycji: 1/8 s, f/16, ISO 500

Unoszona przez prąd zatokowy latająca ryba wyskakuje ponad pogrążoną w mroku toń wody około 9 km od Palm Beach na Florydzie. Fotograf eksperymentował z różnymi parametrami ekspozycji, chcąc uzyskać na zdjęciu wrażenie ruchu.

Ryby latające nabierają prędkości w wodzie, po czym wyskakują ponad powierzchnię i wykorzystują swoje płetwy piersiowe o dużej powierzchni i nośności w celu szybowania. Zachowanie to pozwala im umknąć przed drapieżnikami polującymi na nie pod wodą.

Zwycięzca w kategorii Zwierzęta w mieście

Marco Colombo (Włochy)

"Skrzyżowanie"

konkurs fotograficzny

fot. Marco Colombo

Sprzęt: aparat Nikon D700, obiektyw 28-70 mm, mocowanie MaGear
Parametry ekspozycji: ogniskowa 70 mm, 1/50 s, f/4, ISO 6400

Kiedy fotograf przemierzał wioskę późnym wieczorem dostrzegł niedźwiedzia z gatunku Ursus arctos marsicanus. Natychmiast wyłączył silnik i światła, aby nie płoszyć zwierzęcia. Obserwował drapieżnika, a po chwili udało mu się wykonać zdjęcie zanim ten zniknął w cieniu.

Gatunek ten jest krytycznie zagrożony. Jego siedliska są pofragmentowane i zagrożone, często za sprawą przecinania się dróg oraz interesów jego i człowieka. Żerują w sadach i ogrodach, chcąc zgromadzić zapasy na okres hibernacji. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy ludzie w ramach odwetu trują zwierzęta.

Zwycięzca w kategorii Krajobrazy Ziemi

Orlando Fernandez Miranda (Hiszpania)

"Zamiatanie piasku"

konkurs fotograficzny

fot. Orlando Fernandez Miranda

Sprzęt: aparat Canon EOS 5D Mark III, obiektyw 70-200 mm f/2.8,
Parametry ekspozycji: ogniskowa 110 mm, 1/500 s, f/11, ISO 100

Na szczycie wydmy fotograf zmierzył się z trzema elementami lokalnej pogody –silnym północno-wschodnim wiatrem, ciepłym popołudniowym słońcem i gęstą oceaniczną mgłą. Używając grzbietu wydmy do prowadzenia wzroku widza do rozmywających się zurbanizowanych terenów.

Mieszanka mgły i słońca to całkiem normalne zjawisko na Wybrzeżu Szkieletowym. Chłodne wiatry wywołane prądem Benguela (prąd oceaniczny) płynącym na północ mieszają się z suchym klimatem pustyni Namib, tworząc przy tym gęstą mgłę. Wilgoć z tej mgły dociera w głąb lądu i jest niezbędna do przetrwania wielu gatunków roślin oraz owadów. 

Zwycięzca w kategorii Fotografia czarno-biała

Jan van der Greef (Holandia)

"Wizja"

konkurs fotograficzny

fot. Jan van der Greef 

Sprzęt: aparat Canon EOS-1D X Mark II, obiektyw 500 mm f/4, telekonwerter 1,4x III, statyw Gitzo, głowica gimbalowa Jobu
Parametry ekspozycji: 1/5000 s, f/5.6, ISO 4000

Obserwując ptaki fotograf zauważył, że gdy te znalazły się za rośliną i na moment schowały ogony, powstał ciekawy krzyż. Aby jednak wykonać idealną ekspozycję musiał próbować przez ponad 2 dni. "Szybkie ruchy kolibrów symbolizują wolność naszej wyobraźni" - mówi autor fotografii.

Endemiczny gatunek góralika spędza dzień na słodkich, bogatych w nektar roślinach. W przeciwieństwie do tych lilia, która się żywi nie jest naturalna dla tego regionu Peru. Stała się jednak ich jednym z ulubionych przysmaków. 

Zwycięzca w kategorii Fotografia kreatywna

Cristobal Serrano (Hiszpania)

"Basen lodowy"

konkurs fotograficzny

fot. Cristobal Serrano

Sprzęt: dron DJI Phantom 4 Pro Plus, kamera 8,8-24 mm (ekwiwalent dla formatu 35 mm) f/2.8-11

Parametry ekspozycji: 1/120 s, f/4.5, ISO 100

"Ludzie próbowali opanować sztukę rzeźbiarstwa, jednakże góry lodowe pokazują nam, że nie pasujemy do wspaniałego projektu natury" - wyjaśnia autor zdjęcia. Aby odkryć tę piękną strukturę, użył cichego drona, lecącego na tyle wysoko, że nie zakłócał wypoczynku krabojadów foczych. Widok z lotu ptaka ujawnił basen w kształcie serca wyrzeźbiony wewnątrz góry lodowej.

Foki te poszukują pokarmu w oceanie, a odpoczywają na lodzie. Jasnoniebieski obszar w centrum kadru to fragmenty góry lodowej znajdujące się poniżej linii wody. Utworzyły one mały i płytki basen, kontrastujący z ciemnym i głębokim oceanem. 

Zwycięzca w kategorii Fotoreportaż – zdjęcie pojedyncze

"Smutny klaun"

Joan de la Malla (Hiszpania)

konkurs fotograficzny

fot. Joan de la Malla

Sprzęt: aparat Nikon D810, obiektyw 24-70 mm f/2.8, lampa błyskowa Speedlight SB-800
Parametry ekspozycji: 1/250 s, f/2.8, ISO 100

Timbul – makak krabożerny – przykłada dłonie do twarzy próbując złagodzić ucisk maski, która została mu założona z myślą o ulicznym pokazie. Takie widoki są powszechne w Indonezji. Fotograf długo zdobywał zaufanie właścicieli małp. Jak sam mówi "nie są złymi ludźmi". Większość z nich zarabia w ten sposób po to, aby wysłać dzieci do szkoły.

Makaki takie jak Timbul żyją w okropnych warunkach. Są pozbawione interakcji społecznych, które są im niezbędne dla prawidłowego i zrównoważonego rozwoju. Pracują wiele godzin, tańcząc czy jeżdżąc na rowerach. Wykorzystywane akcesoria są nienaturalne i niewygodne. Organizacje zajmujące się prawami zwierząt walczą o egzekwowanie przepisów, które zabraniają handel makakami i ich przetrzymywanie oraz wykorzystywanie w celach zarobkowych. 

Wokół tematu: 

Poznaj najważniejsze konkursy fotograficzne świata: Wildlife Photographer of the YearŚwieżość, oryginalność, kreatywność i innowacyjność - to główne wartości, którym hołduje konkurs fotograficzny Wildlife Photographer of the Year. Chociaż to konkurs tematyczny, skierowany do fotografów-miłośników natury, co roku budzi szerokie zainteresowanie ... więcej

 

Galeria zwycięskich zdjęć konkursu Wildlife Photographer of the Year 2017. Zachwycające fotografie dzikiej przyrody Znani są już laureaci 53 edycji prestiżowego konkursu Wildlife Photographer of the Year organizowanego przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej. Nagrodzone, zachwycające fotografie jury wybrało spośród blisko 50 000 nadesłanych zdjęć, wykonanych przez fotog... więcej

 

Wildlife Photographer of The Year 2016 - galeria nagrodzonych fotografii Konkurs Wildlife Photographer of The Year 2016 został rozstrzygnięty. Zwycięzcą jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie został Amerykanin, Tim Laman. Tytuł Fotografa Roku otrzymał za zdjęcie zatytułowane "Splecione życia", na k... więcej

 

Wildlife Photographer of the Year 2015 - finaliściW edycji konkursu Wildlife Photographer of the Year 2015 fotografowie z 96 krajów nadesłali ponad 42 tysięcy zdjęć. Wildlife Photographer of the Year jest orędownikiem etycznej fotografii natury, wiernego odwzorowania dzikiej przyrody z poszanowaniem bogactwa ... więcej

 

Wildlife photographer of the year 2013 - 17-latek z Polski zdobył nagrodęMateusz Piesiak, licealista z Wrocławia, otrzymał nagrodę w konkursie fotografii Wildlife Photographer of the Year 2013 organizowanym przez Narodowe Muzeum Historii w Londynie i BBC. Polak zajął pierwsze miejsce w kategorii 15-17 lat. Nagrodzone zdjęcie przeds... więcej

 

 

 

 



www.swiatobrazu.pl